| TheRageQuitter a întrebat:

Buna TPU.

De ce colegii de clasa din generala/liceu sunt de cele mai multe ori insuportabili?
Gen,nu sunt uniti decat numai atunci cand trebuie sa chiuleasca toata clasa, si de cele mai multe ori nu iti faci prieteni de lunga durata pentru ca toti prefera sa stea dusmanosi pe tine.

7 răspunsuri:
| Hash001 a răspuns:

Asa e liceul, la facultate se va schimba stilul de viata. Nu mai ai mult!

| valentino52 a răspuns (pentru Hash001):

Depinde de facultate, poate daca stai la camin legi prietenii stranse. Pentru mine care sunt in anul 4 abia de imi stiu colegii din moment ce ne vedem doar in sesiunea de restante si in timpul anului rareori odata pe luna daca ne gaseam 3, 4 colegi, stateam la o cafea si inapoi acasa. Cel putin in liceu organizam o multime de activitati cu clasa, aveam un grup mult mai mare, cel putin asa a fost in cazul meu la facultate si sunt genul de persoana care ma imprietenesc repede cu multa lume.

| Hash001 a răspuns (pentru valentino52):

Prietenii adevarati se numara pe degete...le de la o singura mana.

| TheRageQuitter explică (pentru Hash001):

Adevarat,si totusi trebuie sa te obligi pe tine insuti sa socializezi astfel vei fi persoana *singura* si clasa va incepe sa te ridiculizeze.

| drogh a răspuns:

Generaţiile se modifică.

Dacă privim înapoi (în trecut) nu era chiar aşa. Toţi învăţau şi nu aveau vreun gând să chiulească dacă doreau să ajungă cineva, iar restul deja nu se stresau pentru că ştiau că locul lor ori e la mătură ori la muncă grea(la câmp). Sincer, nu ar fi vreo diferenţă dar atunci era mult respect şi mai multă educaţie. Acum, parcă a dispărut. În ziua de azi trebuie să te fereşti să intri în greun grup pentru că nu se ştie niciodată când o să te excludă sau să fie pe interes cu tine. Doar în tine poţi avea încredere şi doar cu tine poţi să fii prieten. Dacă ai înafara şcolii prieteni, nu e rău să păstrezi legătura cu ei deoarece sunt sigură că îi cunoşti îndeajuns încât să ştii că nu ar fi nişte materialişti sau să te rănească pe la spate. Aşa, cei din liceu sau generală se supără din orice. De exemplu, în timpul unui test profesorul scrie pe tablă nişte probleme grele de rezolvat pe care tu ştii să le faci fiind bine pregătit, iar prietenul tău de lângă tine, un puturos care aşteaptă totul la tavă, vrea să copieze şi el după tine, iar după ce îl refuzi urmează un scandal.

P.S: Fereşte-te de oamenii răi cât mai poţi...

| Zabbyel a răspuns:

Asta-i viata happy astia-s oameni.
fara prea mult de gandit ca nu ai sa gasesti vreun raspuns happylasa asa cum este / sunt si mergi mai departe fara sa-ti pese prea mult de alti / altele

| dydu01 a răspuns:

Buna!
Nu stiu de ce majoritatea se comporta asa... unii sunt atat de rai.
Depinde eu una, sunt intr-o clasa de fitosi (cei de bani gata), si iti dai seama ca daca nu ai bani nu te baga mai nimeni in seama. O profesoara a spus ca prietenii din generala nu sunt prieteni adevarati, dar la liceu se va schimba si ca o sa fie altfel. Poate o sa fie, nu prea cred sad
Sper ca te-am ajutat happy!