| Blu3Smyle a întrebat:

vine craciunul si nu stiu ce cadou sa-i fac iubitei mele. Are 12 ani ii plac bijuteriile.dar as vrea sa-i dau ceva mai special..nu ceva obisnuit..nu am un buget anume. Va rog dati-mi niste idei big grin Funda!

Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

De accord cu tine dar fara finante nu prea mai e special stii laughing? Poti sa ai dai o carte, o floare si ceva care va reprezinta pe voi doi. Presupun ca vrea ceva bratari, inele si toate astea ce vor fetele dar poti sa mergi si sa ai faci ceva special.Cum ar fi un colier de argint cu Numele tau si ale ei sau un inel cu inscriptii ale numelor voastre -costa dar se merita.

| Blu3Smyle explică (pentru Danysan):

Un raspuns pentru intrebarea ce am pus-o.

21 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O bratare, cercei sau un lantisor

| darrio2007 a răspuns:

O papusa. Cere-i bani lui mami sau lui tati.Sau din alocatia ta. Fenomenali sunteti copiii din ziua de azi.Deja aveti iubite inainte sa aveti buletin.Vedeti-va de invatat si mai lasati fitele de oameni mari.

| Blu3Smyle explică (pentru darrio2007):

Nu am fite.Inainte sa comentezi cunoastema. Spune-mi cati ani ai.Intreabati parintii daca mai tin minte lectia de la biologie din clasa a 7-a sau lectia la istorie.Intreabai daca mai stiu o lectie la matematica. Daca nu te angajezi pe un domeniu anume celelalte le uiti.Eu prefer sa fiu educat decat sa invat si e o diferenta.Notele nu reflecta mintea ta.Reflecta doar cat te silesti.

| darrio2007 a răspuns (pentru Blu3Smyle):

Si ce legatura are raspunsul acesta al tau cu faptul ca vrei sa faci un cadou? Te-ai cam abatut de la subiect.Sa-i placa bijuteriile la 12 ani? Tu chiar crezi un copil? Asta daca nici tu nu esti departe de varsta ei.

| OnuOnulică a răspuns:

Bună
Ceva de imbrăcat.

| pietrean a răspuns:

"...iubitei mele? Fatuca are doar 12 ani!
Mai copii, cat de precoci sunteti? Stii macar ce inseamna "sa ai o IUBITA"?
La varsta asta, ar trebui sa jucati sotronul, baba-oarba, jocuri ale copilariei.Nu mai vorbesc ca trebuie sa puneti mana pe carte,sa invatati,ca de "iubit",aveti toata viata inainte,trebuie sa va maturizati, ca sa stiti ce sa faceti cu o "iubita"!
Si te mai plangi ca nu ai "un buget". Pune mana pe carte, ca sa inveti sa faci si sa pretuiesti un "buget". O mica atentie(o ciocolata, la care renunti din "bugetul" dat de parinti), ar trebui sa fie de ajuns!
Sa vezi mai tarziu cat o sa te coste o "iubita"!

| Danysan a răspuns (pentru pietrean):

Corect mestere.O iubita costa grav de tot, mai ales cand si tu ai pretentii de la ea. Atunci sa te tii cate iti cere.Ma refer la cei care au o varsta de peste 18 ani!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru pietrean):

Corect! Dar ma intreb daca copii astia stiu ce inseamna,, jocurie copilariei''! Eu pana in clasa a VII, am citit seria,, Povestilor nemuritoare''' (. erau mai multe volome.Si nu imi ajungea timpul te jocurile mentionate de dumneavoastra.Iar iubit am avut dupa 18 ani
Un studiu a aratat ca elevii romani abia stiu sa citesca si sa scrie. Oare de ce? Tind sa cred ca generatia asta o ia grav,,,la vale'Mai sunt si exceptii, desigur!

