| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragii mei.
[funda]
Am nevoie de un sfat, sau mai multesad
Am avut o relatie de prietenie cu 2 fete.Le consideram pe ambele Bff.Pe una o cunosc de 11 ani si pe cealalta de 6.
Acum incep cu cea de 11 ani.Cand am mers la liceu ne-am despartit, in clasa 9, 10 vorbeam.Insa in clasa 11 si-a facut o alta prietena bine din clasa 10 insa in clasa 11 s-a intamplat ca de ziua ei sa=i las un mesaj cu te iubesc si chestii si prietena ei s-a suparat si am intrebat`o ca ce are si am inceput sa ne certam si mi-a zis"tu nu intelegi ca numai esti tu cea mai buna prietena, sunt eu acum"in fine...tot am mai vorbit cu ea.cu cea pe care o cunosc de 11 ani [Ana]. Apoi iar am inceput sa avem niste conflicte eu cu ana pe tema prietenei noi."pRietena ei mi-a zis..."lasa ca mi-a zis mie ana mai multe] si eu nu am mai zis nimic.in fine dupa 2 luni i-am trm eu mesaj anei, apoi au trecut 3 sapt si mi-a trm ea insa acum stie ca iubitul ei sta cu alta si vrea sa afle ce se intampla si numai eu pot sa o anunt, e vorba de duminica ce urmeaza sa vina.Pot sa spun ca numai am nicio prietena buna, cea pe care o cun de 6 ani tot asa din cauza alteia care a aparut,o cheama Ina si sta in Italia tot prin intermediul meu se cunosc, au devenit bff si eu m-am certat cu ea din cauza asta, pentru ca m-a dat la o parte.numai vb deloc cu ea.Nu stiu ce sa fac sau daca trebuie sa fac ceva? Vreau niste sfaturi pentru ca ma doare cand vad ca ele isi pun poze si chestii.E mai bine sa nu ai prieteni adevarati? Poate chiar nu exista, pentru ca daca ar exista nu ar face asa.Sincera eu nu am nicio vina in niciuna din situatisadcel putin asa cred.Multumesc pentru ca m-ati ascultat.

3 răspunsuri:
| Smiiilee a răspuns:

Hey sper ca te pot ajuta.
Deci, in primul rand, nu exista prieteni adevarati. Cu totii sunt niste falsi.
2. Incearca sa le arati indiferenta, cand ele isi pun poze, poate fac asta, pentru a-ti face tie in ciuda, gen ele cand isi pun pozele alea gandesc :" Sigur daca punem poza asta o sa o ofticam pe.X. " Zic.
Siii... incearca sa vorbesti cu cea mai veche dintre ele, sa ii spui ca iti pare rau ca nu mai sunteti prietene asa bune. Dar, nu incepe sa iti ceri scuze de genu " xyz. imi pare rau, te rog mai da-mi o sansa promit ca nu mai fac " etc. [sunt multe chestii de genu ]
si nu de alta, dar persoana o sa isi bata joc de tine dupa aia happy.
Daca nu merge nici asta, iar ea iti da un raspuns gen refuz, chiar daca pentru tine "doare", daca tii la ea. cum am zis, sa nu te rogi de ea happy
las-o in pace, sa stea cu prietena ei. O sa vada ca intr-o zii v-a avea nevoie de tine, si o sa-si aduca aminte ca ai refuzat-o iar tu poate vei avea o alta prietena.
Si crede-ma sunt multe fete de treaba care isi doresc un "bff".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Nu ai niciun motiv sa fii trista. Si stii de ce? Pentru ca nu merita nimeni ca tu sa fii asa. Si mai ales pentru ele. Sa stii ca si eu am fost ca tine si am crezut in prietenie. Aveam o prietena de peste 12 ani. Dar si-a aratat adevarata fata. Nu suntem in povesti, unde toti iti vor binele si exista prieteni adevarati. In ziua de azi fiecare e pentru el si tu trebuie sa stii bine asta. Nu zice nimeni sa nu-ti faci prieteni, dar trebuie sa fii precauta si sa nu mergi pe incredere 100%. Pentru mine, toti prietenii pe care ii credeam prieteni adevarati sunt doar oameni cu care m-am intersectat in viata. Iubeste-ti familia si pe cel care iti va fi iubit. Asta e cel mai important. Bafta!

| Kazumi a răspuns:

Lasale mah k nu merita atentia ta.Fruntea sus ca mai sunt multe fete pe lumea asta.Eu am tot 2 prietene pe una o stiu de 12 ani si pe cealalalta de 1 an jumate.Pot sa spun ca ele sunt exact ceea ce am nevoie nu fi trista ca nu ai de ce ai sa vezi ca vei avea alte prietene.