| Louissa a întrebat:

Am o relatie de 2 ani si prietenul iubitului meu stie ceva care nu ar trebui sa stie iubitul meu despre mine pentru ca ar insemna sa ne despartim; intr-o seara eram certati si eu nu i-am mai zis si am iesit afara cu niste fete cu care el mi-a interzis sa stau. Nu era nici un baiat doar prietenul lui acolo si el stie situatia gen ca nu ma lasa, s-a mirat tare cand m-a vazut iar eu si prietenele mele am vorbit cu el sa nu-i spuna, el a zis ca nu ii va spune ca nu vrea sa faca cearta intre noi si discutii. Problema este ca baiatul asta e foarte parsiv si mai mult ca sigur ii va spune cuiva sau chiar lui si de aici circula vorba si o sa afle de la altcineva si ma gandesc ca ar fi mai bine sa afle de la mine. Dar daca ii spun el se desparte de mine cu toate ca nu am facut nimic rau (sa ies cu baieti sau altceva) si prietenul lui este martor. Problema este ca eu am mai facut odata greseala asta sa ies cu ele fara sa-i spun, dar in aceeasi seara i-am marturisit eu cu gura mea si m-a iertat, dar dupa ore de cearta si voia sa ne despartim, el atunci a zis sa nu se mai repete iar eu am facut iar … voi ce ati face in situatia mea? Sa ii spun eu sau sa tac si sa am incredere in baiatul ala ca nu ii zice? Daca era ceva mai grav eu nu faceam, dar mi se pare aiurea ca imi interzice sa stau cu fetele alea, eu nu-i interzic lui absolut nimic si daca ii spun ca ma deranjeaza ceva nu ma baga in seama si continua sa faca.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"voi ce ati face in situatia mea?"

I-as da rapid papucii. Cum adica iti interzice sa te vezi cu prietenii tai?

Si tu de ce consideri asta o greseala si te supui lui?

| Louissa explică (pentru suntserios):

Ideea este ca eu sunt o altfel de fata, fața de ele si de asta imi interzice sa stau cu ele. Este singurul lucru pe care mi-l interzice

| Forneticugem a răspuns (pentru Louissa):

Dece ești o altfle de fata față de el și nu ești naturală așa cum ești tu cu adevărat față de el

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce faci tu acum în relația cu el, efectiv ce faceți împreunâ?

| Louissa explică (pentru sadrian46):

Ne vedem mai mult la el sau la mine, nu prea iesim, nici nu avem cum cu pandemia asta. Stam aproape toata ziua impreuna, ne uitam la filme, mai gatim impreuna cand avem pofta de ceva. cam atat. De ce intrebati asta?

| sadrian46 a răspuns (pentru Louissa):

Ca să înțeleg care este problema ta. Nici așa nu am reușit. Sori.

| Louissa explică (pentru sadrian46):

La mine este problema? Sau la el? Ce problema vi se pare ca am

| sadrian46 a răspuns (pentru Louissa):

Este între voi. Nu la unul sau la celălalt.
Dacă cei doi, inclusiv voi nu sunt foarte tineri când intră într-o relație, fiecara are o istorie cu zone luminoase li zone mai întunecate, modalități de comportament care este determinat de noul context în care se află să și le schimbe. Cum cei doi, incluziv voi, nu trăiesc izolați pe o insulă pustie, o relație este privată sub aspectele ei intime și socială prin interacțiunea cu ceilalți. Ei stau cu voi în cameră tot timpul ci sunt între voi doi prin reprezentări interioare care vă determină modul de a interacționa. Acestea sunt evident teorii. Ce poți face, treptat. Să dezvălui tot mai mult față de el ceea ce ești de fapt, și să îl provoci să facă el la fel. Se creează astfel un pact comun, un fond comun de istorii pe care amândoi le acceptă. Cam atât. Și să discutați mai ales viitorul comun. O relație esta ca o clădire nouă. Are nevoie de întreținere și reparație zilnică, ca să nu se dărâme din cauza neglijenție într-o zi.

| Forneticugem a răspuns:

Dacă te iubește cu adevărat nu ar trebuie sati interzică nimic nici nu ar dreptul la așa ceva nu-i normlă.

iar băiatul ăla dacă este prietenul lui adevărat nu ar trebuie sa ascundă nimic de el.

| Czechoslovakia a răspuns:

E nebun da-l dracu