| LadyInRedInDarkParadise a întrebat:

Acelasi baiat..Aceeasi poveste.Doamne, ce frustrant e ..Il iubesc(IUBESC, am ajuns la iubesc ) de 10 ani. Suntem vecini, am fost in aceeasi clasa 7 ani si acum in aceeasi clasa la liceu. In copilarie, era totul asa simplu, eram prieteni si el era asa dragut si atent. Sunt infinite momentele placute. Ieseam pe afara, el la fotbal, eu ma uitam si el imi facea cu ochiul. La scoala, veneam mereu impreuna. Iarna, zapada, batai, amintiri nemuritoare. Nu le pot uita nici daca vreau. Inevitabil,am crescut. In clasa a cincea mi-a placut asa de mult incat ma durea, durere psihica, uneori atat de intensa incat o resimteam si fizic. Am ajuns la un punct cand trebuia sa se intample ceva. Asa ca am dat-o pe partea cealalta. Am ajuns sa spun ca nu-l mai suport,sa-i dau porecle, sa-l evit, asa ca nu mai mergeam impreuna acasa, am ajuns sa nu mai avem ce ne spune oricum.Si mai rau, am inceput sa-mi cred propriile minciuni. Ajunsesem sa cred ca eu nu-l mai suport si am inceput sa ma distrug singura. Am avut probleme la scoala nota scazuta la purtare, injuram chiuleam si asa mai departe, sunt prea multe la numar. Si in tot acest timp, el fiind un baiat de treaba, si-a vazut de treaba lui, nu-mi zicea nimic niciodata. Pur si simplu nu mai vorbeam. Credeam ca nu mai imi pasa, dar adevarul e ca ma minteam si inca ma mint singura. M-am tarat asa printr-a saptea. Toti ma placeau mai mult asa dar eu ma uram.El a fost cu o fata care l-a inselat tot cu un coleg de-al meu. Intr-a opta a trebuit sa ma mut la cererea express a doamnei dirig. Intr-a opta a fost si mai rau : Note mai mici, mai multe absente si multe probleme intr-un cuvant. Ma certam si cu mami, mereu gasea fum prin casa. Nu m-am mai gandit la el. L-am vazut doar de 2 ori, odata l-am intrebat ce face bine tu bine pa pa, a doua oara a luat-o pe cealalta parte cand m-a vazut. M-a durut profund desi stiam ca asa e el : Timid, mai mult salbatic. Alt lucru pe care il ador la el.Ca multe altele cum ar fi glumele, rasul, dar si faptul ca e serios si super de treaba cand e nevoie cel putin cu mine asa a fost mereu. El ramasese la fel, eu ma schimbasem. Dar am terminat a opta si mi-am pus ordine in viata. Am invatal la examen si am intrat la un liceu bun. Nimeni nu se astepta. Nici eu. Si nu m-am asteptat in niciun caz sa picam iarasi in aceeasi clasa. Soc. Acum, parca ma trage trecutul inapoi. Si el la fel. Am vorbit de cateva ori cu el. Tot de treaba a ramas. Dar a inceput sa stea cu altii mai marii si de, anturajul l-a schimbat putin. A inceput sa fumeze ( N-am crezut pana n-am vazut ) si altele. Dar in esenta a ramas cam la fel. Acum m-am indragostit din nou la fel. Daca o sa fiu in aceeasi clasa o sa ma indragostesc in fiecare zii si mi-e frica de morr sa nu repet greseala dintr-a sasea. El nu stie ca-l plac, n-a stiut niciodata. El crede ca nu-l inghit. Si n-as vrea sa stie vreodata. Aveam prea multe amintiri impreuna. nici macar nu am fost prieteni adevarati vreodata, doar asa.N-as suporta sa stie. Sufar in tacere. Dar nu stiu cum sa reusesc sa-mi calc pe inima si sa-l uit, doar am incercat de atat de multe ori. In fiecare zi il vad si acum recent ii cam place de o fata din clasa, se strang de maini si isi deseneaza inimioare.(el fiind foarte timid cu fetele ). Si pur si simplu nu pot sa suport, nu pot sa-i vad, ma omoara psihic. Ce as putea sa fac, am incercat sa ma mut, la alte clase nu mai sunt locuri, iar in alt liceu nu ma lasa parintii in niciun fel, am incercat. Sa-l vad in fiecare zi, in autobuz, in liceu in baie la fumat, ma termina.Nu prea vorbim, rar cate o gluma, dar recent de vreo 2 saptamani absolut nimic si eu traiesc din fiecare cuvant care mi-l adreseaza Nu stiti cum e dragostea neimpartasita, la mine e amplificata de vreo 10 ori de amintiri si trecut. Nu stiu ce sa fac. Sunt intr-un impas. Il cunosc asa bine si totusi nu inteleg cum poti sa fii indragostit de cineva asa iremediabil daca nu aveti o relatie in spate. O parere va rog, dar sa nu fie data in doi peri. O parere concludenta, pe care sa o inteleg si care sa se comformeze celor de mai sus.
Multumesc anticipat si promit funda celui mai profund raspuns ✌

