NOname
| NOname a întrebat:

TPU, am nevoie de ajutorul vostru ca să dezleg misterul.
De câteva zile majoritatea întrebărilor mai vechi îmi apar așa: http://i.imgur.com/iQlo5.jpg, http://i.imgur.com/aD9jV.jpg, adică fără fereastră pentru răspuns (cel mult pot să dau un reply).
Refresh-urile și ștergerea cookie-urilor și cache-ului din browser (Google Chrome) nu au ajutat. Așa că vreau să găsesc cât mai mulți utilizatori care întâmpină aceeași problemă, ca să vedem ce avem în comun și să încercăm să găsim o soluție (cu ajutorul celor din staff).
Ce ziceți de un scurt test?
Dați clic, vă rog, pe link-urile de mai jos și spuneți-mi dacă vă apare fereastra pentru răspuns sau nu, atât. Sau puteți să încercați același lucru și cu întrebările voastre mai vechi.
1. http://www.TPU.ro/......filmulete/
2. http://www.TPU.ro/......opul-de-a/
3. http://www.TPU.ro/......ww-TPU-ro/
4. http://www.TPU.ro/......ca-zilnic/
5. http://www.TPU.ro/......mba-la-el/
6. http://www.TPU.ro/......c-pe-aici/
7. http://www.TPU.ro/......nal-de-ce/
8. http://www.TPU.ro/......ile-mo-ul/
9. http://www.TPU.ro/......fdwchoohi/
Mulțumesc anticipat și scuze pentru deranj.

37 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Este de la serverul TPU. Nu mai chinui browserele ca nu au nici o vina! Cand serverul este solicitat primesti astfel de erori! Nu este de la tine.Catalin cred ca nu este strain de situatie.

| NOname explică (pentru neluL):

Dar nu înțeleg de ce acest lucru se întâmplă doar în cazul meu (și poate mai câtorva) și de ce am această problemă mereu (cu aceleași întrebări; și mai apar altele noi), nu doar când server-ul este supraîncărcat, ca acum, când site-ul merge execrabil.
Parcă nu se leagă ceva.

| neluL a răspuns (pentru NOname):

Aceasta problema este la toata lumea cateodata! de exemplu la prima incercare din intrebarile tale (1-9) doar la 2 puteai sa raspunzi.Am asteptat cca 5 minute si am intrat din nou pe ele si au mers toate fara exceptii. La 10 minute iarasi probleme...deci nu este numai problema ta! Nu se leaga faptul ca traficul depaseste capacitatea serverului. Incearca luni si vezi daca mai ai probleme.

| NOname explică (pentru neluL):

Nelul, tocmai asta e problema: am încercat de sute de ori să le accesez în zile diferite, la ore diferite, cu zeci de refresh-uri și nimic, absolut nimic. Nici un semn cum că fereastra respectivă ar exista și ar exista șanse să (re)apară.

Ceea ce zici tu e altceva. Dau și eu de multe ori peste întrebări care se blochează și e nevoie să revii la ele mai târziu, ca să poți răspunde. Dar în cazul celor de față (și altora sute, mii) e un blocaj definitiv (sau cel puțin așa pare). Pagina se încarcă fără probleme, nu pe bucăți, doar că lipsește fereastra respectivă și gata.

Evident, aș vrea să ai dreptate și luni să le pot accesa fără probleme, dar mi-e teamă că problema e mai gravă decât pare.
Oricum, mulțumesc mult. Mi-a prins bine părerea unui specialist. M-ai mai liniștit puțin.

Nu-mi rămâne decât să aștept...

O să te anunț, dacă ceva.
Mulțumesc.

| IMC90 a răspuns:

La mine merge cu un reload frame happy Uneori chiar si cu un simplu reload, dar trebuie sa insist de 2-3 ori. Folosesc firefox.

| Ana94 a răspuns:

Sincer,şi mie mi s-a mai întâmplat să nu-mi apară căsuţa de răspuns la unele întrebări sau să-mi apară ca şi cum nu aş fi fost logată dar,după ce am dat refresh de mai multe ori, mi-a apărut la loc.
Referitor la întrebările postate de tine da, mie mi-au apărut căsuţele de răspuns.

| Hombre a răspuns:

