| LeeMinHo00 a întrebat:

Buna,am si eu nevoie de ajutor(cred).
Deci,sa va marturisesc ca eu sunt o persoana care nu-si arata sentimentele in fata apropriatilor.Dar voi cum habar nu aveti cine sunt,nu-mi pasa,si asa ca am nevoie de sfaturile voastre.
Eu sunt o persoana emotiva,foarte emotiva, nu suport sa fiu jignita, sau sa se ia cineva de mine.Ma afectez foarte tare, si intru in depresie, nu mai am chef de nimic.Niciodata nu m-am priceput la nimic, sunt neindemanatica si proasta, iar asta ma deranjeaza.De asemenea,niciodata nu m-am priceput la matematica,sau la ce tine de logica.Mie imi place sa visez,dar nu stiu cum naiba am facut si am ajuns la un liceu cu profilul real,mai exact "mate-info".
Si am fost la mediatie, la matematica, iar dupa o jumatate de ora profsorul m-a trimis acasa pe motiv ca nu ma pot concentra.Eram doar eu in grupa, trebuia sa vina si altii, dar n-au venit.Am vazut ca era deranjat de chestia asta, stiam ca ma va certa.Si pe prietena mea a jignit-o(dar ei nu-i prea pasa).Dar eu sunt emotiva,si nu suport asa ceva,nici prieteni nu am,doar una.Din cauza lui,dar si din cauza profesoarei de matematica din generala,nu stiu,m-au facut sa cred ca eu nu pot gandi, ca nu sunt capabila sa ma concentrez. Poate asa e, dar eu am un EQ mai mare decat IQ-ul.Asta e.
Insa stiu putina matematica, ma descurc fata de altii de la mine din clasa.Sunt un elev mediocru, dar nu ma descurc la matematica.
Nu-mi place nici romana, ma pun sa invat comentarii ce nu-mi plac.Nu-mi place nimic.
Chestia e ca profesorii de matematica, m-au facut proasta in mod indirect, si asta m-a afectat farte mult.Eu sunt mai emotiva, si ar trebui sa aiba grija cum se comporta...pentru a nu distruge increderea in sine a individului, ceea ce nu s-a intamplat cu mine.
Nu stiu daca voi lua bacul, nu stiu nimic.De asta va intreb,ce ar trebui sa fac sa am incredere in mine?
Eu invat, dar din cauza faptului ca ma consider idioata, nu reusesc sa retin multe lucuri.Si daca le retin, le uit.

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Toti purtam o masca, fie ea una blajina(noi find duri) fie ea una dura(noi find emotivi) ai 5 degete la o mana, nu's toate la fel.Sufletul unui om e asemenea unei flori. Daca e udata la timp, si pusa la soare, creste si se mareste. Daca e pusa la umbra si nu e udata, se ofileste. Take care puisor kiss mergi inainte si in o buna zi vei vedeahappy

| lpavel a răspuns:

Problema ta e foarte simpla : Incearca sa te accepti asa cum esti!
cand crezi ca esti proasta la ceva gandeste-te la cineva care nu stie nici jumatate cat tine si atunci incearca sa te multumesti cu ce stii. Nici un om nu poate stii totul... si dupa cate ai zis aici eu zic ca esti foarte desteapta numai NU ai incredere in tine, in ce faci. Incearca sa schimbi asta începând sa nu te preocupe prea mult parerea celorlati sau mai ales a profesorilor, ei asa au fost mereu, sa nu crezi ca acum se vor schimba. Fii mai indiferenta sa vezi iti va fi mult mai bine! Succes!

| LeeMinHo00 explică (pentru lpavel):

