| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa ma epilez pe picioare. Nu pot sa zic ca e padure sau ceva, dar acum ca vine vara se va vedea destul de urat ( e saten ). Intrebarea mea este : cum o pot convinge pe mama?
P.S. La ea nu merge faza cu "toate fetele din clasa se epileaza deja"
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Meh, been there, done that. De când mă știu am fost o persoană cu mult păr în cap și suficient de mult pe mâini și picioare laughing Chiar dacă era fin, totuși eu mi-s brunetă și se vedea destul de tare. Tot la 13 ani am observat și eu cât e de inestetic părul de pe picioare. Și la fel ca tine am tot încercat să o conving pe mama să mă lase să mă epilez de la genunchi în jos. Ea tot îmi făcea teoria chibritului că părul o să se facă mai mult și mai negru. Am insistat și am insistat până când pur și simplu m-am dus la o prietenă bună și m-am făcut cu epilatorul. Dacă aș da timpul înapoi aș face același lucru, dar aș alege benzile cu ceară (durerea e mult mai puțin intensă și rezolvi mai rapid).
În primă fază, mama nici n-a observat laughing Apoi când a văzut, a zis ceva de genu "Numai cum vrei tu faci... De-acuma va trebui să te tot epilezi mereu, treaba ta! O să te faci ca o maimuță!"
EVIDEEENT că trebuie să te epilezi periodic laughing Adică nu mă așteptam să mă epilez o singură dată și gata. Și nu, nu m-am făcut maimuță, au trecut ani mulți de atunci și tot om sunt laughing Firele de păr nu s-au înmulțit, ci dimpotrivă, în unele zone s-au rărit binișor.
Dacă mama ta nu te înțelege, având în vedere că aceasta nu e o situație care să te pună în pericol sau cu riscuri, poți să o pui în fața faptului împlinit. La urma urmei ești domnișoară și trebuie să te simți bine în pielea ta happy

| Serena03 a răspuns (pentru Lola05):

Multumesc,cred ca voi face la fel ca tine; ma voi duce la cea mai buna prietena a mea laughing E cea mai buna idee. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

De ce trebuie sa o convingi? Nu poti sa te epilezi direct?

| Serena03 a răspuns (pentru Dismally):

Pot s-o fac cu crema depilatoare? Daca da, de unde o pot achizitiona?

| Kaℓi a răspuns (pentru Serena03):

Culmea, de la un magazin cu cosmetice!