Sunt pe Mozilla si s-a deschis cu exceptia primelor doua link-uri la care fereastra de raspuns s-a deschis la a doua incercare. In ultima saptamana am avut si eu aceasta problema la mai multe intrebari.

| Woodenpints91 a răspuns:

Mie îmi apare căsuţa pentru răspuns.eu pot răspunde.

| Chris a răspuns:

Cu exceptia intrebarilor numerotate de tine 5 si 8, imi apare casuta de raspuns. (folosesc Chrome) Am inteles la un moment dat ca la intrebarile la care s-a ales raspunsul castigator nu se mai poate raspunde, dar am observat ca la cateva dintre intrebarile postate de tine, desi acesta a fost ales, inca se poate.

| NOname explică (pentru Chris):

În cazul meu, Chris, peste 90% din întrebări ceva mai vechi (ale mele sau nu; cu răspunsul câștigător selectat sau nu) apar așa: http://i.imgur.com/B0Tuc.jpg, fără fereastră portocalie pentru răspuns, ca aici: http://i.imgur.com/Z06V2.jpg. Și orice aș face, problema persistă.
Am dezactivat și AdBlock și tot nimic.
Cu Internet Explorer la fel.
Mozilla Firefox n-am și nici nu am chef sa trec la alt browser (sunt prea mulțumită de Google Chrome).

Administratorii încă n-au reușit să determine cauza problemei.
Probabil e ceva de la mine, dar nu știm exact ce.
M-ar ajuta, dacă aș găsi pe cineva cu aceeași problemă (știu că nu sunt singură).

| Arthur a răspuns:

Mie îmi apare. Dau click pe : Răspunde şi apare.

| Abandoned4 a răspuns:

Flav, hai ca ne plictisesti si tu de fiecare data vrand sa faci pe ala detasat de lumea virtuala!

| Flav a răspuns (pentru Abandoned4):

Eu n-am zis ca-s detasat total, dar s-a ajuns prea departe. Orice schimbare, dezbatuta in ''n'' spice, de parca ar schimba lumea.
Si nu stiu cu ce drept te rastesti la mine, cand te plimbi ca albina pe nu stiu cate conturi.

| NOname explică (pentru Flav):

Flav, dacă ai chef de ceartă, caut-o în altă parte!
Aici am o problemă serioasă de rezolvat.
Dacă mă poți ajuta, bine, dacă nu, la revedere.
Orice discuție pe lângă subiect o puteți muta în privat.

| Flav a răspuns (pentru NOname):

Da, o problema f serioasa. Ok, Zana Maseluta. De cand esti user-ul anului si te-au votat toti fluturasii, ai inceput sa vociferezi, sa ti se ridice gradele, sa iei tu masuri, sa propui, sa faci ce vrei tu. Obisnuit unei persoane care a uitat cine era si cum se comporta inainte.
La revedere.

| IMC90 a răspuns (pentru Flav):

Mai taie din ele da-le reaq laughing

| Abandoned4 a răspuns:

Am testat adineauri cu Mozilla Firefox(ultima versiune) toate acele link-uri si nu am intampinat nicio problema. Caseta text pentru raspuns apare.

| Abandoned4 a răspuns:

Am testat toate intrebarile(1-9) si pe Internet Explorer 8(pe un PC cu Windows XP) si 9(Windows 7). N-am intampinat probleme.

| Abandoned4 a răspuns:

Pe Opera(ultima versiune) merge TPU-ul impecabil! Nicio problema cu link-urile postate de tine.

| Abandoned4 a răspuns:

Si Google Chrome n-a avut nicio problema pentru afisarea corecta a acelor intrebari.
Asadar problema asta nu tine de browser.

| NOname explică (pentru Abandoned4):

Mulțumesc, Metro. M-ai ajutat mult.
Cum crezi, e posibil să fie ceva legat de calculator sau sistem de operare? Folosesc Windows Vista.

| Abandoned4 a răspuns (pentru NOname):

Nu e nici de una nici de alta. E o problema cu conexiunea la serverul TPU(mai mult probabil) sau cu propria ta conexiune la internet, ce tine de ISP( mai putin probabil).
Partea buna e ca acum se reabiliteaza functia de cautare!

| NOname explică (pentru Abandoned4):

Acum văd și eu.
Interesant...
Și ție ți se afișează postările de acum un an, doi, când dai o căutare?

| Abandoned4 a răspuns (pentru NOname):

