| Laura1309 a întrebat:

toata lumea rade de mine pentru ca nu mi-a venit niciodata pana acum, am 13 ani, aproape 14, si toti colegii isi bat joc de mine ..stiu ca nu e placut sa ai, dar ce sa fac? Fara raspunsuri la misto, dau funda.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia este un proces fiziologic care poate sa inceapa de obicei la pubertate,(10-12 ani) se produce ciclic/periodic si se repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei adica in jurul varstei de circa 48-55 ani. Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti.Pentru aceasta hormonii feminini vor determina ca uterul sa se pregateasca pentru a putea gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine format dintr-un tesut mucilaginos strabatut de o retea de vase de sange. Aceasta formatiune cu aspect de mucoasa se numeste ENDOMETRU si "tapiseaza" peretii interni ai uterului. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, deci nu ia nastere o sarcina, respectiva mucoasa uterina, adica ENDOMETRUL se destrama si se elimina din corp, din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange intro perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Ciclul menstrual reincepe si din nou va fi produs un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest ciclu se numeste ciclu menstrual si are o durata in general de 21-35 de zile. In general menstruatia apare in momentul in care fata ajunge la pubertate si incep sa i se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta aparitia menstruatiei la o data ulterioara. Aparitia unor scurgeri zilnice care pateaza chiloteii sunt un semnal ca organele genitale au inceput procesul de maturizare si prevestesc aparitia primei menstruatii, insa nimeni nu este in masura sa poata preciza momentul aparatiei acesteia. Pentru prima data s-ar putea ca totul sa se reduca la cateva picaturi de sange de culoare mai maronie insa ar putea fi si mai consistenta, aproape intotdeauna in acest mod se prezinta inceperea primei menstruatiei care se numeste menarha.Din acest motiv este indicat sa ai pregatite si sa ai la indemana tot timpul 2-3 absorbante, in geanta de scoala deoarece menstruatia se poate porni in orice moment al zilei deci si cand esti la scoala. Multa sanatate

| R0R0 a răspuns:

Nu le zice ca nu ti-a venit.O sa iti vina cu timpul.

| Idkidk a răspuns:

Eh, consideră-te norocoasă.winking Păi nu le spune. O să vină de la sine.winking Nu-i băga în seamă!

| Radu284 a răspuns:

Nu ti-a venit ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te pune să le spui chestii ca astea?

| NH4OH a răspuns:

E foarte nașpa să ai așa ceva ( menstruație ).
Și de unde știu colegii tăi că nu ai? laughing
Nu le spune absolut nimic, eventual când mai râd de tine să le spui : Care e problema voastră? Poate am, poate nu am, nu m-ați controlat și nu e treaba voastră.
Nu înțeleg de ce îți bați capul, sunt niște colegi idioți, se găsesc oriunde astfel de persoane.