Inteleg ca trebuie sa fiu mai indiferenta, dar nu pot.Ma afecteaza tot, iar altii au o parere total gresita despre mine.Cred ca daca nu vorbesc si nu comunic cu nimeni,sunt fitoasa,sau le sunt superioara,si nu e asa,din contra.Iar cei care nu fac asta,ma acuza ca peste cativa ani voi ajunge o curva,pentru ca asta se intampla cu multe fete emotive.
E adevarat ca nu-mi place cum sunt acum,si stau toata ziua la pc,dar asta nu insemna ca voi ajunge curva.
Si profesorul ala,dupa ce ca-i platesc, ma mai si jigneste, nu doar pe mine.E adevarat ca nu gandesc mult, iar de cate ori o fac mintea mea isi imagineaza lucuri ce nu se vor intampla niciodata.Dar asta nu inseamna ca sunt chiar asa batuta in cap, nu?

| lpavel a răspuns (pentru LeeMinHo00):

Binenteles ca NU! happy Esti cam pesimista, tu vezi mereu in orice raul, poate ca este rau tot in jurul tau desi nu prea cred, dar atunci incearca sa te gandesti la altceva când ti se spune ceva ce nu-ti place... iar cei care spun ca vei deveni o curva sunt invidiosi/se pe tine si NU gasesc nici un alt defect care sa ti-o spuna iar asta iarasi dovedeste cat esti de normala.
Iti spun eu Curva NU ai cum sa devii, doar daca esti disperata dupa bani...
Curvele sunt cele care stau la coltul strazii, NUMAI alea sunt curve!

| LeeMinHo00 explică (pentru lpavel):

Eu credeam ca alea sunt prostituate.laughing
Iti spun sincer ca sunt plina de defecte, nu stii cat am suferit...
Mda, nu voi ajunge o curva pentru ca...nici prieten n-am avut, si am o varsta...laughing
Merci oricum, chiar m-ai ajutat. happy

| lpavel a răspuns (pentru LeeMinHo00):

Curva sau prostituata e acelasi lucru! Ti-ar fi mult mai usor daca ai avea o prietena la care sa te poti descarca, crede-ma conteaza foarte mult!
Fiecare din noi trece intr-un anumit timp in astfel de probleme, pe mine m-au ajutat prietenii. Am vreo 3 cu care pot vorbi de sentimente, de dragoste etc. Ne ajutam si ne incurajam reciproc, este foarte bine in viata unei persoane sa aiba un astfel de prieten!
Mi-a facut placere! happy

| LeeMinHo00 explică (pentru lpavel):

Am o prietena, dar am innebunit-o cu tampeniile mele.Si ma ajuta intr-o oarecare masura, dar increderea mea tot nu creste.Iar ea, ei bine, e ca mine, dar cel putin ne ajutam una pe alta.

| lpavel a răspuns (pentru LeeMinHo00):

Imi pare bine sa vad asta! atunci incet, incet vei iesi din impasul acesta! happy Dupa cum am zis toti trecem printr-o perioada ca asta...

| TheRealDaniel a răspuns:

Ai nevoie de un umar de sprijin sau un prieten caruia sa te plangi, de la care ai nevoie de sfaturi? pot fi eu acela, contacteaza-ma si vorbim despre problemuta ta. O zi buna!

| LeeMinHo00 explică (pentru TheRealDaniel):

Nu,nu vreau sa ma plang, nu vreau sa stie nimeni nimic despre mine.Voi sunteti niste straini, asa ca nu prea imi pasa.
Vreau doar sa am incredere mai mare in mine, si sa nu ma mai afecteze cuvintele altora.

| TheRealDaniel a răspuns (pentru LeeMinHo00):

Ok, am inteles. cum doresti. increderea in sine o castigi atunci cand crezi in fortele proprii si nu iti pasa de ce anume cred ceilalti, pentru mine este usoara treaba asta, insa pentru tine... o sa fie greu.

| LeeMinHo00 explică (pentru TheRealDaniel):

E prea greu...
Chestia e ca altii ma cred "dura", doar pentru ca-mi ascund sentimentele.

| Sebastian2014 a răspuns:

Iti spun scurt ce o sa te ajute sigur si ma ajuta si pe mine: MEDITATIA. cauta pe net cum sa meditezi si aplic-o. O sa functioneze, crede-ma.