| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut de-a lungul timpului o mulțime de întrebări puse de adolescenți cu diferite probleme, fie ele legate de familie, fie privind visurile lor de viitor sau pur și simplu probleme ale vârstei. De ce vă scriu astăzi? Ei bine să spunem doar că într-o bună zi voi fi psiholog( cu diplomă sau fără), iar acum începe să mă preocupe experiența pe care am acumulat-o deja. Simt că pot să mă folosesc de ceea ce știu pentru a ajuta, dar un simplu răspuns pe TPU mă limitează și asta m-a împins către ideea de psiholog online. Am fost mereu de părere că poți fi mult mai sincer și mai deschis confesându-te unei persoane apropiată de vârsta ta, pe care nu o vei cunoaște niciodată și care nu are alt interes decât, la fel ca tine, să găsească răspunsul la întrebările pe care și le pune. Eu vreau să învăt cât mai multe despre oameni și cum îi pot ajuta, iar voi vreți să puteți fi sinceri cu cineva, să spuneți ce aveți pe suflet. Nu e nevoie decât de o adresă de mail (nu cred că ne putem exprima la fel de clar ideile scriind pe mess câte două cuvinte și jumătate pe replică). Aștept răspunsurile celor interesați de astfel de ședințe online; gâdiți-vă la ele ca la scrisorile trimise între doi prieteni prin corespondență.
Dacă vor exista mai multe persoane interesate, mă gândesc să formez și un blog de dezvoltare personală( de fapt de la ideea asta am pornit) pe care vă invit să-l citiți.
Acum aștept răspunusrile voastre, în special celor cu vârsta cuprinsă între 12-16 ani ( si eu am 16 si de aceea cred ca îi pot ajuta mai mult pe cei din aceasta arie), dar sunt bine venite și părerile celor mai mari privind inițiativa mea.
Spuneți-mi deci dacă vreți să vorbim și despre ce vreți să vorbim, iar adresa mea de mail o veti primi intr-un mesaj aici, pe TPU unde la cerere, vă voi da mai multe detalii happy Dacă momentan sunteți interesați doar de blog, e iarăși ok, numai să promiteți că dacă vă place, veți fi cititori fideli(nimănui nu-i place să muncească degeaba)
Sper să fiți receptivi la propunerea mea și iertați-mă că am scris atât de mult.

Răspuns Câştigător
| EuElyEla99 a răspuns:

Bunahappy eu, sunt interesatahappy.mi-se pare foarte buna ideea tahappy
Trimite-mi un mesaj privat si vorbim acolo mai multehappy

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

NU vad intrebarea...
Nu stiu cata experienta ai tu la 16 ani incat sa poti da sfaturi altora.
Phsiologia impune munca multa, ani de facultate si multa, multa experinta.
Eu nu-ti spulber visul, ba
chiar iti doresc succes.
Dar daca vrei sa oferi ajutor, o poti face in cadrul intrebarilor puse pe site.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu-ti face griji, nu-mi poti spulbera visul atat de usor.
Nu intentionam sa pun o intrebare, cautam copii interesati de ceea ce vreau sa fac si m-am gandit ca am sa-i gasesc pe TPU, daca nu reusesc aici mai am unde sa incerc.
Intr-adevar ai dreptate, m-am grabit cand am admis ca am experienta cu psihologia, nu am. Dar sfaturi pot da, am trecut prin diferite etape si experiente mai mult sau mai putin placute anii astia si nu am ramas indiferenta. Un alt vis de nespulberat al meu este scrisul. Iar ca sa fii scriitor trebuie sa accepti si sa inveti din critici (cu ocazia asta iti multumesc pentru raspuns). Stii ce mai trebuie sa faci ca scriitor? Alexandre Dumas spunea „Eu sunt de părere că nu poţi crea personaje decât dacă ai studiat îndelung oamenii...". Iar eu studiez oamenii acum.
Daca voi scrie blog-ul acela te voi invita sa-l citesti, poate iti schimbi parerea despre mine.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu mi-am format o parere gresita, stai linistita. Poate acei adolosecenti au nevoie de si de sfatul cuiva apropiat varstei tale cum esti tu.
Dar ar trebui sa accepte si sfatul celor mai maturi cum sunt eu.big grin.Inca odata iti spun... urmaresti categoriile respective, astepti intrebarile si dai raspunsurile / sfaturile care trebuie.
Oricum postarea ta in 2-3 zile va trece pe alta pagina.

| DreyP a răspuns:

Buna ^.^
Din punctul meu de vedere, si tot odata din punctul de vedere al unui incepator in domeniul psihologiei si in a dezvoltari personalitati pot sa spun ca admir entuziasmul si motivatia pe care le ai si, sper ca pe viitor sa excelezi in profesia psihologiei.
Dar tot odata iti sugerez sa acumulezi mai multe cunostinte in domeniul psihologiei deoarece e unul destul de complex care trebuie studiat mai indeaproape, plus ca trebuie sa dobandesti calitati de care acum la varsta ta frageda e aproape imposibil sa le ai.Inca mai ai multe de invatat de la viata, atat de la viata cat si de la psihologie.
Succes cu viitoarea ta cariera de psiholog happy

| Andree33 a răspuns:

Buna happy imi place ideea ta..sunt interesata :* =D