| adriana97_5200 a întrebat:

Cine a "inventat" scoala?
Funda dau...

Răspuns Câştigător
| Abcdefg123 a răspuns:

Prima şcoală românească se află în interiorul curţii Bisericii Sfântul Nicolae din Brasov din cartierul istoric Şcheii Braşovului. Primele cursuri în limba română au avut loc aici în 1583. Actuala clădire datează din anul 1760. În prezent edificiul adăposteşte "Muzeul Prima Şcoală Românească", sub conducerea filologului Vasile Oltean.
Adaug
Diaconul Coresi şi colaboratorii săi (Călin, Mănăilă, Şerban Coresi, Toma, protopopii Iane şi Mihai ş.a.) au realizat cele dintâi cărţi de circulaţie în limba română, făcând posibilă biruinţa definitivă a scrisului în limba poporului, tipărindu-se între anii 1556-1588 a circa 40 titluri de carte în sute de exemplare, care s-au răspândit în toate ţinuturile româneşti.
La ce foloseste o scoala? scoala ca institutie sau scoala ca si cladire unde invata elevii? Oricum un loc unde copii pot invata in mod organizat asistati de profesori.

Legat de Ro.

9 răspunsuri:
| Castorul a răspuns:

In lume, parca in Grecia antica au aparut primele facultati si scoli ca sa invete cei mici si mari sa scrie si sa calculeze
La noi in tara, Al. Ioan Cuza a facut invatamantul primar obligatoriu si gratuit si de atunci incoace tot asa e.

| thegreatgatsby a răspuns:

Nu stiu dar ar trebui sa treci pe acolo.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Niste oameni mai destepti ca tine.

| gooldenn a răspuns:

Cine a invetnat limbile astia a fost un prost mai mare ca mine! NU poti vorbi cu o limba in toata lumea trebuie sa inveti altceva! Si daca vine un extraterestru ce-i spui? Hello, my name is... sau Salut, numele meu este... creca te omoara pe loc! Si apropo nici matematica nu e prea stralucita poate cifra 1 pentru extraterestri inseamna 2! O prostie

| raressss a răspuns:

Alexandru Ioan Cuza big grin laughing

| LiliGăinușa a răspuns:

Gainile (glumesc) cred ca vechii greci

| Yo_AsUs_1996 a răspuns:

Cel mai p**** om de pe lume ii ala care o inventat scoala americani aveau o vorba ``Ne-am nascut inteligenti dar scoala ne-a ruinat``

| Aconutoaie_Loredana_1979 a răspuns:

Imperiul bizantin

| daniella30 a răspuns:

Se spune ca un rege francez Carol cel Mare ar fi inventat scoalawinking documenteaza.te de la o prof de romana sau ceva de genu sau un prof de istorie nu te mai lua dp toti anaflabetii care dabea au invatat sa scriewinking