| Rippp a întrebat:

Buna TPU, am nevoie de ajutorul vostru, nu stiu ce sa mai fac...

Eu si iubitul meu am trecut prin diferite perioade placute sau neplacute normal, ca in orice alta relatie, au fost chestii care ne-au deranjat unu la celalalt si de fiecare data cand vorbeam si spuneam ce ma deranja il intrebam si pe el daca are ceva de zis ca sa putem rezolva, dar el nu avea nimic de zis niciodata.
Cu toate astea, a decis ca vrea sa se desparta de mine dupa 2 ani aproape de relatie, m-a devastat acest lucru pentru ca tin enorm la el si il iubesc mai ales prin cate am trecut eu nu pot renunta. Asadar am vorbit cu el si ii spuneam ca nu vreau sa-l pierd si sa ne dea o sansa sa vada ca putem fi si altfel si sa nu intervina neaparat monotonia si neingelegerile pentru ca daca nu comunici nu rezolvi nimic... si el tot zicea ca nu mai simte nimic de 1-2 saptamani si ca l-am plictisit si ca vrea sa experimenteze si cu alte fete (btw sunt prima lui relatie serioasa) si era destul de convingator ca nu mai vrea sa fie cu mine intr-o relatie, doar prieteni daca vreau eu, asadar intr-un final am vorbit lucrurile care ne deranjau si oarecum am revenit la normal pentru moment presupun eu. a zis ca are nevoie de spatiu acum desi mie mi-e frica ca tot o sa se razgandeasca mai incolo si tot aici se va ajunge la despartire.
Ce pot sa fac ca sa nu il pierd si sa-i recapat atentia si sa fim ca la inceput?
(suntem poli opusi noi 2, el este haos si eu sunt chill) nu vreau sa-l pierd si mi-e frica, nu pot arunca asa 2 ani de relatie pentru niste chestii mici care se pot rezolva. Totodata mi-a ramas in cap faza cum ca vrea si alte fete sa vada cum e cu ele si ca de mine nu mai este atras ca intr-o relatie ci doar ca o prietena...
Ajutor va rog...

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca din momentul in care unul dintre parteneri se gandeste la despartire, relatia e ca si terminata. Este clar ca nu mai vrea sa fie cu tine, mai alea ca ti-a zis ca are nevoie de spatiu.
Realizeaza cat mai rapid ca nu o sa mai fie nimic ca inainte, ca sa poti trece peste si sa iti vezi de viata.

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De aceea scrie în Biblie : Fugiți de curvie! adică de relații sexuale fără căsătorie, pentru ca bărbații își pierd interesul pentru ceea ce au dobândit ușor. Nu ai ce sa faci dacă sa îl lași în pace, sa ii ceri iertare lui Dumnezeu pentru ce a fost. Ai fi mult mai fericita dacă pe viitor ai alege sa respecți planul Creatorului și sa nu mai daci sex fără căsătorie. Roagă-te lui Dumnezeu sa îl îndepărteze de tot din viata ta dacă El știe ca nu e potrivit pentru tine pentru căsătorie și sa afuca în viata ta, la timpul pe care El îl considera potrivit persoana cu care El știe ca ai fi fericita sa te căsătorești. Nu poti tine cu forța pe nimeni lângă tine

| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce spui se poate deduce ca tu esti tipul de persoana comunicativa, pe cand de la el trebuie sa tragi cuvintele din gura cu clestele.Nu e deloc ok, trebuie sa gasesti pe cineva relativ egal in ce priveste maturizarea emotionala, care intelege cat de importanta este comunicarea, altfel sfarsiti amandoi cu mari frustrari.
,, mi e frica ca tot o sa se razgandeasca mai incolo si tot aici se ca ajunge la despartire.'' Ar trebui sa iti asculti intuitia.Si eu cred ca se va repeta prezentul, deci e mai bine ca fiecare sa isi vada de drum. Daca abia sunteti adolescenti era de asteptat, sincer.Totusi, ce varste aveti?

,, nu pot arunca asa 2 ani de relatie pentru niste chestii mici care se pot rezolva'' E clar ca din punctul lui nu puteti sau nu vrea sa le rezolvati.Altfel nu ar fi zis de despartire.

Cel mai intelept ar fi sa-ti concentrezi efortul pe persoana ta, sa faci lucruri care te fac sa zambesti zilnic, sa citesti despre dezvoltarea personala si poate sa te ocupi de un hobby sau ceva doar al tau, la care nu aveai timp sa lucrezi in timpul relatiei.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

"el tot zicea ca nu mai simte nimic de 1-2 saptamani si ca l am plictisit si ca vrea sa experimenteze si cu alte fete"

Ok. O sa banuiesc ca ai 16-17 ani sau ceva mai jos si nu prea multa experienta cu relatiile.

Greseala ta e aici, trebuia sa pleci mai devreme si sa nu te mai intorci. Muncesti prea mult pentru o persoana cu un caracter hapsan si care nu are niciun interes pentru tine, iti inteleg frustrarea dar viata merge inainte, cum ai trait fara el acum 2 ani, poti sa traiesti si acum, baieti gasesti in toate colturile, si baieti de baieti care te pot trata mai bine.

