| MyTedyBear a întrebat:

Buna!
Maine dau test la engleza si as vrea sa imi explicati cand folosesc trecutul simplu si cand prezentul perfect?
Am scris si in caiet dar cu niste definitii din care nu inteleg nimic...si as vrea ca macar unul din voi sa imi explice.
Multumesc! happy

2 răspunsuri:
| HellGirl666 a răspuns:

☮ Bună.
☮ Trecutul simplu desemnează o acțiune care a avut loc în trecut, dar este amintită în momentul prezent.
Verb+ ED pentru verbele regulate.
1) consoana finala a formei de infinitive se dubleaza cand vocala care o precede este scurta si accentuate:
stop -> stopped
prefer -> preferred
2) verbele terminate in –y precedat de consoana il schimba in –i:
study -> studied
3) verbele terminate in –e adauga doar –d:
move -> moved
1. actiunea e in trecut; timpul e definit cu exactitate (last week, last month, last year, that day, that week, that year, in 1990, on Thursday, 10 years ago)

I visited London 10 years ago.
(Am vizitat Londra acum 10 ani.)

2. pentru o actiune care era o obistuinta in trecut (acum nu mai e)

We went to the Black See every year.
(acum nu mai mergem in fiecare an la Marea Neagra)
(Am mers la Marea Neagra in fiecare an. /Obisnuiam sa mergem la Marea Neagra in fiecare an)
3. in fraze ce implica utilizarea lui "Present Conditional (Unreal)"

Where would you stay if you went to Bucharest?
(Unde ai sta daca ai merge la Bucuresti?)
Tom would help me with my homework if he had time.
(Tom m-ar ajuta cu temele daca ar avea timp.)

4. in fraze ce implica utilizarea lui "Future-in-the-Past" (cand actiunile viitoare fata de actiunea trecuta sunt simultane)

He promised me that we would go to Italy when he had time. (when arata simultaneitatea)
(Mi-a promis ca vom merge in Italia cand va avea timp.)

Prezentul perfect se formează astfel : has/have + participu la trecut.

1. pentru o actiune trecuta cand nu se precizeaza timpul exact (dar se stie ca e in trecut)
I have seen that movie 10 times. (Am vazut acel film de 10 ori.)
Yes, I have seen that movie. (Da, am vazut acel film.)

Uneori se pot folosi adverbe de frecventa sau de timp care nu precizeaza timpul cu exactitate (ever, never, often, seldom, always, sometimes):
I have never seen him. (Nu l-am vazut niciodata.)

2. actiunea din trecut are repercursiuni in prezent
I have seen an interesting museum.
(Am vazut un muzeu interesant.)... in prezent imi amintesc bine acel muzeu.
A terrible accident has happened.
(Un accident teribil a avut loc.)... inca sunt afectat de acel lucru.
3. actiunea e terminata in trecutul apropiat.
It has just rained. (Tocmai a plouat.)

In general, propozitiile contin adverbe precum just, recently, lately, latterly, till now, up to now, so far, up to the present, last week.
4. cand actiunea e inceputa in trecut, continua in prezent si se folosesc FOR sau SINCE
I have been at home since 5Pm. (Sunt acasa de la ora 5 pm.)
I have been at home for 2 hours. (Sunt acasa de 2 ore.)

SINCE: specifica de la ce data/ ora.
FOR: specifica perioada

In cazul in care actiunea/ activitatea e facuta fara intrerupere sau se doreste accentuarea ei se va folosi The Present Perfect Continuous

5. in propozitiile care se folosesc adverbele YET (=INCA) si ALREADY (=DEJA)
Have you learned Polish curses already?
(Ai invatat deja cursurile in poloneza? )
I have already learned the Polish curses.
(Am invatat déjà cursurile in poloneza.)
I have not learned the Polish curses yet.
(Inca nu am invatat cursurile in poloneza.)

6. cand actiunea trecuta s-a desfasurat intr-o perioada care a inceput in trecut dar care nu s-a terminat
I have eaten a good cake this morning. (este ora 9 am si dimineata nu s-a terminat)
(Am mancat o prajitura buna in aceasta dimineata.)

In acest caz se folosesc constructii ca: this week, this day, this year, this month, all day, all night, today, etc.
Succes. happy

| liviubelu a răspuns:

Salut.prezentul simplu il pui cand actiunea se face mereu. prezentul perfect nu l-am invatat. dabia sunt clasa a 5-a