| Alejandra4785 a întrebat:

Problema sta in felul urmator eu am lipsit de la scoala in sptamana altfel nu m-am dus deloc, iar doamna diriginta mi-a dat pedeapsa ca 2 saptamanii sa fac de servici mereu pana pe 1 mai.sad, iar alti copii de la mine din clasa au lipsit cate 2 zile si diriga a spus ca o sa se gandeasca ce pedeapsa o sa le dea si lor,(asa a spus luni)iar marti o sa le spuna ce pedeapsa au, iar de ei a uitat si nu le-a mai dat nici o pedeapsa nu le-a mai zis nimicsad. Totusi nu e corect de ce mie mi-a dat 2 saptamani iar lor nu le-a dat nimic.Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| ramona0506 a răspuns:

Sa suporti consecintele, acum e prea tarziu sa spunem ca 'vai nu trebuia sa lipsesti' nulaughing? Hai ca nu moare nimeni big grin Adica iti poti ruga prietenii sa te ajute fara sa te dea de gol, pe ceilalti lasa-i deoparte. Succes la scoala :*

| Alejandra4785 explică (pentru ramona0506):

Ce prietenii? ca eu nu am prieteni in clasa aia.

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu a răspuns (pentru Alejandra4785):

Nici acum nu ai?
Dar, sti ceva, nici eu nu am prea multi prieteni in clasa mea, chiar am doar 2 prietene in clasa, Madalina si Gabriela.Eu, chiar daca nu am multe prietene in clasa mea mie mi-e de ajuns.Eu m-am obisnuit! Cand o sa ai prieteni in clasa ta, sper ca o sa faci la fel, e cea mai buna modalitate de a te face mai populara happy

12 răspunsuri:
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Sa iti rogi mama/tatal sa iti faca o cerere de motivare a absenelot si sa spuna ca ai fost bolnav si medicul tau de familie a fost in concediu sau poti face rost de o scutire (te rogi frumos/platesti medicul de familie sa-ti dea o scutire).

Ca un fapt divers, nu cred ca a uitat de aia, pur si simplu i-a iertat.

| drogh a răspuns:

Ori suporţi consecinţele, ori îi spui doamnei diriginte discriminarea făcută. Dacă nu le dă şi lor, tu nu mai faci nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu m-am dus deloc la scoala altfel si nu mi-a zis nimeni nimic.

| AndraRox a răspuns:

De ce ti-a dat pedeapsa? In saptamana "Scoala altfel" se pun absente, nu se dau pedepse...Ce poti sa faci!? Nimic oh go on Doua saptamani vor trece imediatwinking Lasa-i pe colegii tai care au lipsit, nu are rost sa amintesti si de ei. Poate de ajuta cineva, cere ajutorul cuiva si stai calma, sunt 2 saptamani nu 2 aniwinkingwinking

| Hermyone a răspuns:

Daca ii aduci aminte, vei fi cunoscuta ca paracioasa, o reputatie nu asa de buna, deci trebuie sa suporti consecintele, doar ti-ai facut-o cu mana ta.

| pitzipoancoiesidepeprofilulmeu a răspuns:

Asculta! indrazneala e un efort! mai bine te duci la doamna diriginta si i amintesti ca dumneaei a uitat de ceilalti copii si ca trebuia sa le dea o pedeapsa sau daca e o diriginta nici rea nici buna ii cumperi un cadou si un buchet de flori si o sa uite de pedeapsa ta laughing

| XDDydyXD a răspuns:

Ii zici ca ai fost bolnava, ceva... Nu știu. falsifici o adeverinta iti pui porcu sa semneze in numele doctorului.

| UnulPentruToți a răspuns:

Suporți consecințele și poate înveți ceva din asta. Pedeapsa nu este o răzbunare ci o metodă de a-l ajuta pe cel ce a greșit să se îndrepte. Știu, nici mie nu-mi plac unele lucruri, dar trebuie să le fac. Că vreau sau nu, nu mă-ntreabă nimeni. Nu te stressa prea tare și fii mai atentă. O zi faină!

| Rahelia95 a răspuns:

Desi sunt moldoveanca imi pare rau pentru ce ti sa intimblat, Alejandra eu tot lipsesc deseori de la scoala dar o fac pentru ca imi place sa dorm mai mult sau am nevoie sa merg in alt oras. Uite ca prin tine vad ca sunteti inca si pedepsiti pentru ca lipsiti de la ore, eh! eu nu am probleme cu pedepsele pentru ca ele nici nu exista.Alejandra nu stiu ce sa te sfatuiesc dar stii era mai bine daca iti luai un certificat de o raceala, acum ca e tirziu cred ca totusi ar trebui sa-ti i-ai o colega de clasa si sa iti tina macar de urit.E o solutie buna, suna a distractie, razbunate si tu cum poti pe cabinetul cela.Okhappy

| AndraRox a răspuns (pentru Rahelia95):

Te-ai gandit ca poate unii mai merg si pe la scoala? Sfaturi foarte bune... laughing Adica de ce sa mai mergem la scoala, hai sa dormim, scoala "nu are ce face acasa". Macar intreab-o in ce clasa ewinking Si de ce sa se razbune rolling on the floor)) Mie imi suna a MAI MULTE PEDEPSE. straight facestraight face