| LarisaLarisaLari a întrebat:

Am 17 ani jumate si n-am avut niciodata un iubit. Trec intr-o perioada in care am si eu nevoie de cineva care sa fie alaturi de mine, sa ma inteleaga, sa ma faca fericita, sa stiu ca cineva este acolo ca ma iubeste. E normal ca la varsta mea sa am un iubit dar eu nu am norocul asta straight face Baietilor le plac fetele foarte frumoase, populare, care atata bine, care au forme, sa se mandreasca cu ele. Eu sunt pitica si slaba, nu am forme, sunt plata. Ma chinui de mult timp sa ma ingras crezand ca asa o sa capat si eu forme oh go on dar degeaba, nu ma ingras. Sa fim seriosi, ce baiat nu se uita la formele unei fete? Eu n-am nicio calitate, nu ies in evidenta prin nimic, nu atrag cu nimic, de acea sunt si indiferenti fata de mine. Am sa mor singura pentru ca n-am fost si eu la fel de dotata ca celelalte fete oh go on Toate prietenele mele au iubit, si sunt mai mici decat mine ..simt ca traeisc degeaba.

4 răspunsuri:
| Andreea19Alina a răspuns:

Sa stii ca nu conteaza neaparat formele.Eu am 18 ani, nu arat rau(am acele "forme" pe care le-ai mentionat) insa nu am un prieten.Am prietene care sunt foarte slabe, sau nu sunt foarte frumoase, insa au prieten.Am ajuns la concluzia ca,a avea un prieten,nu tine de forme pana la urma,conteaza daca esti omul potrivit la momentul potrivit,pentru a-l intalnit pe baiatul potrivit. Daca nu baiat tine cont de "formele" unei fete, atunci se va desparti de aceasta cand aceasta nu va mai avea acele "forme".Ce pot sa-ti mai spun este ca oricare dintre noi simtim nevoia sa avem pe cineva alaturi de noi care sa ne iubeasca, dar daca inca nu l-am intalnit, ar trebui sa asteptam, decat sa fim intr-o relatie cu persoana nepotrivita.De fiecare data cand ma demoralizez(mai ales vara, cand toate prietenele mele sunt in vacanta cu iubitii, iar eu stau singura laughing ) ma gandesc la citatul acesta: "-Cand il voi intalni? -Il vei intalni atunci cand iti vei urma inima". Deci, v-om intalni persoana potrivita atunci cand v-om face ceea ce ne place. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| MadaMadalici a răspuns:

Iti inteleg nevoia. In primul rand incearca sa iti pui in evidenta calitatile si sa te simti bine in pielea ta. Poate la inceput un baiat apreciaza aspecut de papusa barbie la o fata dar daca capul acelei fete este gol baiatul devine dezgustat.
Este imposibil sa nu ai nici o calitate, toti avem. Intreaba-ti prietenii ce apreciaza cel mai mult la tine... Incearca sa intalnesti persoane noi, nu ne invarti constant in aceleasi cercuri

| Andreea1095 a răspuns:

Buna Larisa.Te inteleg perfect.Sunt exact in situatia ta doar ca eu am 18 ani.Si eu sunt foarte slaba si ma consider inferioara tuturor celorlalte fete.Cred ca ar trebui sa facem o schimbare, sa iesim, sa cunoastem oameni noi dar pe mine parca ceva ma opreste dar vreau sa stii ca ma regasesc in fiecare rand pe care l-ai scris tu.

| MariaMarty a răspuns:

Crede-ma ca te inteleg atat de bine. uite acum un an cand aveam 16 ani eram fix in aceeasi situatie..mereu baietii care-mi placeau se uitau la alte fete,mereu eram data la o parte,pentru ca asta e, ma consideram ~urata uratelor~, consideram ca asta e, ca nu merit si eu sa ma bucur de dragoste, ca vai o sa mor singura ..si poate nu era chiar asa..chiar erau baieti care poate ma placeau..insa eu eram prea ocupata cu complexele mele,(unele adevarate si multe, dar multe inchipuite) ca sa le mai dau atentie baietilor, adica mereu ziceam ~vai, cum un baiat ca el s-ar uita la una ca mine..probabil vrea sa-si bata joc de mine~ si crede-ma ca am avut multe de pierdut din cauza asta...iar legat de faptul ca esti pitica si slaba.ei si ce? uite eu sunt pitica si cu forme..insa ma crezi ca incerc de atata timp sa slabesc si pur si simplu nu pot..si tu incerci sa te ingrasi? nu, lasa-le pe celelalte fete cu forme, ca ele cand vor ajunge pe la 30 de ani se vor ingrasa, si ar vrea sa fie slabe.tu in schimb vei arata numai bine..asa,sa nu mai zic ca eu eram foarte timida, nu stiu daca e si cazul tau..insa ceva e clar, iti lipeste increderea in sine. ..si tot ce pot sa-ti spun e sa lucrezi la ea..citeste tot felul de carti despre incredere si invata sa te accepti asa cum esti tu, cu bune si cu rele, ca ai o singura viata si nu merita sa ti-o risipesti din cauza complexelor..si ce daca prietenele au iubit? crede-ma ca o sa ai si tu la momentul potrivit..si da stiu cum suna asta, ca nu crezi, dar fix cand nu te astepti vei avea si tu o relatie cu cineva care sa te merite..ai 17 ani jumate, nu 30, ai o viata inainte..acum ai si tu o pasa mai proasta, insa orice ar fi, crede-ma ca viata e frumoasa si merita traita.