| KendyforAll a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi! Cum pot sa imi conving parintii sa imi ia o pisica? Sora mea a mai adus una fara sa ii spuna mamei si mama a lasat-o o saptamana sa stea cu noi dar la finalul saptamanii a spus ca o da pe scari(locuim la bloc). Deci pana la urma o vecina a luat-o si s-a mutat la tara.

Au trecut 3 ani,acum un an mama chiar vroia sa luam o pisicuta birmaneza de la o colega de serviciu,dar respectiva nu a vrut.

Ce pot face ca sa imi cumpere o pisica? P.S.: nu aduc nici una acasa fara sa anunt sau chestii de genu, isi va pierde increderea in mine.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Cam complicat, dar daca ai tai nu sunt atat de porniti impotriva unui animal de casa, cred ca sunt sanse sa ii convingi. Explica-le ca vei avea grija de pisica, te vei ocupa de tot ceea ce trebuie si nu va deveni, in timp, responsabilitatea lor sa faca asta. Daca vrei sa iti cumperi una de rasa iar pretul este mai ridicat, ofera-te sa strangi tu o parte din bani (alocatie, bani primiti cadou etc.). Insista pe subiect, dar fara sa te evervezi si fara sa ii bati la cap prea mult, in special daca nu accepta. Iar daca nici asa nu merge, atunci nu prea mai ai nimic de facut, decat sa astepti pana locuiesti singura si iti poti lua una.

| KendyforAll explică (pentru thegatekeeper):

Dupa ce am avut pisica,mama mi-a luat un papagal,si dupa am avut pesti,deci nu cred ca sunt imposibili de convins, adica, daca mama vrea, si tata la fel, mersi mult

| thegatekeeper a răspuns (pentru KendyforAll):

Atunci ai mari sanse sa ii convingi, cu putin efort.
Cu placere happy.