| ionut7 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa nu-si bata joc de tine colegii din clasa la liceu?

20 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intai trebuie sa identifici cauza/motivul care determina colegii sa aiba o asemenea atitudine( evident, condamnabila! ) dupa care, trebuie sa incerci sa "lucrezi " asupra acelui motiv inlaturandu-l, corectandu-l, compensandu-l cu altceva( de ex: daca motivul este o constitutie fizica mai firava, du-te la sala! daca motivul este acela ca esti balbait, du-te la un logoped! etc. etc.)Numai bine!

| Deniisze a răspuns:

Fă-te respectat!
Dar dacă ar fi şi ei nişte copii cu bun simţ nu şi-ar bate joc de tine sau de ceilalţi colegi.
Baftă şi sărbători fericite!

| BrD a răspuns:

Sa te imprietenesti cu ei.
Sa iti faci gasca ta cu care sa iti bati joc de altii.
Sa ai prieteni in clasele mai mari.
Sa te pui bine cu toata lumea.
Sa ii bati.
Sa ai tupeu.

| Asyul95 a răspuns (pentru BrD):

Hai ma lasi? acum vorbeam de ce tie nu-ti place altuia nu-i face.mai gandeste-te.

| Betty a răspuns:

@AndyNyappy5 imi place cum gandestilaughing chiar ai dreptate...laughing
daca te vad cu aia mai cunoscuti devin brusc niste...lingusitori ca sa nu-i numesc altfellaughing

@ionut7 imprieteneste-te cu ei... nu fi timid! daca stai in banca ta fara sa spui nimic vei fi bataia de joc a tuturorlaughing

| Asyul95 a răspuns:

Am trecut prin asta, dar nu eu am fost victima ci alti. cand mi-am batut joc de alti ma inerva faptul ca se dadeau cine sunt ei si de fapt erau.Pe mine fetele si baietii ma respectau si ma respecta.in primul rand fii tu insuti, nu fi tocilar! toata lumea o sa te creada un ratat de zile mari.Dar nu-i ignora! o sa-ti faca mai mare rau prin simplu fapt ca ei stiu ca tu vrei sa-i ignori.Dar nici nu-i baga in seama.Sunt cea mai populara din scoala, pentru ca stiu ce si cum sa ma comport! nu sunt geniu dar nici sub 50 cum se zice.totusi de-aia sunt profesorii ca sa te poti adresa lor dar zile profesorilor sa se uite pe geam sa vada ca isi bat joc de tine sa nu creada aceia ca esti un barfitor...

| BrD a răspuns (pentru Asyul95):

Jura-te! Lol

| Asyul95 a răspuns (pentru BrD):

Oioi.cine te crezi tu de fapt?laughing

| Dolores09 a răspuns:

Cel mai important: sa nu te lasi dominat, adica sa-ti exprimi punctul de vedere cu argumente atunci cand crezi ca ai dreptate, daca esti timid. Daca nu esti timid si ai deja o personalitate formata, astfel incat sa iesi in evidenta prin ceva ai putea sa iti faci prieteni mai usor si sa nu ajungi bataia de joc a nimanui. Adica mai pe intelesul tuturor, ca sa nu fii luat drept fraier :-p, act cool, nu-ti arata sub nicio forma slabiciunile si comunica foarte multi cu toti, pana gasesti cateva persoane cu care sa te intelegi foarte bine. Ca apoi e usor, totul vine de la sine. Si daca e sa nu reusesti cel mai bine sa fii indiferent. Indiferenta in unele cazuri doare cel mai mult!
Succes! happy

| Mao a răspuns:

Intrebarea e : ce nu trebuie sa faci ca sa nu-si bata joc de tine. Simplu, nu te faci de ras. Nu razi niciodata mai tare ca ceilalti, nu te trezesti razand aiurea, nu injuri (ca sigur vor rade de tine atunci), nu asculti manele (doar stii cum e in Romania), nu spui lucruri prea intime, nu folosesti un cuvant fara sa stii cu adevarat ce inseamna, nu te trezesti scotand sunete ciudate, nu vorbesti singur.
Bafta! Numai bine, pa pa!

