| madytzza a întrebat:

Nu am mai intrat de cativa ani buni pe aici.De aproape 1 an am inceput sa ma vad cu un baiat de aceeasi varsta cu mine, 25 ani.Relatia noastra a evoluat rapid,stateam mai mult pe la el(el sta cu parintii).Era asa de obisnuit sa ma aibe prin preajma de nu prea mai imi dadea atentie, statea afara pana tarziu cu prietenii si daca eu nu puteam sa stau cu el, ma duceam singura la el acasa.Nu era atent la evenimente din astea importante, mereu uita sau avea treaba.Cand nu eram la el uita sa dea un mesaj sau sa ma caute, 1 mesaj 2 pe zi era suficient pentru el.Ne-am despartit 1 data, adica eu de el, dupa 1 saptamana jumate ne-am impacat si dupa vreo 2 luni ne-am mutat impreuna.Nu am rezistat mult deoarece el statea mai mult pe acasa pe la el pentru ca lucra acolo, iesea afara cu prietenii si ajungea acasa la noi la 12 1 2 3 dimineata.Eu plecam dimineata la munca si el pleca pe la 12 ziua si venea dimineata.Ne-am certat iar pentru ca nu am mai suportat si ne-am mutat separat.Ne-am mai impacat o data dupa aia si iar ne-am certat.Acum a 3a oara iar ne-am impacat, au trecut 2 saptamani si el a fost cel care m-a cautat si mi-a facut dorintele in doua saptamani cat m-am rugat de el in toata relatia.Problema e ca el nu vrea sa ne mutam impreuna, ca lui ii e bine asa cum suntem.Pentru el conteaza mult mai mult prietenii lui,nu ii place sa isi exprime sentimentele,pe Facebook nu da likeuri la postarile mele, nu e cu pozele, tagurile.A trecut aproape 1 an de relatie si el tot asa e, nu imi i-a apararea in fata prietenilor lui daca zic ceva de mine sau fosta lui prietena care e mutata in alta tara.I-am spus de atatea ori ca vreau sa imi demonstreze ca contez si prin fapte nu numai prin 2 3 vorbe dupa ce ne certam.Nu e genu sa spuna vorbe frumoase niciodata, doar acum vreo 2 ca ne-am impacat.Momentan sunt mai distanta si incerc sa nu se mai invarte in jurul lui toata viata mea.Nu stiu cum sunt unele fete care invart pe degete toti baietii si chiar daxa tin la unul nu arata.As vrea sa ma ajutati sa nu mai se vada pe fata mea toate sentimentele.Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi.

Răspuns Câştigător
| metehne a răspuns:

E o relație toxică. Sunt atâtea semne care îți arată că nu merge, că nu sunteți compatibili, deschide ochii. Ai 25 de ani, ești femeie în toată firea, revino-ți!
E foarte bine că ai încercat, așa vei fi liniștită când te vei gândi pe viitor ce s-a întâmplat (pentru că inevitabil o vei face), pentru că tu vei știi că ai făcut tot ce ți-a stat în putere să faci ca relația asta să meargă.
Din câte observ, l-ai obișnuit cu tine, prin asta mă refer că are certitudinea că tu nu vei pleca, sau chiar dacă, știe că mereu vă veți întoarce unul către celălalt, ceea ce nu e ok.
Nu luptă pentru relația asta, o ia așa cum e, e un ditamai semnul.
Nu îl mai căuta o perioadă, vezi cum se comportă. Omul indiferent, nu va face nicio mișcare, ba din contră, se va aștepta ca tu să îl cauți, să îndrepți lucrurile, cum ai făcut-o mereu. Dacă nu te va căuta, atunci vei știi unde stați, și începe să îți iei viața în mâini și să iei decizii pentru binele tău.
E lumea plină de bărbați ca el, nepăsători, care cred că totul li se cuvine și vor totul de-a gata fără să miște un deget.

Ori îți arată că îi pasă de tine și se schimbă de dragul vostru, ori înveți să mergi mai departe. Nu e un capăt de lume, reține asta! Indiferent de rezultat, fii mulțumită și împăcată cu tine!

| madytzza explică (pentru metehne):

Multumesc pentru raspuns si o sa iau sfatul tau in considerare! Daca merge bine daca nu asta e! Dupa atatea esecuri m-am obisnuit!

