| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.Sunt o fata inalta si slabuta, si peste 3 luni fac 13 ani.Parintii mei nu imi dau voie sa am un prieten.Desi eu plac un baiat, foarte mult, imi impun sa-l plac, dar nu pot, deci nu stiu, nu pot!straight face El e mai mare ca mine cu 3 ani, dar e un pic mai scund ca mine.Eu avand[1.72] inaltime. El nu ma baga in seama dar ma priveste destul de mult. Dupa ce ma priveste, intoarce capul intr-o parte si zambeste, dandu-mi impresia ca nu vrea sa il vad cand imi zambeste, poate am interpretat eu gresit, dar am trecut pe langa el cu o colega, si mi-a spus ca asa a facut. El are prietena, dar nu e o problema.Parintii mei nu imi dau voie sa am prieten pana la 16-17 ani, desi vad multe cupluri, si curiozitatea "ma omoara". Vreau si eu sa vad cum e.Imi respect parintii, le sunt credincioasa, sunt sincera cu ei, sunt cuminte, sunt buna cu ei, si ii iubesc ENORM! Ei imi iau tot ce vreau, dar depinde si de cum ma port si mai depinde si de situatia lor financiara.Problema e ca nu ma dau in vant, nu sunt innebunita sa vad cum e sa ai un prieten. Dar cunosc fete care au prieten, dar parintii nu le dau voie sa aiba[ele fiind mai mici ca minestraight face 1 an sau cateva luni]. Iar unei prietene de'a mea ii da voie sa aiba prieten si e mai mica ca mine cu cateva luni.In fine, problema e ca parintilor mei nu le pasa ce fac altii cu copii lor.Nu ma lasa sa am prieten pentru. coruptia de sex. Tata imi spune:"Eu stiu ce vor baietii", si eu stiu ce vor, dar nu sunt proasta, si nu sunt genul de fata sa las un baiat sa faca ce vrea din mine, sunt sensibila, timida, finuta, dar cateodata emotiva, sunt Scorpion, dar nu am atat de mult curaj.Cred ca parintii mei au cam inceput sa-si piarda increderea in mine, iar eu le sunt credincioasa, si de cele mai multe ori, ii spun mamei pe cine plac, si ii spun si ce gandesc.Varul meu, este mult mai mare ca mine, are 20 de ani, iar acesta imi spune ca parintii mei isi vor schimba parerea intr-un an, 2 sau 3, desi eu nu sunt prea sigura pentru. ca din ce ii cunosc eu, cuvantul lor e SFANT! Baietii se baga mult mai mult in seama cu mine, imi spun ca sunt frumoasa,"buna" chatterbox vorbe de'ale lor:-J... Daca vorbesc cu mama pe aceasta tema, se cam supara pe mine, baiatul pe care il plac, am cam avut probleme cu el in trecut, nu ne suportam, si ne jigneam des, dar acum ne ziceam doar"Buna" cateodata, nu stiu ce sa zic, am un scut ce spune"STOP" tuturor celor ce ma plac, pentru. favoarea parintilor mei, pana si baiatului care il plac asa de mult ii arat o indiferenta imensa, zambesc mereu, desi sunt trista, nu stiu ce sa spun. Voi credeti ca isi vor schimba parerea? Sau ce am de facut? Multumesc multlove struck!

5 răspunsuri:
| ChristtineA a răspuns:

Buna iubita happy.
Deci. eu cred ca nu isi vor schimba parereaoh go on
Pentru ca stiu cum sunt parintii "exigenti" ca sa spunem asa chatterbox.
Ei mereu cand vine vorba de bairti, relatii, sex etc. sunt in potriva noastra happy
Dar pana la urma. ai o varsta. si. e normal sa ai si tu un prieten straight face
Pentru ca nu poti merge pe strada cu prietenele tale [ele avand prieteni] si tu sa te uiti straight face
Dar poti sa iti faci [rieten fara sa le spui lor happy
ii respecti da, dar cand ei spun "NU" cand tu "iubesti" un baiat nu se poate happy!
Eu asa am avut primul prieten laughing
Fara sa le spun parintilorlaughing cu toate ca au aflat odata si odata chatterbox
Si mi.au tinut o predica, de ma luase caskatu'laughing
Da asta e oh go on acum nu mai e timpul lor oh go on de pe vremea lu Ceascaa'laughing
E secolu' 21 straight face in ziua de azi. oh go on
Oricum happy eu iti urez bafta happy
Si daca il placi chiar asa de mult poti vorbii cu el happy sa stiti doar voi 2 happy si cea mai buna prietena a ta bineinteles[daca ai, sau daca vrei ]
Eu iti urez bafta love struck!
Si te astept sa-mi spui cum a mers :X!
Dai mesaj la mine iubita love struck!
Te pup :*!
Funda happy:X?

| Happyintotdeauna37 a răspuns:

Problema ta e asemanatoare ca a mea. Si mie imi place de un baiat. Il cunosc de 3-4-5 ani. E cu un an mai mare ca mine. Nu are prietena. El si-a intrebat parintii despre reltia noastra si au fost de acord. Dar cand i-am spus eu mamaei a iesit cu SCARTZZZ daca ma intelegi! Eu zic ca daca mai are si prietena si o iubeste chiar atat de mult lasa-l sa iubesca pe cine vrea. Nu te supara dar in situatia ta chiar trebuie schimbat! Total! Lasa-l! Daca nu vorbeste cu tine inseamna ca doar se joaca cu sentimentele tale. Dar bine acum, fa ce iti cere inima!
Te pup draguto!