| AndyNyappy5 a răspuns:

Fa. ti prieteni in clasele mai mari, dar ai grija sa fie si vreo 2-3 prieteni mai cunoscuti de bine in liceu. nu. i ameninti pe respectivii colegi, pur si simplu stai cu elevii mai mari si ei o sa te vada. nu ii ameninta sau altceva, nu merita nici macar sa te chinui. daca e toata clasa impotriva ta nu le da replica... ca nu o sa se bage nimeni pentru tine si e aiurea. ai grija ce faci!

| DeeaPustoaica a răspuns:

Sunt intr-o situtatie semi-asemanatoare cu a ta doar ca nu sunt inca la liceu. Cred ca ar trebui sa-i ignori pe cat posibil. Incearca sa nu fugi de ei, daca chiar se iau de tine, nu te lasa in pace, le poti da o replica dar ai grija! Nu iti implica parintii DIN PRIMA, mai rau va fi: "ce ma vii cu mata?" si chestii de genu`. In general iti sugerez sa discuti si cu ai tai, nu cred ca e mai dureros sa spui parintilor de cat sa suporti in fiecare zi aceleasi idiotzenii ale colegilor. Ai grija de tine, incearca sa fii mai indiferent(cand trebuie) si sa nu pui la suflet.

| Bybanu a răspuns:

Sa nu te bagi in anturaj cu ei si sa iti alegi prieteni pe placul tau. Eu sunt intra 12 si nu si-a batut nici unul joc de mine, am stiu sa vorbesc cu ei, mi-am ales prieteni cu care sa stau zi de zi. Depinde si de comportamentul tau, daca esti mai "prostut" si ii lasi sa faca misto de tine, iti va face toti anii de liceu. daca esti de treaba (pe placul lor) iti va fi bine cu toti colegii iar daca esti bataus i-ai scos din calcul pe totilaughing. bafta la liceu

| Adiinna a răspuns:

Saa le comentezi

| xLikeTpu a răspuns:

Heii.
Nu am trecut prin asta, nici nu vreau sa trec, este o situatie nasoala.
Dar, unii nu se pun in locul tau! happy.
Singurele lucruri :
IGNORA-I COMPLET!
Daca nu iti iese, singurul lucru este sa te muti la alta clasa happy.
Deoarece, daca ei nu te vor ca si coleg in clasa lor este decizia ta ce faci! dupa cum vad.esti destul de treaba.
Baafta!happy

| geo16 a răspuns:

Bate-i pana nu te fac ei pe tine

| geo16 a răspuns:

D-asta devenim ma inchisi si ne e frica de tot, pentru ca ''IGNORA-I COMPLET!'' Asta e, astia suntem!
Daca esti barbat, iti iei barbatia in mana si rezolvi situatia, nu ii ignori ca o fetita cum ati speculat majoritatea!

| CrazyStHyl3 a răspuns:

Pai, mai intai iate de cel care te enerveaza cel mai tare, privestel in ochi direct si comenteazai ce vrei, si daca spune ceva iate la bataie cu el, dar sa fie la schoala ca, te pot bate prietenii lui altundeva, daca nu merge asa spune-i la diriga, iar apoi cautal pe cel mai slab la suflet imprietenestete cu el, bagate in vorba cu restul, vei vedea ca nu se iau de tine, si spune bancuri, asta ii fac sa zambeasca. te vor crede te treaba, daca cunosti pe cineva mai puternic decat oricare dintre colegi fale cunostinta bring it on, se vor speria.Cum a spus John Morrison, batausii simt frica si comfruntai fata in fata.vei vedea ca ii vei cuceri.

| excelezlabani a răspuns:

Iti trebuie bani valoare si multi fani pentru a avea supradoza de talent

| cristi96_5634 a răspuns:

Poate acest baiat are un handicap sau ceva... si sti cum sunt rebeli astia.