| anonim_4396 a întrebat:

sunt in clasa a 8pta si efectiv nu mai pot! de 3 zile ma cert cu parintii si lipsesc de la scoala deoarece efectiv nu mai pot! ieri seara imi venea sa ma omor! pe bune! nu mai pot astepta pana la sfarsitull anului! ce as putea face? funda!

Răspuns Câştigător
| AlleSss a răspuns:

Bună! Păi de ce nu mai poţi? Ce s-a întâmplat? Gândeşte-te că mai sunt doar câteva luni şi acum tragi tare, scapi cu bine şi până la BAC nu te mai interesează în mod excesiv de şcoală!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să mergi la psihologul școlii. Sau la diriginte.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru mihai69):

Daca merge la psiholog sau la diriginte, ce? Oricum nu-l ajuta cu nimic, se prefac ca-i asculta problemele, apoi ii trag un sut in dos bagandu-l in clasa. Si mi se pare corect.

| sabin89 a răspuns:

Da-le ideea parintilor sa nu te mai certe. Poate nu s-au gandit la asta...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Dar de ce draga nu mai poti astepta pana la sfarsitul anului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sub nici o forma sa nu te sinucizi din asa ceva. Numai un las se sinucide cand se loveste cu diverse probleme ale vietii. Tu trebuie sa cauti o rezolvare a problemelor, nu sa-ti iei cel mai scump lucru:viata. Incearca sa pui cap la cap motivele pentru care va certati si gandeste-te daca tu nu ai gresit cu nimic. Sunt parintii tai cu siguranta iti vor binele. Daca totusi situatia e mai grava ar fi bine sa vorbesti cu un psiholog sau ceva de genu.

| IoanaPsy a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu psihologul scolii si cu parintii tai. Cere-le ajutorul si lor. Spune-le ca iti este greu din cauza certurilor si ca ai nevoie de sprijinul lor. Poti apela si la un psiholog din afara scolii inclusiv pentru consiliere si terapie familiala. Sunt multi psihologi care lucreaza cu intreaga familie atuncic and copilul are probleme (sedinte individuale si de grup).