| MyTedyBear a întrebat:

Buna!

Maine dau test la engleza si as vrea sa imi explicati cand folosesc trecutul simplu si cand prezentul perfect?

Am scris si in caiet dar cu niste definitii din care nu inteleg nimic...si as vrea ca macar unul din voi sa imi explice.

Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| vlad89c a răspuns:

Deci trecutul simplu il folosesti cand e vorba de o actiune trecuta, de exemplu:

I finished my homework 2 hours ago.

Prezentul perfect atunci cand e vorba de o realizare, fara data fixa, deci fara: yesteday, ago, etc.

I have finished my homework.

Tot timpul cand e cu ago, yesterday, last year e trecutul simplu, iar cand e vorba doar de o realizare e prezentul perfect.

I had a shower last year.
I have had a shower.

1 răspuns:
| vlad89c a răspuns:

Am uitat, prezentul perfect se mai formeaza si cu: since, for, just, already sau yet.
De exemplu:
I have just finished my homework.
I have finished my homeowrk already.
I have not fnished my homework yet.