Da, da... si alea vechi! big grin Acum e o alta reteta folosita pentru cautare, una mai buna, care sper sa tina permanent!

| Dezinteres a răspuns (pentru NOname):

Cauta folosind google si nu search-ul de aici de pe site.
O zi linistita

| NOname explică (pentru Dezinteres):

Da, așa și procedez de obicei.
Mulțumesc.

| Dezinteres a răspuns (pentru NOname):

Cu placere.
Daca mai ai probleme cu casuta de raspuns pune TPU.ro la trusted sites in flash player settings manager in control panel. Sper sa te ajute.
O zi linistita

| NOname explică (pentru Dezinteres):

Am Windows-ul în germană, așa că sunt nevoită să merg mai mult pe ghicite și nu știu dacă am adăugat ce și unde trebuie.
Uite, e bine așa?
- http://i.imgur.com/upyqD.jpg
- http://i.imgur.com/jyf52.jpg

Dar să știi că situația a rămas neschimbată. Ferestrele pentru răspuns tot n-apar.
Sau n-am adăugat eu ce și unde trebuia, sau problema e alta.

| Dezinteres a răspuns (pentru NOname):

Da, ai adaugat unde trebuie.Ai specificat intr-un post anterior ca ai sters cookies...dar ai sters cookies-urile si de la flash? sunt 2 lucruri diferite.
Te rog sa mergi aici : C:\Users\Userul Tau\AppData\Roaming\Macromedia\Flash Player si sa stergi tot ce este in acel folder ( sunt 2 foldere care trebuiesc sterse )
Daca nu gasesti folderul \appdata il scrii tu sus in bara.
Faci chestia asta cu browserul inchis si apoi incerci din nou.
O zi linistita

| NOname explică (pentru Dezinteres):

La mine după "Roaming" e blocaj total. Adică nu-mi apare "Macromedia". Îmi apare doar un "Intel", iar în el "Wireless", atât.
Iar când am încercat să dau o căutare, asta e tot ce am găsit: http://i.imgur.com/HARmp.jpg.
Ce fac acum?

| Dezinteres a răspuns (pentru NOname):

Nu se poate! Sigur pana la Roaming ai urmat calea corecta? Este imposibil ca in acel folder sa nu ai Macromedia.

Pentru a cauta lucruri in pc foloseste cu incredere everything.Search-ul de windows este ...amarat ...sa zicem:)
http://www.voidtools.com/download.php

In momentul in care ajungi in folderul Users ai mai multi useri.Intra in cel pe care ai drept de administrator.
100% sigur trebuie sa ai macromedia.
O zi linistita

| NOname explică (pentru Dezinteres):

Ok, o să încerc mai târziu. Momentan am căutat peste tot și n-o găsesc.
Mulțumesc.

| cuvant a răspuns:

Functioneaza pe firefox si SO XP pack 3. Ceea ce apare uneori si e putin ciudat e atunci cand primesti un comentariu la alt comentariu al tau, cand te conectezi nu te duce direct decat dupa ce dai un refresh. (F5)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zilele trecute, chiar si aseara, am intimpinat aceeasi problema.Nu mai la anumite intrebari.Acum vad ca imi apare.
Voi mai incerca.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine culmea, merg toate! pacat ca nu-mi starnesc niciun interes intrebarile.
sys. specs:
Windows Vista sp2 ultimate
IP Information: 85.120.83.***
ISP: COSMOTE ROMANIAN MOBILE TELECOMMUNICATION
Organization: COSMOTE ROMANIAN(Cosmorom) MOBILE TELECOMMUNICATION
Connection: Broadband
Services: None Detected
City: Bucharest
Region: Bucuresti
Country: Romania
Net speed
Download 38kb/s
Upload 5kb/s
Ping 253 m s
Cu toate ca am rezultatele astea jalnice, la un modem mobil, mie imi merge perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-am mai explicat ca de vina e browserul si ca daca folosesti Mozilla n-o sa mai ai multe din problemele care apar la I.E. si Google Chrome. Da' deh, tu in continuare Batman, Batman.

| JstGeorge a răspuns:

Mie nu imi apare asa nu stiu ce sa fac. pai ar trebui cei de la TPU ca repare asta. daca merge la mai mult decat un milion cred ca e ceva un pic mai normal. sper ca te-am ajutat