| 11777 a întrebat:

Azi a venit un coleg de clasa de etnie rroma (țigan) la mine si mi-a dat un pumn in fata si a inceput sa ma injure si sa ma jigneasca.Azi toata ziua s-a luat de mine.Mi-a zis ca daca imi chem parintii la scoala sau daca ii spun dirigintei nu o sa rezolv cu nimic si ma ameninta ca ma va bate mai rau
Ok....Si intrebarea este:Ce sa fac? Sa il iau si eu la bataie sau sa il spun dirigintei sau sa le spun parintilor? sau altceva?

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Sincera sa fiu, problema asta cu persoanele de etnie, este ceva comun in tara noastra, si dificil de rezolvat, pentru ca "asa sunt ei". Acum tu poti alege doua cai sa-ti rezolvi problema. Apelezi la parintii tai si mai apoi la autoritatile scolare/politie. Sau, ii arati ca nu te lasi pana nu te omoara si daca vede ca esti mai "sarit" decat e el, poate isi schimba parerea si o da in prietenie.Insa, orice ai alege sa faci, nu continua sa accepti ceea ce`ti face acum, pentru ca va continua sa faca asta la nesfarsit daca tu i`o permiti.

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Spune-le, mergi la politie, fa declarație și (poate) pățește ceva, depinde dacă e minor.

| MadalinG99 a răspuns:

Salut! Aceasta specie incepe sa capete amploare si se cred cei mai buni, vezi doamne ei sunt uniti. Nu sunt rasist si consider ca exista si tigani de treaba, din 200 gasesti 2-3. In primul si in primul rand, filmeaza-l pe ascuns. Apoi cu acea intregistrare te duci la politie insotit de unul dintre parinti (tutore legal) unde vei face o plangere penala. Idealul ar fi sa urmaresti atunci cand te ameninta. Apoi iti recomand sa te duci si la IML (Institutul de Medicina Legala) unde iti vei scoate o fisa precum ca ai fost agresat (asta daca ai semne vizibile). Nu iti recomand in era noastra sa te duci la director/diriginte. Spun cam 80% ca nu vor intelege si ba chiar risti sa iti scada si tie nota la purtare. Incearca ca dupa ce ai depus plangerea la politie sa vorbesti si cu directorul/directoarea si apoi cu dirigintele. Tu trebuie sa ai dovezi solide, iar daca gasesti un coleg bun in care sa ai incredere si sa se puna martor o sa-ti fie foarte bine. Te rog sa faci o plangere penala, mai ales daca prinzi intr-o filmare atunci cand te ameninta. Apoi pentru ca tu totusi ai fost facut,, de ras" in fata colegilor iti recomand sa ceri si daune morale mai departe in instanta. Nu te lasa intimidat, daca vezi ca politia nu se lasa mediatizeaza cazul, companiile mass-media abia asteapta cazuri de genul acesta. Daca alegi sa te duci doar la director si vezi ca nu rezolva cazul si tu ai inregistrarea, poti sa te duci mai departe la inspectoratul scolar. Sa nu uiti ca in plangere sa scrii ca tu nu te simti in siguranta cu un asemenea individ in clasa. Mult succes!