| iDangerous a întrebat:

Bună.

Mă aflu printre cei care au terminat clasa a VIII-a şi, deşi până să d'au examenele eram hotărâtă să merg la filologie, m-am gândit că nu ar fi rău să mă interesez şi de profilul ştiinţe sociale. Am căutat pe internet informaţii cu privire la profil, dar nu am găsit chiar ce mă interesa.

În primul rând pe ce materii se bazează profilul? La ce se dă teză şi bac? Ce materii noi se introduc sau se scot din orar? Şi ultima întrebare, ce profil credeţi că m'ar avantaja mai mult? Filologie sau ştiinţe sociale.

Scuze dacă categoria nu este potrivită, dar n'am ştiut sigur unde să încadrez întrebarea.

Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Uite : http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/ss.htm.
Bac dai la romana, istorie sau geografie apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie, Logica, Filozofie, Ecomonie. La stiinte sociale NU se da bac la Mate, Fizica, Chimie... Eu asa stiu.
Si teza dai la romana, geografie/istorie, engleza/franceza, psihologie, logica.
Stiu ca este un profil usor si se pune accentul pe romana, istorie, geografie.
Si eu ma aflu in aceeasi situatie ca si tine, nu stiu ce sa aleg. Ori SS ori filologie. :(.
Mult succes!
*-*

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat