| queenC a întrebat:

Am 14 ani iar parintii nu imi dau voie sa ies pe afara.Mama imi spune ca nu ii place cand le vede pe unele fete plimbadu`se dintr-un capat in altul al strazii.Simt si eu nevoia ca si orice adolescent, sa am putina libertate, intimitate, dar cu parintii mei este aproape imposibil. Daca ii spun mamei despre aceasta suferinta a mea, imi spune ca daca vreau, ma scoate ea in parc sau in gradina botanica, si sa il luam si pe tata.De la un timp am refuzat aceste iesiri care, pur si simplu au inceput sa ma deprime.Imi e rusine sa ii spun ca nu imi mai place sa imi petrec timpul cu ei, dar acesta este adevarul. Din cauza ca nu prea am voie sa ies, nici nu am o groaza de prieteni.Eu sunt cam dezvoltata pentru varsta mea, si ma gandesc ca si asta poate e cauza pentru care nu ma lasa, desi nu iteleg ce au impotriva. Daca vine vorba de machiaj, fond de ten, etc mama la fel, este impotriva.Imi doresc sa ii pot explica calm, si corect, ce am pe suflet fara ca ea sa se enerveze si sa tipe pe mine.Va rog sa ma sfatuiti ce pot face! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| cristina1988 a răspuns:

Draga in primul rand la anii tai nu te sfatuiesc sa te dai cu fond de ten si alte chestii un rimel si un creion ajunge.cine te place te place naturala nu trebuie sa faci impresie nimanui ci sa te simpti tu bine! in al doilea rand eu daca as fii in locul tau as dicuta cu mama doar eu cu ea si as ruga-o sa ma asculte 10 min. dupa care poate sa se afirme cum vrea! atunci explica-i ca nu faci nimic rau daca iti doresti o plimbare cu o prietena sau pur si simplu vrei sa fii singura fara ei! spune-i ca ai crescut si nu te mai intereseaza parcul alaturi de ei in fiecare zi.ii poti de exemplu propune un program in care sa iesi cu fetele si in alta zi cu ei! dar nu riposta daca nu intelege ci spune-i sa te lase doar o jumatate de ora prima zi, apoi treptat dupa ce isi va da seama ca poata avea incredere in tine te va lasa mai mult! ii este frica deoarece esti tanara si in ziua de azi adolescentii sunt usor influentabili! roag-o sa aiba incredere in tine si sa iti de-a ocazia sa ii demonstrezi ca ai crescut un pic! bafta sa imi spui daca a functionat!

4 răspunsuri:
| alaqfqafafas a răspuns:

Pfff nasol.imi pare rau pentru tine.nu te supara ca iti sp dar ai niste parinti.comunisti e putin spus.ai dreptate ai 14 ani si simti nevoia de libertate.iti strica copilaria.intradevar ei iti vor binele dar tot binele spre rau.un sfat n-am cum sa-ti dau.esti fata daca erai baiat aveai mai multe optiuni.nu stiu punete in gura cu ei(chiar daca suna nasol)sa vada ca nu esti chiar asa cum te cred ei.altceva nu stiu.SUCCES.

| Dreamt a răspuns:

Ce ai zice sa vb cu bff... poate are vreo idee.sau te asculta... straight face

| brunetzikaanonim a răspuns (pentru Dreamt):

Te inteleg...si eu patesc acelasi lucru sad

| bouboubou a răspuns:

Pa si eu am cam aceeasi problema! Eu i-am spus asta si chiar m-a inteles! Ma rog.Depinde de mama.FA si u asta! Funda pls!