| bogdancatalin357 a întrebat:

Ce parere aveti despre tinerii de azi?

Răspuns Câştigător
| sappy a răspuns:

Chiar daca fac parte din randul tinerilor sunt satul de generatia mea, majoritatea nu respecta nicio valoare, nu au un ideal, sau educatie! Este trist ca nici nu incearca sa aiba o opinie, sunt doar multumiti sa fie ca ceilalti din grupul lor!

| bogdancatalin357 explică (pentru sappy):

The truth had been spoken.

28 răspunsuri:
| LikeARollingStone a răspuns:

Niste neciopliti! happy

| mont a răspuns:

In general sunt defavorizatii sistemului, le e mult mai greu sa se descurce decat tinerii de acum 1-3 decenii. Totusi in general sunt mai destepti decat tinerii acelor vremuri si unii mai muncitori.

| bogdancatalin357 explică (pentru mont):

Pai si daca esti defavorizat asta inseamna ca trebuie sa ai un comportament de primata, asa cum il au muuulti dintre ei?

| mont a răspuns (pentru bogdancatalin357):

Clar nu. Nu stiam din ce punct de vedere ceri parerea despre tineri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una proasta, noroc cu mine ca le mai salvez imaginea cat de cat, atat ca eu sunt unul singur, iar ei sunt milioane. Vorba aia: "prosti, dar multi".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciobani si Mioritzehappy mehehehe...=>la drept sa o spun, rezum in cateva cuvinte:majoritatea isi cumpara lucruri de care nu au nevoie, cu bani care nu sunt ai lor, pentru oameni pe care nu ii plac. Si de la asta, porneste tot...

| Voidwithin a răspuns:

O dovada clar ca asa-zisa ''libertate'' chiar ''ucide''.

Răspuns utilizator avertizat
| fearlessss a răspuns:

Multi de aici nu aveti habar de ce vorbiti! Generatia astia este CLAR maindesteapta decat cea precedenta ( a recunoscut si proful de mate) De ce? 1.Ne-am nascut in democratie, nu mai suntem asa indoctrinati ca voi, nu ne-au obligat niste idioti sa fim atei si sa nu avem voie sa ne rugam in biserici. Acesta este un pas foartee important si asta nu pentru ca sunt eu mare credincioasa.Idea e ca s-a dat voie sa gandim singuri si sa ne alegem scopul in viata credinta sau respectiv necredinta 2.Mai multe proteste.Cu cat vor exista mai multe proste cu atat mai mult vom progresa pentru ca protestul reprezinta puterea poporului si exprimarea libera 3 Din ce in ce mai multe depresii. De ce am pus-o la categoria ''mai despeti''? Noua generatie e in depresie tocmai pentru ca am aflat mai multe lucruri mai ales datorita internetului care are un rol deosebit de important daca stii sa il folosesti.Am aflat despre masoni, despre lume. Suntem in depresie pentru ca in loc sa ne jucam pe afara ca niste copii prosti care nu fac nimic folositor cu viata lor sunten mai preocupati de partea ''spirituala a lucrurilor''. 4. Alcoolul era demult foarte folosit 5. Drogurile sunt un simplu mod de a scapa de lume si multi care le consuma ajung sa inteleaga lumea.Cei care reusesc sa se lase dupa o perioada de consum sunt in general mai destepti decat marea majoritate. 6. Mai multe crime? Poate doar in Romania desi nu avem noi in tara cine stie ce teroristi. In America marile benzi de criminali ( KKK, Fratia etc) acum abia daca mai exista si oricum nu prea sunt tineri
Voi va suparati ca stam numai pe calculatoare si nu iesim afara. Vreau si eu sa imi raspudeti la o intrebare: Ce rezolvi daca te joci pe afara? Cu ce te ajuta? Ce adevar descoperi tu daca stau ca un prost toata ziua si nu faci nimic important? Scopul vietii nu e sa fim fericiti ci sa avansam, sa descoperim adevarul si formarea lumii.O lume plina de copii care se joaca este o lume fericita, dar nu si desteapta.
Ps : Cel mai mare criminal nu e din generatia noastra asa ca incetati cu mari crime etc. Sau ati uitat de Hitler?
Scuze pentru greselile gramaticale. Astept injuraturi :* laughing(

| MotanAndrei a răspuns:

