| anonim_4396 a întrebat:

Am un coleg in clasa pe care nu il mai suport.Imi pune tot felul de intrebari personale si vrea sa stie el totul,dar cand zice cineva ca lui ii place de mine, spune NU foarte hotarat.Am propus parintilor sa ma mute din scoala asta unde invat acum, dar nu se poate pentru ca abia sunt in clasa a 6-a.Ma baga in tot felul de belele si alte de astea.Nu mai suport.CE SA FAC? straight face

Răspuns Câştigător
| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draguta.
Tu, nu esti obligata sa raspunzi intrebarilor lui.

Iar eu, in locul tau as face asa :
l-as face de rusine in public. Exemplu : la ora de dirigentie, spui dirigintei ( si colegilor) ca ai o problema cu un coleg, si doresti ajutorul tuturor. Si spui asa :

1. ca acel coleg te hartuieste cu intrebari si discutii nepotrivite. ( si dai exemplu)
2. ca te urmareste dupa ce pleci de la scoala.
3. etc. vezi tu ce mai spui acolo.

Daca-l faci de minune in fata tuturor, cred ca o sa te lase in pace.
Nu cred ca o sa primeasca pedeapsa, dar vor rade toti de el, daca mai face de-astea.

Te-am tzucat, si nu te lasa agresata in nici un fel.

6 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Ignora-l pur si simplu. In rest vorbeste cu parintii tai despre aceasta situatie. Ei vor fi in masura sa te ajute si veti lua impreuna masuri in ceea ce il priveste pe respectivul coleg.
O seara buna iti doresc!

| mona a răspuns:

Cel mai bine e sa-l ignori

| AnaBejenaru a răspuns:

Nu poti sa vorbesti cu diriga ta, sa-l atentioneze mceva? Pnetru ca, oricum cu ignoranta nu rezolvi nimic, si parintii nu cred ca au ce sa faca.Incearca asa

| facepalmlol a răspuns:

Ai auzit de diriginta si director?

| asdfghjkl321 a răspuns (pentru facepalmlol):

Ce treaba are directorul ca el se tine dupa mine cand plec acasa? ce sa-i fac directorul sau diriginta?

| facepalmlol a răspuns (pentru asdfghjkl321):

Ai specificat cumva ca asta se intampla in afara scolii si nu stiam eu?