| Carmina777 a întrebat:

la fraza cum iti dai seama ce propozitie este ma refer la subiectiva si la predicativa ca restul le stiu. pls help me

1 răspuns:
| CryStAll_7863 a răspuns:

Mai u ai facut scoala? Foarte bun este exercitiul de contragere, adica de transformare a subordonatei intr-o parte de propozitie.Ex.Cine munceste cu cap reuseseste.Harnicul reuseste.(Ai transformat subordonata intr-un subiect-harnicul). Alta situatiebig grinaca te odihnesti inseamna ca iti recuperezi puterile.(aici ai o subiectiva, o principala si o predicativa.Prin contragere obtii:Odihna inseamna recuperarea puterilor. Iata :subiectiva a devenit subiect(odihna), predicativa a devenit nume predicativ(recuperarea).