Fundita?

| Happyintotdeauna37 a răspuns:

Problema ta e asemanatoare ca a mea. Si mie imi place de un baiat. Il cunosc de 4-5 ani. E cu un an mai mare ca mine. Nu are prietena. El si-a intrebat parintii despre reltia noastra si au fost de acord. Dar cand i-am spus eu mamaei a iesit cu scandal! Eu zic ca daca mai are si prietena si o iubeste chiar atat de mult lasa-l sa iubesca pe cine vrea. Nu te supara dar in situatia ta chiar trebuie schimbat! Total! Lasa-l! Daca nu vorbeste cu tine inseamna ca doar se joaca cu sentimentele tale. Dar bine acum, tu trebuie sa faci ce iti cere inima.
Te pup draguto!

Fundita?

| Sunshineeeeeeee a răspuns:

Am avut aceeasi situatie ca si tine, parintii mei nu ma lasau cu actualul meu prieten cu care in prezent am 3 ani, sunt cu el de pe la jumatea clasei a 5-a nu iti spun sa faci ce am facut eu, trebui sa iti asculti parintii, sa faci asa cum spun ei pentru ca ei stiu ce e bine dar, baiatului pe care il placi ar trebui sa ii dai mai multa atentie, sa vorbiti, sa aveti glume unul cu celalalt si tot asa, iar parintii tai isi vor schimba parerea in legatura cu a avea un prieten trebui doar sa le demonstrezi ca meriti increderea lor, nu e o idee buna sa treci peste cuvantul lor, intr-adevar e altfel cand ai prieten, stii ca o sa fie tot timpul cineva langa tine, cand te certi cu parintii sau stiu eu ce se mai poate intampla rau, stii ca ai cui sa spui ce te doare si ceea ce ai pe sufel si simti ca lui ii poti spune orice, sa iti mai dau un sfat, in momentul in care o sa iti faci un prieten, nu ii arata cat de mult tii la el, fi putin indiferenta si nu ii arata ca suferi daca va despartiti pentru ca doar asa se va intoarce intotdeauna la tine, nu te grabi sa iti faci prieten la inceput e totul bine si frumos dar.pe urma o sa apara probleme, certuri o sa suferi, o sa plangi si tot asa, bucurate de copilarie, distreazate, ca ai toata viata inainte si ai tot timpul din lume sa iti faci iubit :*.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Te pup tongue:*

| InvisibleUnicorn a răspuns:

Am avut primul pe la sfarsitul clasei a 5-a.
Nu discutasem cu parintii mei despre asta, dar imi aduc aminte ca le-am spus folosindu-ma de faptul ca mama mea mi-o dadea mereu exemplu pe o fata. Iar acea fata avea prieten de ceva timp. Asa ca le-am spus... in special mamei deoarece tati nu avea nimic impotriva "Mai tii minte cand mi-o dadeai exemplu pe fata aia, ca e cuminte si nu stiu ce?" "Da." "Ei, bine de o jumatate de an ea are prieten, si eu nu. Daca iti place sa ma compari cu ea asa de mult si sa seman cu ea, sunt bucuroasa sa te anunt ca si eu am prieten!happy"
Asta ar fi o varianta.

Apoi... ai putea sa ii spui tatalui tau ca te subapreciaza si ca nu iti place lucrul asta. Sa ii spui sa aiba incredere in tine ca la varsta asta nu ai nevoie de sex sau orice se gandeste el, ci de putina afectiune din partea unui baiat. Daca este un tata bun... va intelege.
Asta ar fi a doua varianta.

A treia varianta este putin cam incomoda, desi des intalnita. Sa nu ii spui. Iar daca afla... ii spui ca nu vrei sa ajungi mare si sa te lasi pacalita de barbati, si ca e mai bine sa vezi de pe acum cum se comporta baietii.

A patra varianta ar fi sa nu ai prieten... sincer nu e asa de frumoasa dragostea la varsta asta fata de cum e mai incolo. Te poti consola cu faptul ca oricum se termina. Iar "Iubirea inseamna sa dai cuiva sansa sa te distruga si sa ai incredere ca nu o va face." Varianta asta se ia in calcul daca echiar imposibil sa ii faci pe parintii tai sa inteleaga ca varsta e doar un numar.

Sper ca te-am ajutat... Fundita?batting eyelashes

big hug
Lavii.