| nINA2000 a întrebat:

Cu aproximativ patru luni în urmă mi s-a început menstruația.Prima lună a fost normal,a doua lună nici nu am avut,a treia luna a început și sangele avea culoarea maro, curgea foarte puțin și a durat doar patru zile, așa s-a repetat și a patra lună. Acum trebuie iarăși incepe si mi-e frică sa nu fie iarăsi cum a fost lunile trecute.Nu de alta, dar cam mi-e frică. Spuneti-mi vă rog de ce e așa? E vorba despre o infecție sau altceva? Am 14 ani.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa fii deloc ingrijorata in privinta modului de producere a menstruatiei, fiindca este absolut normal ca la inceput menstruatiile sa se produca neregulat si de asemenea sangerarile sa fie slabe cantitativ sau chiar sa lipseasca o luna chiar si doua. Aceasta va deveni regulata sau mult mai regulata insa doar dupa trecerea a cativa ani. Culoarea mai inchisa a menstrei eliminate se datoreaza faptului ca eliminarea sangelui menstrual se face mai greoi si din acest motiv hemoglobina din compozitia sangelui se oxideaza si astfel culoarea acesteia devine mai maronie. Poti fi linistita deoarece NU este nici vorba de o posibila infectie sau orice alta afectiune medicala. Multa sanatate!