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine a spus ca trebuie sa ai o relatie ca sa iubesti pe cineva? cei care au relati se iubesc? iubirea se naste din atractia chimica dintre el si tu, de ce nu vb cu el sa-i spui ca il placi asa in tacere imbatranesti

| SkyPilot a răspuns:

Ai sanse foarte mici. Nu poti sti cum te priveste el dupa toti anii acestia. Nu cred ca poti face altceva decat sa ii spui direct ce simti pentru el. Incearca sa stabilesti mai intai o relatie normala intre colegi cu el. Cand incepeti sa vorbiti, invita-l pe afara. Daca accepta, iesiti de doua-trei ori, pana cand crezi ca ati stabilit o comunicatie buna. Cand totul e gata, cauta un loc ceva ai linistit si mai romantic, vorbeste cu el si spune-i ce ne-ai spus si noua. Nu folosi cuvinte mari, nu ii reprosa lui nimic, nu comenta despre fumat, nu aminti ce nu ti-a placut din purtarea lui. Dar fa in asa fel incat sa ii transmiti intensitatea sentimentelor pentru el. Fii echilibrata, fara lacrimi, ai grija sa nu pari disperata. Daca te accepta, poti sa si plangi in bratele lui dar numai dupa.
Alternativa ar fi sa ti-l scoti din suflet. Gaseste-ti pe cineva. Gaseste-ti o preocupare care sa iti absoarba timpul. Fa-ti prietene cu care sa-ti petreci timpul. Stai cat mai departe de el.

| cristimihailov a răspuns:

Parca ai mai pus aceasta intrebare.

In principiu nu cred ca el are aceleasi sentimente fata de tine. Sau poate are, dar nici macar asta nu conteaza.

Ce pare sa te macine cel mai tare este faptul ca tu tii in tine. Si nu ii spui.

Practic ar trebui sa il iei si sa ii povestesti istoria. Mai mult sau mai putin ceea ce ai scris aici. In cuvinte simple, ca o deschidere.

Pentru tine chiar si un raspuns negativ ar fi mai bun decat sa tii in tine toata aceasta situatie.

Desi este foarte recomandabil sa vorbesti cu el fata in fata, cand sunteti doar voi doi... Daca simti ca nu poti, poti sa ii trimiti link-ul la pagina aceasta de pe TPU pe facebook sau pe ceva de genul acesta.

Sa citeasca singur. Oricum e bine sa incepi acum. Daca incepe o relatie cu alta fata o sa fie mai greu, in plus o sa fii vazuta precum una care s-a bagat in relatia existenta.

Repet, nu cred ca ai sanse oricum. Dar trebuie sa te descarci. Asa ca fa-o cat mai repede.

| grab a răspuns:

Fata draga, boala lunga moarte sigura, asa se zice. fa ceva clar legat de relatia cu el. ori calare ori pe jos. spune-i ca il iubesti, spune-i ca ti-ai dori foarte mult sa fiti impreuna acum ca ati crescut, incearca sa il atragi cumva la tine.
traiti-va iubirea cat se poate de frumos si cat se poate de mult.
mai bine sa suferi eventual dupa ce ai fost iubita decat sa suferi si in absenta iubirii pe care o ia alta si dupa ce te convingi ca ai fi avut poate o sansa.
succes!
nu mai incerca sa fii ce nu esti ca nu da bine si te oboseste fantastic de mult.

| Anonymous1995 a răspuns:

Eu zic sa ii zici si lui tot ce ne-ai zis noua aici si sa vezi reactia lui. Punem pariu ca o sa fie una pozitiva?

| Dima_Alexandru_1994 a răspuns:

Uite ceti recoman eu incearca sa intri in vorba cu el cheama-l la o cafea sau la o tigara sa fiti voi amandoi zi ca iti pare rau de ce s-a intamplat in ani trecuti iau usor incercati sa redeveniti prieteni daca locuiti unu langa altu iesiti seara la un fum in fata blocului o sa te apropi de el si zi ce simti pentru el