Întrebare recomandată | VampireCrisz a întrebat:

cred ca sunt dependenta de facebook,de fiecare data cand deschid calculatorul intru pe facebook,chiar daca stiu ca nu mai gasesc nimic interesant si tot asa.Ce as putea sa fac ca sa scap de aceasta dependenta,cu ce sa imi ocup timpul? deoarece nu mai vreau sa fiu distrasa de facebook, trebuie sa invat mai mult deoarece sunt in clasa a8a si am examen anul acesta.ce sfaturi imi dati?

14 răspunsuri:
| ion933 a răspuns:

Asta nu inseamna ca estii dependenta inseamna ca asa te-ai obisnuit este doar un obiceii cind te plictisestii potii sa iti blochezii contul

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ion933):

Adictia de facebook e catalogata ca dependenta, si una inca serioasa!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E un obicei nesanatos.Ai mult de invatat si mai bine,, relaxeaza-te progresand la limba engleza.E o f. buna,, investitie,,.

| RuxandraBianca a răspuns:

Pai si eu sunt de fapt am fost la fel. sunt a8a si eram dependenta de facebook. in martie am avut o sedinta stupida in urma careia mama mi-a spus ca nu, ai am voie pe pc. laptopul era tot la mine in camera si as fi putut sa intru oricand, dar n-am facut-o, pentru ca na, trebuie sa o ascult ca doar e mama. si am stat cam 3 saptamani fara fb si vreo 2 fara pc. acum nu mai simt nevoia de facebook asa mult. in scimb am simtit ca innebunesc ca nu mi-am ascultat trupa preferata 2 saptamani. deci mai nou am aflat ca sunt dependenta de one direction. in fine, sa revenim, daca nu mai vrei sa stai pe fb dar nu poti roaga pe mama sau pe tata sa iti ia netul. e greu la inceput dar o luna nu moare nimeni...nu? nu? :*

| RuxandraBianca a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Of am scris scimb in loc de schimb...intelegi tu

| Adeniy a răspuns:

Incearca sa faci tot timpul ceva, nu te mai gandi la FB.
Daca te tot gandesti ca vrei sa intrii sau ca vrei sa rezisti tentatiei iti va fi si mai greu.Incearca sa-ti scoti FB-ul din minte.Incearca sa stai cate o ora, apoi redu din timp.Nimeni nu spune ca nu poti sa intri, dar sa nu petreci acolo mai mult timp decat este nevoie.
Decat sa stai pe FB, fiindca banuiesc ca faci asta si pentru a amana invatatul pentru examen(asa fac si eu) mai bine iesi un pic pe afara, sau fa ceva ce iti place.
Nu uita:Orice invat are si un dezvat!

| cozmalau a răspuns:

Sa te lasi! orice te-ai obisnuit sa faci de poti dezobisnui!

| frusi a răspuns:

Ca sa numai fi dependeta de facebbok ocupati tipul cu prieteni prima data sau spune-i cele mai bune prietene sa te ajute intr-un mod de a evita facebookul eu sunt in aceeasi situatie ca si tine..cate putin mam desobisnuit datorita prietenei mele k imi spunea tot timpu sa iesim. acum nu ma mai trage sa intru pe facebook deoarece am inteles cum trebuie traita viata(si eu sunt clasa a 8a) sper ca ti-am fost de ajutor funda

| valeria005 a răspuns:

Sa lipesti un sticher pe computer pe care sa scrii : ''Nu mai acceses Facebook-ul, nu sunt dependenta de el! Sunt responsabila! In primul rind temele! Acceses...( un site spre exemplu google-ul)'' Sau ceva de tipu asta, il vei citi de fiecare data cind vei vrea sa deschizi coputerul si te vei concentra la asta. Cu timpul vei intra mai rar pe Facebook. Succese! Funda?

| Dodododooo a răspuns:

Nu esti "dependenta" esti doar "lenesa". E mai bine in fata calculatorului decat sa faci si tu un sport sau sa mergi la o olimpiada? Sau macar sa inveti si tu. Si eu stau pe facebook, dar intru doar dupa ca vin de la atletism si dupa ca termin de invatat.

| Yumy a răspuns:

Incearca sa gasesti altceva de facut happy

| Megara a răspuns:

Stiu din propria experienta ca nu e usor sa nu intri pe facebook.Dar ai putea sa incerci cu un elastic si cu un calendar.De fiecare data cand vrei sa intri pe facebook, trage de elastic. Poate ca va durea, dar merita.Nu uita sa insemni in calendar fiecare zi in care nu ai intrat! Asta nu inseamna ca nu poti intra in weekend! Sper ca te-am putut ajuta! happy

| MariusBlack a răspuns:

Incearca sa le faci pe amandoua odata.Stai putin pe facebook dupa inveti si tot asa.

| Visivlad a răspuns:

Sa iti stergi contul sau sa il blochezi