| MyTedyBear a întrebat:

Buna!

Maine dau test la engleza si as vrea sa imi explicati cand folosesc trecutul simplu si cand prezentul perfect?

Am scris si in caiet dar cu niste definitii din care nu inteleg nimic...si as vrea ca macar unul din voi sa imi explice.

Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| InceputulUnuiSfarsit a răspuns:

Trecutul simplu se foloseste pentru a exprima o actiune care a avut loc in trecut si care nu mai are nicio legatura cu prezentul. Se foloseste cu adverbele: yesterday, tomorrow, last week, last year, long time ago.
Exemplu: I was on a trip last week.[ Am fost intr-o excursie saptamana trecuta] -> Actiunea s-a petrecut saptamana trecuta si nu mai are nicio legatura cu prezentul.

Prezentul perfect are continuitate in prezent.

De exemplu: I have been in a trip this week. (Am fost intr-o excursie in aceasa saptamana) -> Actiunea s-a petrecut saptamana aceasta. Saptamana inca nu a luat sfarsit si mai pot merge in excursie.
La prezentul perfect efectele actiunii sunt simtite in prezent.
De exemplu: I have known her for 5 years. ( O stiu de 5 ani) -> O stiu, deci nu am uitat-o
I have learnt the lesson. (Am invatat lectia) -> Acum o stiu
I have washed the dress. (Am spalat rochia) -> Acum e curata.

Prezentul perfect are o actiune care s-a intamplat la un moment nedefinit. ( NU ESTE PRECIZAT TIMPUL CAND S-A PETRECUT ACTIUNE)
Have you seen my pencil? (Mi-ai vazut creionul) -> actiunea nu e precizata.

Se foloseste cu adverbele: already, just, yes.
Ex: I have already seen her. (Deja am vazut-o)
I have just seen her. (Doar ce am vazut-o)
I haven't seen her yet. ( Inca nu am vazut-o)

Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai nelamuriri imi poti trimite mesaj pe privat. kiss