"nu vreau sa l pierd si mi e frica, nu pot arunca asa 2 ani de relatie pentru niste chestii mici care se pot rezolva"

E ca si cum ti-ar fi frica sa dai un Logan din 2005 la dezmembrari pentru ca nu mai merge si nu mai ai ce sa faci cu el, ai probleme mari daca iti convine sa fii tratata asa.

| Rippp explică (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Eu am 21 si el 20... faza e ca dupa ce am vorbit am ajuns la un comun accord ca o sa rezolvam de acum incolo si o sa ne spunem tot ce deranjeaza, vorbise cu o prietena ieri si l a intrebat ce are de gand cu noi si a zis ca momentan suntem ok ca am discutat si ca nu stie ce sa faca si se mai gandeste.

| exoticbutters a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat exact acelasi lucru. Am incercat jumatate de an sa rezolv chestia asta, sa inteleg ce l-a deranjat pe el de fapt, dar el nu a vrut. Si tot asa mi-a zis ca sa ramanem prieteni. L-am dat dracu si acum ma uit dupa altcineva, doar nu e unicul pe pamant. Bine, mi-a luat un an jumate doar ca sa ajung din nou pe linia de plutire

| 55982001 a răspuns:

Bună,eu sunt băiat si ti as recomanda sa ii explici cat de mult il iubesti si ca iubirea ta este serioasa fata de el..totusi spune i si ca daca se desparte de tine si se duce la altele, o sa ii para rau pentru ca o sa se plictiseasca si de ele si tot in acest punct va ajunge. spune i ca iubirea inseamna ca atunci cand te plictisesti si nu mai esti indragostit de o persoana, atunci e iubire adevarata..incearca sa i spui ca daca se desparte de tine o sa vagabonteasca si mai tarziu o sa caute o fata serioasa si o sa ii para rau pentru ca sunt rar de gasit aceste fete. Spune i cat de tare te va durea si cat de mult te va devasta.

| 55982001 a răspuns (pentru 55982001):

Cand te plictisesti de o persoana si tot vrei sa ramai cu ea, aia este iubirea adevarata.

| Rippp explică (pentru 55982001):

I am explicat ca il iubesc mult si nu vreau sa terminam doar pentru biste chestii care pot fi rezolvate, trebuie comunicare. plangeam in fata lui si el a zis ca i pare rau sa ma vada asa, dupa ce am vorbit a zis ca suntem ok si ca ne purtam ca inainte dar nu stiu ce sa zic. adica am cazut la un comun accord ca ne vom respecta unu altuia decizile si ca o sa i ofer spatiu de care are nevoie ca probabil credea ca il tin in lesa sau sunt alte chestii ma rog. i-am zis ca vrea sa aiba panarame si asa a zis ca nu ca vrea sa experimenteze si relatiile cu altele si ca sentimete sa simta si altceva. problema este ca stie ca il iubesc si i-am zis o de N ori. dar el tot zicea ca l am plictisit si ca sunt o momâie, desii fiecare are chefurile lui, ma compara oarecum cu prietenele mele care alea sunt retardate si haotice, eu sunt calma de fel. si el e ala haotic. ma termina psihic doar cand ma gandesc la ce mi zicea ca s-a plictisit ca sa nu ma supar dar vrea sa incerce si cu altele mai incolo cand o fi, ca sa ramanem prieteni ca nu vrea sa o terminam asa, ca s-a stins flacara ca nu mai simte nimi, la un momentdat ma intrebase daca eu simteam fluturasi mai mereu si i-am zis ca simteam asa din cand in cand si ca cica el nu a simtit niciodata dar ca cica m-a iubit si tine la mine inca, doar nu stiu ce sa fac... sunt praf de vreo saptamana

| Rippp explică (pentru 55982001):

Problema este ca el cica nu mai simte nimic de 1 saptamana 2, ca l am plictisit si asta probabil ca exista monotonie, adica sunt momente in relatie in care te mai plictisesti naiba, el nu stiu ce are in cap. si ce o sa vrea. a vorbit cu o prietena comuna si i-a zis ca momentan suntem ok ca am vorbit si am rezolvat dar nu stie ce sa faca si ca se mai gandeste... si ai lui l ai sfatuit ce si cum dar a zis ca sa nu se bage ca nu e treaba lor, eu il iubesc din toata inima si n am cum sa l las, ma simt incompleta, ma simt linistita langa el.

| 55982001 a răspuns (pentru Rippp):

Daca nu vei rezolva cu el si vrea sa te lase, nu ai ce sa faci, daca nu mai are sentimente nu mai ai ce sa ii faci. Dupa ce ai scris, pari o fata buna, de treaba si nu lasa baietii astia mai vagabonzi sa te schimbe..ramai asa cum esti pana o sa gasesti unul bun.o sa ajungi si in etapa asta