| NegruAlb a întrebat:

Am o prietena buna (sau aveam), care de cand are prieten, aproximativ 2 luni, nu mai vorbeste cu mine asa des si da impresia ca nu ii mai pasa de mine (vorbeam aproape zilnic si ne spuneam orice, ma intreba de sanatate, una-alta, dar acum nimic). Cand ii scriu pe fb de exemplu, imi zice ca vorbim mai tarziu (evident ca nu mai scrie) sau imi zice 2-3 vorbe si spune ca trebuie sa plece. La telefon nu raspunde, zice ca ii gelos iubitul. Inteleg ca are iubit, dar sa uiti aproape complet de un prieten bun?! Am ajutat-o de multe ori cand avea probleme si nu avea cine sa o ajute, chiar daca eram la munca sau facultate si nu aveam timp, imi gaseam un moment sa plec si sa o ajut. Chiar asa te schimba o relatie? Are rost sa ma m-ai bag in seama sau sa o las o perioada de cateva zile, sa vad daca da semne de viata? (am stat 3 zile fara sa ii scriu, apoi i-am trimis un mesaj si a zis ca vorbim mai tarziu.)
Intr-un fel imi pare rau ca tin la ea si nu am asa multi prieteni, dar daca continua asa mai bine ma retrag ca nu are rost sa continuam o asa "prietenie". (daca are vreo importanta: Ea are 18 ani, iar eu 21) Daca puteti raspunde intrebarilor mele, v-as fi recunoscator! + funda happy
O seara buna!

Răspuns Câştigător
| RiRikk a răspuns:

As spune ca e normal pana la un punct. Adica, se poate intampla sa te contacteze mai rar si presupunem ca petrece mult timp cu prietenul ei. Dar de la asta pana la ignoranta completa e mult si parca putin exagerat din partea ei. Totusi, eu zic sa o lasi un timp si sa nu renunti asa rapid la prietenia asta. Poate are doar nevoie de putin timp pentru ea.

| NegruAlb explică (pentru RiRikk):

Pai am inteles ca are iubit si are nevoie de timp pentru ea...dar sa nu te bage in seama si sa nu iti raspunda la mesaje sau sa iti raspunda in sictir."vorbim mai tarziu" si nu iti mai da un semn cu zilele. O mai las un timp, normal. De-aia am si scris aici, nu vreau sa pierdem legatura. Poate prin raspunsurile voastre gasesc o solutie. Multumesc de raspuns!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai obosi. dacă oamenii vor să plece, lasă-le ușa deschisă.