| anonim_4396 a întrebat:

am o problema la pielea de pe fata, mi se cojeste si e foarte uscata si imi apar tot mai multe cosuri, tin sa mentionez ca de vinerea trecuta au inceput sa imi apara niste cosuri, de obicei eu nu am cosuri si m-am gandit ca e din cauza menstruatiei care ar trebui sa apare dar intarzie. apoi a inceput sa mi se usuce pielea si sa mi se faca cojite, am iesit in oras zilele astea si am incercat sa acopar cu fond de ten dar arata si mai oribil. ce pot face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai introdus produse noi in rutina tenului tau sau ce produse folosesti in mod regulat? Creme, demachiant, gel de curatare etc Pustulele e posibil sa-ti apara din cauza menstruatiei care nu a venit inca iar descuamarea tenului din cauza temperaturii care se tot schimba iar tenul reactioneaza.

Poti sa-ti faci un scrub cu un ulei de masline/migdale/argan sau miere si in el sa pui zahar vanilat sau bicarbonat de sodiu. Sau poti sa folosesti un prosopel ud pe care poti aplica gel de curatare si sa-ti freci bland, cu miscari circulare, tenul. Metoda aceasta functioneaza la fel de bine ca un scrub.

Dar daca ai cosuri care se pot sparge usor, nu-ti recomand sa folosesti scrub-uri pentru ca se pot inmulti bacteriile. Mergi la farmacie si cumpara-ti o crema pentru a-ti hidrata tenul. Bioderma sensibio light e foarte buna si are si o textura care se absoarbe rapid in piele ( dupa 5 minute de la aplicare nici nu o mai simti ) si o poti folosii si pe post de baza de machiaj.

Daca cosurile nu-ti dispar poti sa-ti iei o crema pentru acnee, cele mai eficiente mie mi se par bioderma sebium global si ivatherm akne-syt.

1 răspuns:
| GdX a răspuns:

Du-te la un dermatolog. Daca zici ca ti se cojeste pielea, nu mai pune fond de ten ca mai rau ii faci.