| MyAngelT a întrebat:

Credeti ca e normal sa fii mereu trist si sa iti pierzi sentimentele pentru orice lucru existent? De ceva vreme ma confrunt cu aceastra problema, ma gandesc des la sinucidere, credeti ca este o chesti normala?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de cat de grav e cazul tau ca orice om in viata are momente de depresie, tristete, dar daca auzi voci care te indeamna spre sinucidere e grav

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Din câte spui tu se poate să fi într-o stare de anxietate, dacă nu, chiar depresie.
Am avut și eu anxietate la un moment dat...
Încearcă să nu mai iei în seamă tot ce auzi și să gândești mai bine înainte de a te întrista. De exemplu, dacă mama ta îți zice că a murit vecina (prost exemplu, dar vreau să te fac să înțelegi) și ea e tristă și mai că începe să plângă, tu trebuie să te gândești ce rol avea femeia aia în viața ta și faptul că așa e viața, efemeră, și că ăsta nu e un motiv de supărare. Alt exemplu: dacă cineva te jignește și te simți tristă, încearcă să te gândești la ce a zis și să analizezi și să vezi care a fost motivul pentru care ai fost numită în felul ăla și dacă e adevărat sau nu.
''Ce proastă e aia!'' - replică des întâlnită prin gimnaziu și liceu.
Ești proastă? Nu prea cred. Meriți să fi numită așa? Categoric nu. Vei riposta? Da, dar nu prin vorbe, ci prin fapte (și aici nu mă refer la bătaie sau orice include violența, ci la progres în diverse activități).
Ca să scapi de starea asta ieși mai mult din casă (mergi la filme, la concerte, la petreceri, în parcuri, la shopping etc), îndepărtează-te de sursa care îți face rău (dacă cineva te calcă pe nervi, doar ignoră-l și, dacă este posobil, părăsește zona) și cel mai important, implică-te în activități ce necesită efort fizic (se elimină ceva în creier - nu stiu exact ce - ce dă starea de fericire). A. Și îmbrățișează lumea la care ții pe cât de mult posibil. Dacă ai anumite întrebări și vrei să discutăm îmi poți da mesaj în privat și te lămuresc. big grin

| SebastianBoanca a răspuns:

Pe mine ce m-a ajutat cu starile depresive e sportul si plimbarile. Inteleg, in starea in care esti cel mai probabil nu cred ca ai prea multa determinare sa faci sport dar cred ca poti sa iesi sa te plimbi un pic. Eu fac si sport saptamanal dar plimbarile ma ajuta sa fiu mai echilibrat decat as fi fara ele si starile depresive sunt semnificativ mai putine, chiar in limite normale as spune, si asta e ok pentru ca in ultimele 6 luni am trecut si trec prin niste situatii dificile. Eu imi pun castile pe cap, ascult un audiobook sau poate fi muzica ta preferata si ma plimb cam o ora acum dar am inceput cu 20-30 de minute de 2-3 ori pe saptamana. Daca as fi in locul tau cu asta as incepe, cu plimbari. Am ajuta si sa vad lucrurile ca fiind suportabile pentru ca atunci cand ne simtim depresivi tindem sa credem ca lucrurile sunt mult mai grele si mai dificile decat sunt ele in realitate. Succes si nu uita ca ajutor gasesti daca cauti!

| GeorgeGabriel66 a răspuns:

Nu, nu este! ce ti se intampla?

| MyAngelT explică:

Nu stiu nici eu exact.

| GeorgeGabriel66 a răspuns (pentru MyAngelT):

Ai avut vreun soc ceva? s-a intamplat ceva in familia ta? ceva de genul? sau asa dintr-o data ti-a venit chestia asta?

| Clockwork a răspuns (pentru MyAngelT):

Putem sa vorbim, ma simt la fel...

| MyAngelT explică:

Un posibil soc, insa acum mult timp

| GeorgeGabriel66 a răspuns (pentru MyAngelT):

Hmm! fa lucruri faine care sa te faca sa uiti de gandurile acestea. iesi mai mult cu prietenii. fa mai multe chestii amuzate. sa uiti d acasta problema. si sinuciderea. las-o naibii.
uite un sfat de la mine. : Stii cine se omoara singur? Doar prostii.