| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Sper sa aveti chef si timp sa cititi pana la capat.Am o problema legata de stilul meu vestimentar si de faptul ca "sunt prea matura la varsta mea". De ceva vreme, imi place sa ma imbrac mai adolescentin,mai neutru ca sa zic asa. Nu prea imi mai plac hainele colorate si le urasc pe cele in culori neon. Imi place sa ma imbrac cu maro,negru,alb sau alte culori mai de adolescenti. Familia mea mereu imi sare in cap pe motiv ca "ma babesc" si ca sunt "prea matura" la varsta mea.
Am fost cu matusa mea zilele astea la mai multe magazine ca sa imi caut niste haine pentru scoala(stiu ca mai e o luna si ceva,dar mie imi place sa ma pregatesc din timp) si nu imi placeau hainele de pe acolo pentru ca pareau de copii mici. Si ma tot punea matusa mea sa ma uit de haine,dar eu i-am zis ca nu imi gasesc ceva sa imi placa si mi-a zis: "dar tie ce iti place? Nu te mai imbraca asa de serios si cu negru, ca doar nu esti baba." Sau iar o alta intamplare de acum 2 ani cand se apropia un eveniment si imi cautam o rochie pe un site si am gasit una,dar sora mea mi-a zis ca e prea serioasa de mine si abia dupa ce m-am rugat de ea incontinuu m-a lasat sa o
cumpar. Mai am o problema si cu epilatul, pensatul,skincare-ul si machiajul. Nu ma lasa nimeni sa ma epilez pe picioare pe motiv ca nu mi se vede parul si ca sunt prea mica,dar eu am un par mai ceva ca baietii. Cu pensatul la fel,am monosprancrana,dar imi zic ca nu se vede si ca pensatul doare. Cu skincare-ul la fel,ca vezi doamne n-am eu nevoie de seruri si de cleanser-uri si cu machiajul aceeasi poveste,nu ma lasa sa ma machiez ca "sunt prea mica" si nu conteaza cum arat. Sau astazi la fel,am fost in Ikea si am vazut o masa de machiaj si sora mea i-a zis matusii mele:"uite,din asta vrea Sofi de mult" si matusa mea a zis: "e draguta,dar ce face cu ea de pe acum,sa o ia cand se aranjeaza peste cativa ani". Mereu mi-au sarit toti in cap pe motiv ca ma imbrac prea sobru la varsta mea si ca fac lucruri pe care le faci de la x ani incolo,dar frate e stilul meu si eu asa ma simt increzatoare,sa port ce imi place si in ce ma simt bine si cu celelalte lucruri la fel, daca eu vreau sa fiu frumoasa si sa ma aranjez e treaba mea.Acum nu vreau nici sa ma fac emo si sa ma imbrac numai in negru, dar nici sa arat ca un copil de 5 ani.
Gresesc eu cu ceva,sau toata lumea considera adolescentii prea maturi? Ce as putea sa le spun ca sa nu imi mai sara in cap si sa ma lase si pe mine sa arat bine? Nici nu arat bine daca nu ma aranjez, sunt si destul de uratica.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Tind sa cred ca stilul tau e influentat de estetica si fetele populare de pe Instagram, ceea ce nu e neaparat un lucru rau dar nici unul bun.Moda se schimba constant deci nu incerca sa tii pasul pentru ca e cam obositor, nu mai spun de portofelul care se goleste prea repede.laughing Plus, trendurile actuale sunt cu vibe de banii '90, deci ma mir ca tu esti inca la febra monocromatica a surorilor kardashians.Cred ca daca nu te imbraci acum colorat si de varsta ta, vei simti nevoia sa o faci mai incolo, la varsta adulta.

Nu ai nevoie de skincare si rutina cu cel putin 10 produse de la 13 ani, crede-ma. Pielea ta e tanara si perfect capabila sa se intretina. Daca ai vreo problema de natura medicala, acnee serioasa sau altceva, ok, insa in rest e suficienta o solutie de curatare si o crema hidratanta de aplicat din cand in cand.

Bucura-te de varsta pe care o ai, fiindca mai incolo vei regreta ca te-ai maturizat asa repede si ti se va pune oricum de viata de adult.

Daca tii neaparat mortis sa ramai la stilul vestimentar ales, cu familia poti vorbi si incerca sa le explici, sa le arati poze cu adolescentii si hainele pe care le poarta, de pe pinterest sau de pe strada sa faci poze.

Orice alegi, incearca sa pastrezi si o parte din personalitatea ta in aspectul exterior, nu sa fii doar o copie a altora.Succes in noul an.

| Animeforlifee9921 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc,la fel daca esti la scoala sau la facultate!

| dullcat a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Cu placere.Le-am terminat de mult pe ambele.laughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Well, din câte am înțeles, si gura chestie pe care o poți face e să te aranjezi tu singură și să faci ce crezi tu că trebuie făcut pentru a-ți îmbunătăți look-ul. Probabil alor tăi nu o să le convină oricum nici când o să fii mai "mare" nu o să le convină. Apucă-te tu singură să te epilezi, să te pensezi și să ai grijă de tine. Pentru că tu acum asculți de ai tăi la chestia asta și o să regreți.
Iar cu hainele la fel. Tu insistă să-ți cumpere ce vrei tu, dacă chiar vor să-ți ia ceva. Dacă nu, mai bine nimic.
Sună puțin a răzvrătire, dar hey, asta trebuie făcut ca să nu își mai bage ai tăi nasul când e vorba de corpul tău.

| Sistemulxxl a răspuns:

Dar cati ani ai fluturas?

| DomnulPoliticos a răspuns:

Cati anisori ai

| andreeaeml1200 a răspuns:

Acum depinde cati ani ai. Daca ai sub 14-15 ani, intr-un fel au dreptate, esti cam tânara sa zic asa. Daca ai peste 16-17 ani, problema ar fi la ei. Pana la urma de la 17-18 ani incepi sa te formezi ca adult, trebuie sa ai grija mare de tine, atata la aspectul fizic cat si la ceea ce gandesti.
Nu mi se pare normal sa nu ti dea voie sa te epilezi, intr-adevar, suntem unele fete/femei cu probleme hormonale, par foarte mult in exces cam pe toate partile corpului. Daca vei sta cu parul acela pe tine, teoretic asa cum zici, ai fi ca un baiat happy, glumesc.
In legatura de stitul tau vestimentar, ar trebui sa fie stric problema ta, cat timp este decent si nu porti haine atragatoare, nu vad nici o problema. Daca vei regreta in viitor ca ti ai pierdut tineretea prin aceste fapte, ca te imbraci in negru sau te machiezi, e stric problema ta, doar tu regreti, nu altul.