| bettys a întrebat:

Ce pot face pentru a pronunta corect litera R? multumesc.

4 răspunsuri:
| selysol a răspuns:

Cand aveam vreo 4 ani tot ma puneau ai mei sa zic :` Rica nu stia sa zica r ratusca ramurica` am tot repetat si am tot repetat pana cand intr-o dimineata am putut sa zic corect laughing pana ce am putut sa zic r ziceam asa :` Lica nu putea sa zica l latusca lamulica`laughinglaughing

| StrawBerryummy a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi la un logoped pentru asta.

| bettys explică (pentru StrawBerryummy):

Am 18 ani si am inteles ca este tarziu pentru logoped. dar cum as putea sa ma obisnuiesc cu asta si sa fiu in largul meu?

| StrawBerryummy a răspuns (pentru bettys):

Mie mi se pare dragut cum suna cu l in loc de r :) Si cred ca ai putea face ceva vocalize, iti las mai jos un link, dar nu stiu daca ajuta cu ceva. Cand era mic fratele meu nu putea sa zica r si era innebunit dupa calculator sa se joace iar mami ii zicea ca daca zice "priza" ca il lasa la calculator :)) Si acum pronunta bine :)) Dar a mai si crescut. Eu cred ca daca faci vocalize daca nu se rezolva, te vei simti mai bine si mai comod, incearca. http://www.youtube.com/watch?v=LVvSwnWuOG0&feature=related