| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg Prezentul Perfect SImplu in Limba Engleza caci pe acesta chiar nu l-am inteles. Poate stiti voi sa imi explicati si mie cum e treaba cu Prezentul Perfect Simplu.Sa imi explicati sa-mi dati exemple cum se conjuga.

5 răspunsuri:
| nathalie a răspuns:

Deci:
present perfect:
subiectul+have/has+verbul la conjugarea a 3-a
ex I have gone sau You have known sau She has bought

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si numai cu verbul have se face? sau cu toate verbele? se poate face sau doar cu cele neregulate? asta nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am inteles numai cu verbule have sau si alte verbe? se folosesti si de ce se foloseste?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Subiect+have sau has la persoana a 3a singular+verbul cu terminatia-ed
ex:I have arrived
ex:He/she has arrived