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Răspunsul e simplu: așa e el, nu poți obliga pe cineva sa se schimbe. Dacă îl iubești îl aceepti așa cum e, nu poți sa ii impui anumite lucruri doar pentru ca îți plac ție.
Dacă el nu te iubea, fii sigura ca nu se mai ruga de tine sa va impacati.
E foarte tânăr, băieții se maturizează mai greu, deocamdată nu vrea sa își schimbe viața, ii e bine așa.

| Hammurabi a răspuns:

Chiar daca nu o sa-ti placa ce iti spun, cred ca ai facut o alegere gresita. Nu sunteti compatibili unul cu altul. Tu esti genul care iti doresti sa simti ca ai pe cineva langa tine, sa faceti lucruri impreuna sa aveti planuri si vise comune. El e genul care vrea sa mai copilareasca, sa fie la parintii lui care sa aiba grija de el, sa fie cu prietenii lui, sa nu-l frece nimeni la cap si probabil sa nu-i faca nimeni program. Ii place sa te aiba langa el dar doar ca decor. Sa nu fie nevoit sa-si asume nimic. O sa va mai impacati si sa va mai despartiti de multe ori pana vei intelege ca nu e ceea ce-ti doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M/am uitat prima oara la intrebarile tale. Speram sa gasesc o intrebare in care spuneai ca ai de fapt 12 ani dar cand am vazut acum ani buni ca aveai 18, ce pot spune. M/am intristat. Dar rau de tot! Pai asta e comportament de 25 de ani? De femeie? Doamne fereste. ". Cand nu eram la el uita sa dea un mesaj sau sa ma caute, 1 mesaj 2 pe zi era suficient pentru el." Si cate vroiai, 10 pe minut? "nu ii place sa isi exprime sentimentele" Ce nenorocire! Asa aia care o fac sunt luati de prosti, deci bravo lui. M/am invatat si eu minte cu lectia asta acum ani buni, presupun ca orice baiat trece prin asta si o invata pe calea cea mai grea. Revenind la cele triste, poate cele mai TRISTe. "pe Facebook nu da likeuri la postarile mele, nu e cu pozele, tagurile". Ce pot sa zic. Daca imi facea si prietena mea asa, era ex de inainte de a incepe relatia. Sa ii multumesti, eu nu imi bateam capul de la inceput cu tine. "Nu stiu cum sunt unele fete care invart pe degete toti baietii si chiar daxa tin la unul nu arata." Alea stiu cum sa intoarca baietii pe degete ca se folosesc doar de corpul lor si cauta baieti care le cauta doar pentru asta. Nu o sa vezi un baiat cu cap dupa o pitipoanca. Cand stie ca poate gasi ceva mult mai bun, prost sa fii sa stai dupa un specimen de genul."Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi." Cu placere. Desi imi pare rau ca am facut/o sa fiu sincer. Ce am ajuns in ziua de azi. Prapad. Referitor la toata telenovela asta. MDa, iti place si tie drama. De aia nu iti cauti unul care e in limba dupa tine toata ziua(cum ai vrea tu). Nu ai fii fata/femeie daca nu ai manca drama toata ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desparte-te de el.Tu vrei sa stea cu tine 24/24 si sa-ti zica ca te iubeste la fiecare 2 minute.Niciun om cu cap n-ar face asta.

| Victor453 a răspuns:

Daca iti acorda putina tentie, si asta nu-ti place, despartate de al, deoarece se vede ca nu te pretuieste, cauta pe altcineva!

| leapșa a răspuns:

Pai daca el nu se schimba, tu de ce stai dupa el? Doar pentru niste vorbe spuse?
Raspunsul il gasesti foarte usor in ce-ai scris aici. Si cu tine si fara tine, pentru el tot una-i. Are nevoie de o femeie care sa-i dea ceva putin sex si dupa, seri faine-n continuare.
Cauta-ti altul sau muta-te de langa el. Cauta-ti un job in alta parte, rupe comunicarea etc., sa nu te mai caute si sa inteleaga ca s-a terminat.