| Andreiu68 a întrebat:

Ajutati-ma repede va rog! Sunt in clasa a10-a si in clasa a9-a primul sementru eu in clasa eram mezinul(adica nu comenta nimeni la mine eram cel mai popular din clasa nu prea veneam pe la ore(era prima luna de scoala si nu aveam catalog si nu punea absente, comentam la profesori etc). Timp de 2luni am fost in clasa mezinul, dupa a venit catalogul si m-am lasat de toate prostiile care vi-le-am spus.Colegii vazand ca nu mai fac golănii au inceput sa imi puna o prorecla(am mustata puf doar si imi zic mustata...)Apropo Eu sunt o fire rusinoasa, timida, fara incredere in mine si laşa in anumite privinte/probleme.In al 2-lea semestru de clasa a 9-a colegii s-au plictisit de scoala si vroiau sa plecam de la ultimele 2ori neinvoiti de nineni si profesorii nu stiau ca noi plecam.Eu nu am vrot sa plec si 3colegi m-au luat cu forta si nu au reusit sa ma scoata din clasa, au mai venit 2 si m-au scos cu forta afara din clasa si am plecat cu toti acasa.Asa s-a repetat timp de 1luna si eu am facut absente destul de multe.Parintii daca afla ca am 1absenta ma pedepsesc sau ma cearta cine stie.Colegii nu vroiau sa plecam doar de la 2ore o data pe saptamana, vroiau de luni pana vineri.Si nu le-am spus parintilor ca colegii uite ce imi fac etc, am lasat de la mine asa.Acum sunt in clasa a 10-a si colegii tot vor sa plecam de la scoala toti(eu nu stiu de ce vor toti sa plecam? Du-te tu frate acasa nu ma lua si pe mine ca nu am ce face acasa) si in plus nu am cheie de la usa si debea la 14:30e cineva acasa si cum cloegii vor sa plecam la 12:00 ca sa fac? Si vinerea asta aveam de la 13:00 la 14:00 mate la si 10 se suna de intrare, ceasul era si 25 profesoara nu a venit si colegii hai acasa ca profa nu mai vine si toti cu gura spre mine.Si am plecat ce sa fac (nu avem catalog deocamdata).Mie imi este teama sa le spun parintilor ca colegii ma forteaza sa plec, daca le spun o sa vina la scoala, colegii o sa ma considere un fraier si am un coleg mai tigan si ala ma bate dupa ore ca de ce am spus si i-a scazut un punct la purtare ca sa plecam acasa toti.Si colegul ala cunoaste multi tigani si ala da neveu si o sa imi iau bataie rau daca zic ceva.Acum ce sa fac? Sunt disperat! nu vreau sa ma mut din acel liceu,(e al 3-lra cel mai bun din orasul meu)din clasa as vrea ca colegii sunt rai, dar si la celelalte clase sunt rai si stiu ca se practica si pe la alte clase 3-4 plecatul asta toti.CE SA FAC? DAU FUNDA MAREE.SA LE SPUN PARINTILOR? SPUNETI-MI CE A-TI FACE VOI IN LOCUL MEU. Dati-mi sfaturi/pareri ceva si ce masuri sa iau in privinta asta FUNDAA!

5 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

"eram mezinul(adica nu comenta nimeni la mine eram cel mai popular din clasa nu prea veneam pe la ore("
Ba, mezin inseamna fiul cel mai mic dintr-o familie.
Nu ca erai tu popular si nu-ti comenta nimeni.

| Andreiu68 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Baa era o metafora, nu o lua ca pe intelesul sau

| Me01 a răspuns:

Buna
Vorbește cu un profesor si daca nu face nimic ar fi cazul sa le spui părinților dar in primul rând le poti spune colegilor daca te mai iau cu forța o sa vi cu parintii la școala.

| lovemeoana a răspuns:

Incearca sa te ti si de invatatura dar sa faci si golanii dar pana lao limita...

| GYGYLATINO a răspuns:

Daca e sfatul meu e sa le spui parintilor tai mai ales daca e si tie frica de colegi spune-le sau foarte simplu transfera-te la un liceu seral din oras in care esti trebuie sa te ocupii de scoala foarte mult daca chiulesti ce o sa faci in liceu ca bacu se da la 3 materi poate si 4