| jakh3lix a întrebat:

Buna TPU! Nu stiu daca am ales bine aceasta categorie dar ma confrunt cu o problema de ceva vreme.De cateva zile am inceput sa vorbesc iar cu o prietena dupa ce ne-am certat destul de urat, ce e drept eu aveam dreptate in argumentul meu dar a trebuit sa cedez. In timpul in care nu ne impacaseram ea incepuse sa vorbeasca cu cel mai bun prieten al meu si tot el a inceput sa se distanteze destul de mult de mine cat vorbea cu ea zilnic.La un moment dat le-am spus amandurora ca sunt gelos pe ei si cum ma tratau cu dispret.Ei au inceput sa-mi zica ca sunt foarte emotiv si chiar asa este.Eu tin foarte mult la persoane si sunt destul de posesiv si gelos cand cineva imi fura ce am mai drag pe lume.Credeti ca aici e vina mea sau vina lor? Cer pareri diferite pentru a ma schimba si pentru a fi o persoana mai buna cu cei din jur.

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Pareri, nu reguli, deci uite cateva pareri:
1. In viata este important sa nu-ti pese prea mult
Prea multa iubire te poate rani dupa o despartire, foarte mult, daca nu-ti pasa, atunci nu esti ranit.
2. Stai cu oamenii care te plac
Asta mergand pe ideea ca cei ce te plac iti vor doar binele.
3. Imbunatateste-te in fiecare zi
Adu in rutina ta cateva lucruri care te imbunatatesc, cum ar fi: citeste, fa miscare pentru a-ti imbunatati corpul, gateste... pe scurt, invata.
4. Nu te compara cu ceilalti
Esti special si complex, sa iei un singur element si sa-l compari cu cei mai buni, clar o sa te deprime. Dar daca esti luat in ansamblu, ceea ce este destul de complicat, o sa vezi ca stai mai bine la unele capitole decat ceilalti, chiar daca ei sunt mai buni intr-un anumit domeniu decat tine.
5. Multumeste-te cu cine esti si ce ai
Asta suna a clisee si a repetitie tinand cont de parerea a-4-a, insa nu te uita doar dupa tinta, uita-te si dupa ceea ce ai realizat, dupa ceea ce ai. Si nu ma refer doar la lucrurile materiale, ma refer si la ceea ce esti, ai invatat mult, te-ai dezvoltat mult.
6. Succesul nu vine peste noapte
Da, succesul nu vine peste noapte, iar aici ma refer la cel obtinut prin munca si competenta, nu prin postarea unor video-uri la bustul gol sau cum bagi in tine 40 de shot-uri fara sa lesini. Succesul este sadit in fiecare zi, succesul este precum o rosie in gradina, trebuie sadis, sapat si udat cu regularitate. Asa ca seteaza-ti obiective mici si indeplinestele in fiecare zi in drumul tau catre succes.
7. Accepta ca esti prost
Stiu ca suna destul de demotivant, dar nu este. Accepta ca poti gresii, accepta ca nu le stii pe toate, accepta ca nu esti invincibil. Mai putin dur, ca sa folosesc un eufemism, oarecum, accepta ca nu esti perfect, ca nu exista perfectiunea. Doar acceptandu-ti faptul ca ai defecte te poti imbunatati. Gandeste-te care-ti sunt carentele si incepe de acolo, gandeste-te unde inca n-ai atins limitele si adule mai aproape de granite.

La 7 ma opresc cu parerile pentru ca ar insemna sa nu iti ofer o cifra magica si sa stric totul laughing.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E vina lor că au renunțat da și tu ai cam fost cringe cu ce ai spus. trebuia să taci și să-i lași în pace dacă nu mai voiau să vorbească cu tine și să-ți cauți alți prieteni. cu atitudinea asta doar i-ai făcut probabil să râdă de tine în privat

| aditimus a răspuns:

Tine minte ai spus cuvantul prietena nu iubita, nu ar trebui sa existe gelozie intre prieteni.
Ai putea sa te schimbi prin a fi mai bun, mai calm, mai linisit si prin a comunica ce simti cu cei din jur.
Gelozia este urata dar se poate trata.

| Eireann a răspuns:

Oamenii nu apartin nimanui deci nu pot sa fie furati. Daca cineva se indeparteaza de tine poate ca e cumva si vina ta iar accesele de gelozie pot sa fie cauza. Daca asa esti cu prietenii oare cum esti in relatii?