| anonim_4396 a întrebat:

Doresc să cer păreri sincere fetelor! Tocmai am împlinit 18 ani iar un lucru mă "supără" foarte tare. Am rămas la fel de pitică ca la 15 ani. Am 1.49-1.50 la înălţime. Ştiu, nu mă mai pot înălţa. Probabil că, dacă aş fii foarte slabă nu m-ar mai deranja la fel de tare înălţimea. Chiar doresc să slăbesc în jumătatea asta de vară ce a rămas, dar nu ştiu varianta potrivită. Cam cât aş putea (maxim) să slăbesc într-o lună? Sunt dispusă să renunţ la multe obiceiuri proaste, dar nu să mă înfometez! Am nevoie să slăbesc aproximativ 10 kg. Mulţumesc că a-ţi citit, şi rog seriozitate! big grin

p.s. mă gândeam să ţin dietă doar cu salate şi să beau doar apă minerală (plată chiar nu-mi place). Dar vreau să slăbesc mult, nu puţin câte puţin.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Problema este,ca nu ar fi indicat sa slabesti MULT, intr-un TIMP SCURT! Ai pus pe tine niste kilograme, intr-un timp mai lung, asa ca trebuie sa slabesti, tot.....intr-un timp lung.Iti dai tot organismul peste cap, daca nu ii dai corpului, TOT ce ii trebuie ca sa functioneze in parametri normali:proteine, lipide si glucide (dar sanatoase), vitamine si minerale si mai ales lichide.Astea toate nu poti sa le iei doar din salate si apa(cea minerala si gazoasa nu este recomandata).
Tot ce trebuie sa faci,ar sa practici un sport,sau daca nu,macar miscare(alergare,urcat-coborat scari,sarit coarda,inot; gasesti multe sfaturi chiar si pe Google),in ceea ce priveste mancarea,ar trebui sa mananci trei mese pe zi,cate putin dar diversificat(ex:carne pui,peste la gratar,la cuptor sau fierte,impreuna cu salate sau legume la cuptor, lactate degresate, putina paine integrala cu tarate, supe, ciorbe din diverse legume).
"Dietele" te pot imbolnavi si de stres si cazi in cealalta parte:sa mananci pe fond nervos.Cu cat ai un REGIM DE VIATA SANATOS,fara sa te gandesti ca "asta nu ai voie,asta ai voie",cu atat vei slabi mai mult,dar sanatos!
Acum,tu decizi ce este mai bine:sa slabesti incet,incet,evitand unele produse alimentare, hidratandu-te cat mai mult, facand multa miscare, sau nehradindu-te si sa te ia salvarea de pe undeva de pe strada, in cel mai bun caz, ca poti sa si cazi din picioare si sa te lovesti rau de tot la cap.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hm, pai uite "experienta" mea.
Acum mult timp, trebuia sa merg la o nunta si bineinteles nu ma puteam imbraca decat cu o rochie (mama, daca vezi asta, sa stii data viitoare n-o sa-ti mai mearga -_-).
Oricuuum, faza e ca purtatul unei rochii imi era ceva nefamiliar si aveam impresia ca ma arata grasa, ca sta prea nu stiu cum, ma rog.
Deci, mi-am luat cereale Fitness (desi cred ca orice fel de cereale mi-as fi luat ar fi dat aceleasi roade) si aveam doar doua mese pe zi (atunci am jurat ca dupa ce termin nu mai mananc niciodata cereale cu lapte), iar daca mi se facea foame mancam un mar.
Am slabit 3 kilograme intr-o saptamana. Mi-a fost putin greu, eu care eram invatata sa mananc toate ca*aturile (hah, am revenit la vechile obiceiuri). Greu dar nu imposibil.
Ma gandesc, poate daca incerci si tu, pe o perioada mai indelungata, poti sa slabesti mai mult.
Oricum, bafta multa, iti spun de pe-acum ca merele o sa devina cel mai divin lucru pe care-l poti manca. ^^

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Acesta este raspunsul unui copil de 9 ANI!
Oare cat cunosti tu despre sanatatea organismului, cand tii o cura de slabire?