O generatie de apreciat. laughing big grin tu ce parere ai?

| bogdancatalin357 explică (pentru MotanAndrei):

Le-as da ceva tratament nazist. sunt dezgustat de ceea ce reprezinta pentru societate.

| Romeo44 a răspuns:

Generatia din ziua de azi este generatia calculatoarelor.Ei nu prea mai ies pe afara(din pacate,nu toti,mai sunt inca unii care ies si stau numai pe afara).Fac multe prostii(ma refer la prostii mari, violuri, crime, furturi, etc).

| mont a răspuns (pentru Romeo44):

Cu calculatoarele total de acord, mi se pare perfect normal sa fie asa datorita progresului tehnologic. Cu prostiile enumerate nu sunt de acord si trebuie pedepsite.

| bogdancatalin357 explică (pentru mont):

Eu la asta ma refer. ok, unii sunt inteligenti, nu multi insa... eu vorbeam de comportamentul si lipsa de educatie crunta de care dau dovada. stau si ma intreb oare ce finalitate o sa aiba toate astea?!

| Alissa11 a răspuns:

Cea mai buna generatieeeee happy

| Andreea555012 a răspuns:

Avemmai multă tehnologie decât părinții noștri dar cred ca si mai puțin creier

| bogdancatalin357 explică (pentru Andreea555012):

Pe masura ce telefoanele devim mai subtiri si inteligente, oamenii devin mai grasi si mai prosti, ceva de genul...

| FOTOmodel99 a răspuns:

Au innebunit cu totii

| LiftexMoon a răspuns:

Niste smecheri laughing, mafioti, drogati, cu gandul numai la femei laughing laughing

| adelinazrsh a răspuns:

Tinerii de azi, de ieri sau de maine. Nu cred ca esentialul se schimba, fiindca practic e aceeasi perioada a vietii. Insa modurile de distractie s au schimbat. S a mai schimbat si perceptia copiilor fata de anumite aspecte ale vietii. Dar nu poti generaliza, mai ales pe tineri. Ca un raspuns final ti as spune ca oamenii sunt minunati, iar tinerii sunt oameni.

| andreeadaiana2000 a răspuns:

Generatia calculatoarelor, smartphonurilor si desigur al smecherilor.

| bogdancatalin357 explică (pentru andreeadaiana2000):

Tie iti place despre ei?

| andreeadaiana2000 a răspuns (pentru bogdancatalin357):

Nu.Totusi viata nu inseamna calculator sau daca ai un telefon performant, hai sa ne gandim si la persoanele care nu isi permit nici mancare sau o casa si tot isi traiesc viata tinerii aia saraci.

| bogdancatalin357 explică (pentru andreeadaiana2000):

Aici ai dreptatate, sunt de acord cu tine. sunt si oameni care gasesc bucuria in lucruri simple happy

| Lexiiiii a răspuns:

Tinerii de azi... Sunt considerati pierduti. Li se plange de mila. De ce? Pentru ca desi stiu ca mai incolo pot avea ocazia sa schimbe ceva in societatea asta infecta, nu actioneaza si merg pe principiul ''lasa ca o face altul in locul meu''. Daca nu ai gusturi muzicale ''selecte'', esti prost. Daca nu ai bani, esti sarac, desi bogatia nu se masoara in bani sau bunuri, ci in mentalitate si umanitate. Daca de la 13-14 ani nu fumezi, bei sau mai stiu eu ce, esti fricos, las. Cei mai ''puternici'' se iau de cei mai ''slabi''... Am ajuns sa traim ca intr-o jungla. Stiu cazuri de adolescenti care nu se mai duceau la scoala din cauza parerilor celor din jur. Daca ai un stil propriu si o imaginatie dezvoltata pe care stii sa o folosesti, ai o mare problema, pentru ca nu esti ca restul. Multi dau vina pe sistem..si poate ca poarta si el o parte din vina. Insa din perspectiva mea, cea mai mare parte din vina o au cei care le baga in cap tinerilor ''teorii'' potrivit carora daca nu esti ''smecher'', nu ai succes.