| crisstinnaaa a întrebat:

Stie cineva masti impotriva cosurilor si a punctelor negre?

Răspuns Câştigător
| MarianaMadu a răspuns:

Eu cosurile negre mi le scot singura, iar pentru celelalte eu folosesc ceva care poate sa ti se para cam ciudat...sau nu: usturoi. Pur si simplu pisez foarte bine usturoiul si pun ori miere, ori iaurt (depinde ce am atunci) dar foarte putin. Aplic pe cosuri si stau aprox. 5 min ( atentie, ustura!hee hee ). Dupa, ma spal pe fata iar in timp de 1-2 zile cosurile imi dispar. Ca sa previi aparitia lor ar fi bine sa te speli pe fata cu un sapun ( eu folosesc Dove). Sper ca te-am ajutat. Succes :*

| crisstinnaaa explică (pentru MarianaMadu):

Mersi! M-ai ajutat foarte mult! :*

| MarianaMadu a răspuns (pentru crisstinnaaa):

Cu placere :*

4 răspunsuri:
| totzipentru1 a răspuns:

Pentru cosuri :
Masca cu mazare
Ingrediente:

2 linguri de mazare
1 lingura de ulei de primula
1 lingura de iaurt
1 lingura de extract din seminte de struguri
60g de suc de morcovi

Amesteca toate ingredientele intr-un blender pana devin o crema si aplica masca pe fata pentru 30 de minute. Curata fata temeinic cu apa calduta.
pentru puncte negre:
Masca cu oua:
De ce ai nevoie:

2 oua

1 linguriţă suc de lămâie

un bol ceramic

Pasul 1.

Separa ouale, vei utiliza pentru aceasta masca numai albusurile. Bate cu ajutorul unei furculite albusul pana obtii o pasta consistenta.
Pasul 2.

Peste pasta obtinuta adauga o lingurita suc de lamaie. Sucul de lamaie contine acizi alfahi droxi- AHA care constituie un remediu excelent impotriva punctelor negre. Acesta penetreaza porii, elimina grasimea acumulata, celulele moarte ale pielii si impuritatile care cauzeaza punctele negre. Acelasi suc de lamaie contribuie la inchiderea porilor.

Pasul 3.

Curata bine fata cu ajutorul unei lotiuni destinate tipului tau de ten si clateste foarte bine cu apa. Prin acest procedeu nu numai ca vei indeparta si cele mai mici impuritati dar vei ajuta masca sa adere la tenul tau.
Pasul 4.

Aplica masca cu grija pe toata fata, intr-un strat subtire.Atentie la pielea din zona ochilor care este foarte sensibila si pe care nu trebuie sa aplici masca.
Pasul 5.

Lasa masca sa actioneze aproximativ 15-20 de minute pana cand este complet uscata. Pentru indepartare trebuie sa tragi bucati din masca, simpla clatire nefiind eficienta. Indeparteaza bucatica cu bucatica si abia la final clateste cu apa calduta.

Pasul 6

Imediat dupa acest procedeu aplica o lotiune hidratanta, intrucat masca are tendinta de a usca usor pielea. Aceeasi lotiune contribuie si la inchiderea porilor si calmarea pielii.
Tips!

Inainte de a aplica aceasta masca iti recomand sa stai cu fata intr-o baie de aburi pentru a ajuta la deschiderea porilor si inmuierea pielii. Poti folosi un ceai de musetel concentrat pentru acest procedeu, care nu numai ca iti va deschide porii, dar iti va conferi luminozitate si va avea antibacterian.

Nu incerca aceasta masca daca tenul este iritat, prezinta leziuni sau rani.

Dupa aplicarea acestei masti, tenul va fi mai curat, mai luminos si cu un aspect vizibil imbunatatit. Iata cum, in 6 pasi simpli vei reusi sa scapi de nesuferitele puncte negre si vei fi mai increzatoare.

Intrucat exista numeroase alte remedii naturale folosite pentru indepartarea punctelor negre, astept sa ne impartasesti metodele tale, draga Lady. Sunt convinsa ca impreuna vom descoperi noi metode de a fi mai frumoase!
Cam atat. Scuze daca am strecurat ceva greseli big grin...

| XabcAlina a răspuns:

Bună.
Masca cu iaurt si portocale
Masca cu malai si portocale
Masca delicioasa cu mere
Masca cu iaurt si miere
Masca cu zer
Masca cu faina
Masca de migdale
Masca cu tarate
Ajută pentru un ten superb, fără coşuri şi fără puncte negre.