| AnnY98 a întrebat:

:*

Am 16 ani..si ii chestia ca nu stiu ce sa fac in privinta parintilor mei.ei au pretentii foarte mari de la mine si nu prea ma inteleg deloc.
Ei nu prea ma lasa sa ies pe afara (daca ies ar fi de 2 ori pe saptamana),nu prea ma baga in seama,ma cearta mai din orice,si daca vreau sa vorbesc cu ei ceva mai serios nu sunt atenti deloc sau nu ma iau in serios. Eu nu prea am prieteni din cauza ca nu prea ies,iar pe putinii prieteni pe care ii am,lor nu le place de ei.
Sincera mi-am facut un iubit(ma inteleg de minune cu el)dar ai mei ma streseaza in fiecare zi ca cica NU II CINE STIE CE, CA NU II PT MINE, SI SA NU MA GANDESC LA NIMIC SERIOS CA NU MA LASA...pnm..si a observat ca ai mei nu il plac..si mia ziso intr'o zi si nah..mam simntit foarte foarte prost!
Eu cand sunt acasa(in vacanta),fac prin casa toate treburile,nu vreau sa ma cert cu ei, cand ies afara ii anunt mereu ( nu ma lasa sa ies pe timp de seara, deci pana in ora 8 eu trebuie sa fiu in casa), daca intarzii le zic, iar la treaba cu "Da'mi bani" eu nu prea le cer... uneori le mai cer 3-4 Euro ( sunt mutata'n in Cipru ), dar destul de rar...
IAR DACA IES AFARA, DE FIECARE DATA cand VIN DIN ORAS INCEP SA MA CERTE DIN CAUZA CA CICA IES MULT( de 2-3 ori pe saptamana! straight face ), CE POT FACE EU IN ORAS (?! ) SAU CA CICA..INCEP SA O IAU PE ARATURA SI NU'S PE TREABA MEA! sad
(eu una nu beau,nu fumez, nu ma duc in club, si sincera NU'S IN LIMBA DUPA BAIETI)

Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac in privinta lor? Gresesc eu cu ceva?

HELP ME! sad puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Frumuzicaandreutza a răspuns:

Eu zic sa nu te certi cu ei sau sa te razbuni pe ei, neascultandu-i caci sunt parintii tai si stiu ce este mai bine pentru tine. Mai ai 2 ani pana vei fi majora deci nu iti face probleme. Totusi au dreptate sa nu iesi de prea multe ori din casa ( ei poate isi fac griji pe unde te duci sau chestii de astea ) Trebuie sa le arati ca esti serioasa si cuminte facand treaba prin casa, ajutandu-i, incearca sa iei numai note bune la scoala si incearca sa fi mai matura. Asa isi vor da seama ca pot avea incredere in tine. Incearca sa fi mai deschisa cu ei sa le povestesti ce ai facut in unele zile, poate chiar ce ai visat. Daca nu ca sa pari mai inteligenta si cuminte intreaba-i despre cartile citite de ei, ce era pe vremea lor si chestii de astea.

Sper ca te-am putut ajuta happy Succes in continuare!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant prea obsedati cu educatia care vor sa tio dea sa nu faci vreo gafa mai ai 2 ani apoi iesi cand vrei din casa

| AnnY98 explică:

Chestia ii ca intr-un fel as pleca si acuma...dar nah...ma gandesc si eu nitel.
Dar nah ma gandesc k pe viitor cand o plec in lumea larga...nu o sa stiu mai nimic...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stiu, e greu acum, dar o sa iti prinda extrem de bine peste cativa ani acesta educatie stricta

| piticelm a răspuns (pentru suntserios):

Ooo da, ii va prinde foarte bine aceasta educatie, atunci cand va scapa din lesa si va fugi in mainile cui nu trebuie!

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Vor sa te protejeze.

| AlexCiobi a răspuns:

Asa sunt toti parinti
Sunt enervanti si daca incerci sa le zici ceva serios se poarta de parca ai avea 5 ani
Si cand ai drepatate incep sa imi zic "Numai comenta", dar eu sunt multumit de ei
Pana la urma ei mau crescut si mi-au dat viata si nu cred ca imi vor raul

| chiccabella a răspuns:

Nu trebuie sa ii judeci, din prea multa grija si protective reactioneaza asa.Cunosc ceea ce spui mai bine decat iti inchipui, si mie mi-a facut tata la fel, eu ieseam de 2ori pe saptamana vinerea si sambata, duminica era cu semnul intrebarii, LOL si la 8 in casa, nu-i bai ca ieseam la 4-5 afara.Eu mi-am facut un prieten/iubit de la noi din cartier, eram deja prin clasa a 10a, iar tata incet-incet a inceput sa-l cunoasca si sa ma lase sa ies cu el chiar si la petreceri.dar pana cand am dat bac-ul tot la 8, max 10 seara trebuia sa fiu acasa.Deci parerea mea e ca cumva trebuie sa-i faci sa se cunoasca, la mine asa a mers. Good Luck

| ALEXandra050 a răspuns:

Observ ca esti cam in aceiasi situatie ca si mine. Mie mi se intampla la fel cum ai mei. Nu stiu ce sa fac.