| anonim_4396 a întrebat:

happy

Eu si colega mea de banca avem o prietenie foarte stransa, de 2 ani. Suntem clasa a-8-a.

facem totul una pentru cealalta de la lucruri banale pana la lucruri dificile.

insa...de la un timp se supara foarte repede! am intrebat-o ce are si tot timpul evita raspunsul si spune :"nimic"

nu stiu... o fi vine mea? am incercat sa vorbesc cu ea si sa o intreb daca am suparato cu ceva dar nu ea tot evita!

si cateodata vorbeste mai mult cu alte colege decat cu mine...

e adevarat...si eu sunt si impulsiva si incapatanata si cand se supara ea ma supar si eu deoarece ea s-a suparat...

chestia e ca ea e cam suparacioasa de fel si se supara din orice mic lucru si nu numai pe mine pe toate lumea, de exemplu acum 2 sptamani s-a certat f rau cu o colega iar acum de abia daca o mai saluta. Prietene in clasa nu prea are pentru ca nu o prea suporta nimeni.

nu stiu ce sa fac! Sa o ignor si eu si sa fac pe indiferenta cum face ea cu mine? Sa o tratez cu aceeasi moneda? Sa nu o mai bag nici eu in seama?

imi puteti da niste sfaturi?

va multumesc si dau FUNDA la cel mai bun raspuns! happy

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Știi, persoanele acestea ce le consideri tu speciale, se poate ca ele să nu te considere la fel și pe tine!
Adică, ok, sunteți cele mai bune prietene, sunteți niște colege de bancă fantastice, dar ești în clasa a VIII-a. Îți dai seama că odată cu trecerea acestui an, relația voastră se va distanția, nu? Ba chiar se poate să nu mai vorbiți aproape deloc!
Nu vorbesc aiurea, ca să mă bag în seamă, vorbesc din propria experiență! Am trăit lucruri triste, ce m-au făcut să-mi pun semne de întrebare.
Gândește-te! Merită o prietenie în care sentimentul nu e reciproc?

6 răspunsuri:
| zRainbowx3 a răspuns:

Salut!
Mai deci asa e si colega mea, care mare coincidenta este si ea cu mine bff. Poate sau sigur are probleme de familie si aceste probleme o framanta foarte tare, tu ca prietena ar trebui sa ii fii alaturi, nu intreband'o, ci intelegand'o. Daca inca se vede ca este suparata nu o intreba ce are, fa'o sa rada si sa uite. Eu asa ii fac lui bff a mea si rade instantaneu, dar nu glume pe seama ei ca atunci chiar nu mai vorbeste cu tine =]]. Si ce daca mai vorbeste cu colege? E normal. Oricine mai are cateva conversatii cu alte persoane, dar in calitate de prietena, vei fii pe locul 1. :3

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna tongue! Deci tu cu cea mai buna prietena a ta,cu care faceai totul impreuna si stiati totul una despre cealalta s-a racit brusc. Si ea,nu vrea sa explice ce a determinat-o sa faca decizia asta,spunand mereu ''Nimic,sunt bine''. Inseamna ca ea nu vrea sa-ti mai dea tie 'raportul' sau sa-ti impartaseasca micile ei secrete. Poate e doar intr-o stare proasta,si de asta se comporta asa cu toata lumea,inclusiv tuwinking
Cel mai bine o lasi,pentru un timp in pace,sa se linisteasca apele si-n capusorul eiwinking.
Dupa un timp,daca chiar a tinut la tine si ti-a fost prietena adevarata va veni ea la tine si-ntrun fel sau altul isi va cere scuze! Daca nu,inseamna ca niciodata nu a tinut la tine,ori ai fost o pierdere de timp pentru ea si pur si simplu vrea sa va distantati. E decizia ei,nu-i poti impune ce sa faca,deci ai mare grija!
Pe moment,da trateaz-o cu indifrenta,stai cu alti prieteni in pauze, sa vada ca poti sa te distrezi si fara ea! Apoi vezi cum reactioneaza si daca nu intelege de vorba buna, asta e.
Oricum eu iti urez bafta, sper sa va impacati! O seara faina :*
fundita, te rog puppy dog eyes?

| Roxaname a răspuns:

Buna ea ori are ceva pe suflet si ii este rusine sa iti spuna ori cred ca o perioada sa stati fiecare singure ca sa aveti spatiul vostru ca sa isi dea seama ca are nevoie de prietenia ta lasa-o sa stea singura o vreme sunt sigura ca ea va veni la tine si o sa stati ca pe vremuri impreunahappy fundita

| Stresanta a răspuns:

Poate trece printr-o periaoda dificila las-o putin in pace, nu insita. Si eu am patit la fel ca ai o buna perioada de timp nu vorbeam cu nimeni, aveam impresia ca toti aveau ceva cu mine. Pentru ea e foarte important sa nu o presezi sa iti suna ce are, dar nici sa ii dai impresia ca nu te mai intereseaza cum se simte. Bafta!

| Andrutza137 a răspuns:

Știi, persoanele acestea ce le consideri tu speciale, se poate ca ele să nu te considere la fel și pe tine!
Adică, ok, sunteți cele mai bune prietene, sunteți niște colege de bancă fantastice, dar ești în clasa a VIII-a. Îți dai seama că odată cu trecerea acestui an, relația voastră se va distanția, nu? Ba chiar se poate să nu mai vorbiți aproape deloc!
Nu vorbesc aiurea, ca să mă bag în seamă, vorbesc din propria experiență! Am trăit lucruri triste, ce m-au făcut să-mi pun semne de întrebare.
Gândește-te! Merită o prietenie în care sentimentul nu e reciproc?

| positivity a răspuns (pentru Andrutza137):

Știi că nu e frumos să copii răspunsurile altei persoane, nu?