| mia100خوبصورت a întrebat:

La toamna trec in clasa a9 a si am mari emotii. In primul rand, nu stiu cu cine voi fii in clasa deoarece la liceul meu sunt doua clase cu aceeasi specializare (mate-info). Oare cum vom fi repartizati? In plus, sunt o fire mai timida si imi e frica ca nu imi voi face prieteni si o sa stau singura. sad Am vorbit pe facebook cu cateva potentiale colege si ma inteleg bine cu ele dar ma tem ca nu voi fi cu ele in clasa si nu o sa imi gasesc prietene. Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! In primul rand uite cateva lucruri despre acest profil ca sa-ti faci o impresie...
Eu sunt la mate-info si pot sa spun ca este destul de bine...

In primul rand faci fata cu brio daca iti dai silinta si esti atenta cand ti se preda. Informatica este usoara, te ia de la 0, nu este nevoie sa stii de dinainte. La restul te descurci.
Cateva sfaturi ar fi:

1.Mereu cand ai timp liber fa din temele pentru celelalte zile neaparat! (spun din propria experienta)
2.Stai in banca ta. (intelegi la ce ma refer...) Nu te baga in discutii care nu tin de tine.Profesorii nu apreciaza asta.
3.Ai grija la anturaj!
4.Chiar daca nu inveti atunci macar citeste lectiile la bio, geografie, istorie, logica etc.
5.Fii atent atunci cand ti se preda caci nu repeta nimeni pentru tine.
6.Nu vorbi in timpul orei. (cel putin nu mult)
7.Cea mai importanta.- Atunci cand profesorul scrie pe tabla scrii si tu chiar daca nu a mentionat ca trebuie sa scrieti. (Nu imi vine sa cred ca exista inca unii care nu stiu ca atunci cand profesorul scrie ceva, scrie pentru tine si e normal sa scrii si tu. Vreo 4 colegi au luat note de 2 anul trecut pentru asa ceva...)
8.Fii respectuas
9.Fii consecvent
10. Orice ai face nu chiuli si nu fuma cu colegii! (Iese rau...ai incredere)
Unii spun ca nu iti pun absente daca chiuleste toata clasa, e adevarat doar ca asta nu-l impiedica pe profesor sa dea lucrare de control urmatoarea ora si sa va dea 2 la toti...

Nu ai nevoie de ce ti s-a predat pana acum decat la franceza, engleza, mate si romana unde ai nevoie de o mica baza.
O sa iti dea teste la inceput de an ca sa vada ce mai stii din clasa a 8-a dar notele nu conteaza caci nu se trec in catalog.Sunt doar pentru a-si face profesorul o impresie despre fiecare.
O sa ti se predea lectiile de la 0.Nimeni nu se ia de tine daca nu mai tii minte ceva din generala doar ca iese urat daca nu stii ceva din ce s-a predat.
Note nu o sa iei pentru ce ai facut in generala ci pentru ce o sa-ti predea profesorii cei noi. Da, este util sa mai stii cate o formula la mate din generala sau sa stii cum sa faci un comentariu la romana dar profesorii tot o sa predea oarecum de la 0 caci sunt multi care nu isi amintesc anumite notiuni. Stai fara grija, nu este rau la mate-info, cel putin mie imi place! Nu este atat de greu, da este mai greu ca la stiinte sociale dar ai mult mai multe optiuni in viitor daca urmezi acest profil.

Sunt lectii potrivit de usoare...la aceste materii. Daca te descurci cu limbile straine si cu matematica si daca inveti formulele la fizica atunci nu ai probleme, eventual doar cu informatica. Daca ai intrebari despre programa sau orar sau orice alt ceva despre acest profil atunci iti stau la dispozitie...ma poti contacta prin mesaj.

Dai teze la mate, romana si info obligatoriu si la alegere 1 dintre biologie,chimie sau fizica.

Orarul meu a fost ceva de genul anul trecut:
Luni-Mate,Franceza,Info,Info,Engleza,Logica
Marti-Muzica/Desen,Fizica,Fizica,Info,Bio,Religie,Istorie
Miercuri
Dirigentie,Sport,Chimie,Romana,Romana,Geografie,Biologie
Joi-Engleza,Fizica,Mate, Mate, Chimie, Franceza
Vineri-Romana, Mate, Romana, Tic, Info, Tic.

Tic=Tehnologia inromatiilor si a comunicarii-faceti chestii despre word/excel/power point cat si web design.

Cat despre prietene ...stai linistita, fetele pe care le stiu eu s-au imprietenit imediat, o sa vezi ca dupa ce o sa cunoasteti mai bine o sa deveniti bune prietene.
O sa-ti gasesti, nu fii negativista! Fiecare isi gaseste prieteni chiar daca nu foarte multi...E okay, nu este nevoie sa te ingrijorezi! Toti au emotii si se tem de asta dar pana la urma o sa vezi ca nu este asa.
Fii tu insati si nu fii impotriva colegilor intrucat se supara si dupa nu o sa te bage in seama. Cam atat trebuie sa stii despre facutul de prieteni, daca esti sincera si draguta cu toata lumea atunci este imposibil sa nu-ti faci prieteni.

Cat despre repartizare...la liceul meu la profilul mate-info ne-a fost permis sa ne alegem clasa pe care o doream asta intrucat stiam ce profesori erau pe la fiecare clasa. Daca veneai primul atunci intrai la ce clasa vroiai, daca nu atunci trebuia sa alegi din ce a mai ramas...Asa a fost la noi dar cel mai probabil pe voi o sa va puna in clase in functie de mediile de intrare intrucat asa se face de obicei.

Succes! Daca mai ai intrebari atunci sa-mi dai mesaj in privat.

| mia100خوبصورت explică (pentru RainmakerX):

Multumesc mult! Chiar mi-ai fost de ajutor!

| RainmakerX a răspuns (pentru mia100خوبصورت):

Ma bucur ca te-am ajutat! Daca mai ai intrebari sa imi dai mesaj. O zi placuta in continuare!

3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Imposibil sa nu-ti gasesti, doamne, nu va mai strsati si nu va mai temeti atata.Nu e cine stie ce, trebuie doar sa vorbesti.
Nu v-au pus deja in clase? Ar trebui sa apara pe site-ul oficial al scolii lista cu clasele noi.