| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o problema: in clasa mea sunt 2 grupuri mari (al fetelor fitoase, al baietilor fitosi), iar ceilalti colegi si-au facut facut si ei grupulete. Pana anul trecut, cand au venit 2 colege noi aveam 2 prietene, care au dovedit ca nu au fost loiale fata de mine. Din vina acelor colege noi, prietenele mele s-au imprietenit cu ele.
Mai aveam doar o sansa! O fata care nu era in niciun grup, pana la urma si ea mi-a fost luata.
Am avut un amic, unul foarte, foarte bun cu care stateam in aceeasi banca, numai ca ceilalti colegi spuneau ca m-am indragostit de el (lui ii placea de mine, iar mie imi placea de el doar ca amic). Din pacate el a spus ca il plac, eu am aflat si m-am suparat pe el, iar el si-a dat seama.
Acum la inceput de an scolar nu mai vreau sa stau in aceeasi banca, am gasit o fata cu care sa stau, dar e prea fitoasa pentru mine.
Dupa parerea voastra, ce as putea sa fac?
Cu cine sa ma imprietenesc?

Răspuns Câştigător
| Ballet a răspuns:

In primul rand, lasa-i cu fitele lor.
Pana la urma, toata lumea mai face mofturi si majoritatea oamenilor tipa dupa atentie, e destul de firesc.
Nu poti fi prietena cu un grup. Nu stiu ce intelegi tu prin prietenie, daca intelegi sa stai sa barfesti prin pauze si pe urma sa uiti complet de existenta lor asa cum majoritatea 'grupurilor' fac, crede-ma, mai bine te lipsesti.
Aia nu-i prietenie.
Deci incearca sa gasesti in clasa o singura persoana cu care sa ai lucruri in comun si cu care chiar sa te poti simti in largul tau, daca te simti bine cu acea persoana, n-are importanta ca nu e populara sau alte tampenii de prin filme.
Grupurile adevarate de prieteni sunt formate din oameni care chiar se cunosc de mult si care chiar au o legatura speciala intre ei.
Si daca fetele alea doua ti-au fost prietene adevarate, se vor intoarce la tine cand se vor satura de gustul popularitatii. Daca nu, lasa-le.
In general cei mai buni prieteni pe care i-am avut au fost in afara scolii, intalniti din intamplare dar cu care chiar am format o legatura stransa.
Deci, largeste-ti orizonturile.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa iti alegi unul din grupulete cu care ti se pare ca te-ai potrivi. Poti intra in vorba cu ei la inceput de an in legatura cu subiecte generale gen cum a fost vacanta sau daca si-au facut temele, iar pe parcurs va puteti imprieteni.

| minda23 a răspuns:

Da in toate clasele sunt fitosi, dar eu ti-as sugera sa vorbesti cu cele doua prietene vechi ale tale si poate te includ si pe tine in grupul lor si asa devii prietena si cu celelalte noi.

| lolce a răspuns (pentru minda23):

Am incercat, dar prietenele mele s-au schimbat mult si m-am simtit ca a cincea roata.
Mersi pentru sfat, o sa mai incerc sa vorbesc cu ele.