| DeliAnda a întrebat:

Fetele din clasa ma evita,nu ma baga in seama, doar atunci cand iiajutla teme sau teste.Pe baieti la fel ii ajut, dar in pauza isi bat joc de lucrurile mele.Imi dau seama ca fetele ma evita pentru ce de exemplu, o astemtam pe una dintre ele sa mergem acasa.A zis ca re bicla.Dar o vedeam mai incolo ca se duce acasa cu alte fete pe care le stiam si eu. Fetele cu baietii se inteleg foarte bine.Eu nu-s ca ei in sensul ca nu suntbatausa,nu injur si nu ma imbrac asa la moda ca ei.(ar eu am haine noi,dar mai simple)Cum as putea sa-i fac pe baieti sa nu-si mai bata joc de lucrurile mele, si pe fete sa ma bage in seama? Parca sunt izolata

Răspuns Câştigător
| Aayan a răspuns:

Buna.
Pe ei ii deranjeaza ca nu esti ca ei, gen : nu injuri, precum tu ai spus. E de apreciat asta.
Te-as sfatui ca sa nu te schimbi pentru ei, sa nu incerci sa fii ca ei, doar pentru ca sa fii acceptata, nu merita!
Insa ti-as recomanda sa incerci sa porti discutii cu ei, iar daca vezi ca nu ai cu cine, lasa-i. Si in plus nu te lasa batjocorita, sau folosita ( nu le mai da temele ).
Incearca sa gasesti in scoala un alt cerc de prieteni, care sa te aprecieze pentru ceea ce esti.

| DeliAnda explică (pentru Aayan):

Am incercat sa vorbesc cu un baiat care nu-i ca ceilalti, are mai multa minte.Acum sta cu mine in banca happy. Merci de ajutor.:*

5 răspunsuri:
| Ballet a răspuns:

Ignoră-i şi tu, nu ţi-a fost clar că sunt o cauză pierdută?
Fii tu însăţi, n-o să te placă mai mult dacă te schimbi pentru ei.
Spune-le verde în faţă ce gândeşti, dacă n-o să te placă măcar o să te respecte. Să continui să-i ajuţi şi să îţi rişti propria piele este patetic. O să le dea ocazia să se poarte cu tine şi mai rău. Trebuie să fie cineva în toată şcoala cu care să poţi sta, e de ajuns.

| SmoKKe19 a răspuns:

Este greu sa fii diferit in ziua de azi in scolile din Romania, situatia se degradeaza pe zi ce trece.Tu faci greseala ca inca ii ajuti chiar daca se poarta urat cu tine, nu ii mai ajuta la teme si lucrari si atunci te vor aprecia cand vor vedea ca din cauza comportamentului lor au pierdut ajutorul tau.Iar cu fetele e mai greu, fetele sunt mult mai rele decat baietii acolo nu ma bag big grin.Bafta!

| oHarryo a răspuns:

Din pacate Anda situatia aceasta degradanta se gaseste tot mai mult in randul tinerilor. Ia-i cu frumosul, incearca sa vorbesti cu ei, nu trebuie sa faci toate tampeniile pe care le fac ei. Nu ii mai ajuta asa de mult daca ei sunt asa, astfel le poti arata ca trebuie sa te pretuiasca pentru ajutorul care il oferi cel putin, te poti folosi putin de asta. Succes!

| LoLSmile a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa incerci sa te schimbi tu, ca sa ii faci pe ei fericiti.Atata timp cat nu te baga in seama, nu stiu ce pierd! Si la mine in clasa e cam aceeasi situatie, dar dupa ce am inceput sa o inteleg, mi-am gasit un cerc de prieteni in care ma integrez perfect.Si stai linistita ca fetele ca tine o sa aiba o viata de un milion mai frumoasa decat ceilalti! Da-mi add pe facebook daca vrei sa mai vorbim, sa fim prietene : https://www.facebook.com/ClarNuMiru