Dragul meu, te-ai cam grabit cu termenul,, iubita''Daca tot ai intrebat o ciocolata, un plus, ar trebui sa ajunga! Fetele (daca nu sunt fitoase ) se multumesc cu orice daca vine din partea ta.

| pietrean a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dupa cum vezi, raspunsurile difera, in funcie de varsta celui care ii da un sfat! Si eu am o nepoata de 17 ani si cateodata ma strange in spate, chiar si la varsta asta, a ei(dar acum 2-3 ani, auzind o conversatie intamplator, mi-am dat seama ca au educat-o bine parintii).Dar mi-e "frica" de cum gandesc majoritatea copiilor.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru pietrean):

Asa este! Si se merge pe principul,, ai dreptate, da-mi funda '''
Sfaturile celor,, copti '' sunt greu acepate si bagate in seama!

| Blu3Smyle explică (pentru pietrean):

1.nu am un buget..adica nu am o suma limita. Am 13 ani. Tu nu ma cunosti. Daca mai cunoaste nu ai mai zice lucrurile astea.Nici nu sti ce fel de relatie e asta.Am 13 ani dar sunt matur.Bani fac din vandut desene. Putin dar se aduna.Intai uitate in oglinda..dupa..cunoastema pe mine. daca mai dau impresia de copil de bani gata. spune-mi.E un site de intrebari si raspunsuri..Eu am pus o intrebare si astept un raspuns nu o predica.

| Blu3Smyle explică (pentru Fatamuntilor):

Am educatie destula..desi niciodata nu e de ajuns.Nu ma cunosti.Sunt de felul meu cam introvertit.Prieteni nu am avut.La jucarii am renuntat pe la 6 ani.SI nu mam grabit cu termenul "iubita". Iubita e o persoana pe care o iubesti.Asta ar trebui sa insemne cuvantul "iubita" dar sa deformat.Am doar 13 ani dar pot iubi.

| pietrean a răspuns (pentru Blu3Smyle):

Eu pot sa-mi permit sa dau sfaturi si sa fac "predica"! Varsta, imi permite, aceste lucruri.Chiar si greselile gramaticale, as putea sa ti le critic si sunt atat de multe!
Ce fel de "relatie e asta", la 13 ani? De prietenie sau relatie de iubiti? Nu vreau sa-ti tin predica! Oricum,unii vor sa accepte sfaturile,atii nu,este doar alegerea fiecaruia! EU TI-AM DAT DOAR SFATURI!
Eu nu ti-am spus ca nu ai fi "matur",doar ca la varsta asta,ar trebui sa fie altfel de relatii intre copii si,cartea ar trebui sa fie pe primul loc,nu "iubirea".De aici se vede si lipsa ta de maturitate,din modul cum gandesti(ce este mai rau,ca nu esti singurul copil care gandeste "matur" doar in unele lucruri,pe care trebuie sa le faca doar oamenii mari).
Bravo tie, daca "muncesti" sa-ti faci bani de buzunar! Aici, ai toata stima mea!
Daca ma uit in oglinda, vad un om matur, trecut de mai bine de 4-5 ori prin viata, fata de cat ai tu varsta.
Tu ai pus o intrebare si toti avem dreptul(este un site public), sa-ti raspundem cum credem de cuviinta, in limita bunului simt.Si eu cred ca nu am depasit acea limita. Poate te-ai suparat, dar totul este spre binele tau. Daca mai traiesc 5-10 ani, mai vorbim, chestii despre "iubirea" de la 13 ani.
Cred ca ti-am raspuns la toate nedumeririle tale.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Blu3Smyle):

Eu cred ca confunzi sentimende simpatie cu iubirea.E trist ca ai renuntat la copilarie asa devreme.Iti va parea rau, pentru ca nu te vei intalni cu acesti ani.
Iubirea e ceva mult mai profund.Vei intelege tu mai tarziu.

| Blu3Smyle explică (pentru pietrean):

Nu mam suparat.Se vede ca ai trecut prin viata.In comparatie cu tine nu am cu ce sa ma laud.Tu ai respectul meu desi nu cred ca inseamna cine stie ce.Mai vorbim peste 5-10 aniwinking

| dragosbogdan001 a răspuns:

La 12 ani nu cred ca iti cere ceva prea special.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Daca ii plac bijuteriile i-ai bijuterii.

| Blu3Smyle explică:

Invatati si voi sa nu mai va dati cu parerea fara sa o ceara cineva.Nu vam cerut parerea fata de fitele mele.

| trista12 a răspuns:

Mie si-acum imi plac jucariile de plus si am putin peste dublul varstei ei. In functie de buget o sa fie si dimensiunile plusului. big grin

| bogdan1211 a răspuns:

Ai pute un inel. Funda?