| anonim_4396 a întrebat:

Buna tutror. Cum este sa dai declaratie la politie? I s-a furat telefonul la un prieten si a pus mai multi martori. Acum ne cheama sa dam declaratie din tot ce stim si cum s-a intampalt. Eu sunt minor si as vrea sa stiu ce o sa se intample acolo, deoarece e prima data.

9 răspunsuri:
| AlohaFromHawaii a răspuns:

Frate, nu te duce. Dacă te pune să dai declaraţie şi în scris nu o să fie bine.

| Danzell a răspuns (pentru AlohaFromHawaii):

De ce sa nu se duca ma? ca nu a furat nimic. vezi ca e mai rau sa vina dupa tine cu duba decat sa se duca de bunavoie.

| AlohaFromHawaii a răspuns (pentru Danzell):

Tu nu vezi cum scrie?

| Danzell a răspuns (pentru AlohaFromHawaii):

Ma nu stiu cum a scris dar indiferent de ce situatie declaratia in scris este la ordinea zilei. asta iti spun ca maica-mea a lucrat la politie. Daca vor cu adevarat sa afle cine l-a furat crede-ma ca pot sa afle (din pacate decat aia de la circulatie sunt idioti. aia de la criminalistica sunt BRICI cu litere mari) insa nu isi irosesc resursele aiurea. Asta e cea mai simpla metoda de investigatie.

| Danzell a răspuns:

Prietene du-te fara frica. probabil o sa te intrebe ce s-a intamplat si o sa te puna sa dai cu subsemnatul. Daca nu stii cum sa faci o declaratie nu-i nimic ca te ajuta ei.
De politisti nu ar trebui sa iti fie frica decat daca ai facut ceva. Cum nu ai facut nimic du-te linistit si scapa de problema.

| AlohaFromHawaii a răspuns (pentru Danzell):

Aşa m-am gândit şi eu. Nu are de ce să-i fie frică, mai ales că nu a făcut nimic rău. Oricum, îi urez baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si eu va trebui sa scriu declaratia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In fine, stiu ca nu am furat nimic deci ma duc linistit. Apropo, ne cunoastem intre noi de 5 ani de zile si nimeni nu a furat nimic de la altul, pe acesta caruia ii s-a furat tel il cunoastem de mai putina vreme.

| ceaiuldetei a răspuns:

În general, ăia de la poliție îți spun ce să scrii în declarații, dacă îți vine a crede.

Așa că ai grijă ce scrii. Dacă i s-a furat nu știu cui telefonul, nu e treaba ta. Ăla să aibă grijă pe viitor. Nu să tragă pe alții la înaintare ca să îl scoată din rahat.

Dacă, totuși, trebuie să te duci, ai grijă la ce scrii și cu asta basta. N-ar trebui să ai tu probleme, dacă la asta te gândești.

Dacă tot nu înțelegi mare lucru, vorbește cu părinții tăi și ei îți vor spune exact ce și cum. Succes. : )