| Ioana456tt a întrebat:

Cine imi face si mie trei texte argumentative primeste funda cu referire la :
1. lenea sinucidere blanda
2.nimic mare nu se creeaza in lume fara pasiune
3.un lenes sau un incapabil se razbuna cu scuza morala ca nu a avut noroc
4.nedreptatea nu numai cand nu dam cuiva ceea ce i se cuvine, ci si cand ii dam ceea ce nu i se cuvine.
5.nimic nu ne transforma mai mult de cat tintelepe care nu le ajungem.
(alegeti voi 3 din cele 5)

Răspuns Câştigător
| Clasic a răspuns:

Dupa cum ii spune si numele, intr-un text argumentativ trebuie sa va sustineti opinia referitoare la o anumita
afirmatie prin niste argumente bazate pe exemple concrete.

Nimic mare in lume nu se creeaza fara pasiune.

Prin urmare eu sunt de acord cu ce ne reda citatul, In primul rand nu poti creea ceva ce nu-ti da satisfatctie morala, pasiunea trebuie sa fie primordiala in ceea ce faci, deoarece vrei sa-l promovezi nu? Citatul sau. Sfatul, eu l-as lua mai mult ca un sfat, ne da un impuls de gandire la ceea ce vrem sa facem si ceea ce vrem sa fim.

~ Un lenes sau un incapabil se razbuna cu scuza morala ca nu a avut noroc.

Aceasta 'propozitie' sau 'aclamatie', isi face prezenta si in majoritatea protagonistilor contemporani, acesti protagonisti se folosesc mereu de scuze deoarece asta sunt ei, oameni fara initiativa, fara interes, se injosesc singuri spunand o scuza penibila care le da un sentiment usor de sastisfactie ca au scapat, de respectiva problema printr-o scuza penibila.

~Lenea sinucidere blanda.

In opinia mea, oamenii care se gandesc la sinucidere, au o lipsa enorma de judecata, adica, nu poti refuza ce ti-a dat Dumnezeu, lasandu-te pagubas problemelor, stresul ca vecinul are mai mult, oamenii acestia sunt victimele nevinovate a guvernului, dar totusi, sa alegi sinuciderea, mi se pare o forma vasta de lasitate si de prostie.

Sper ca te'am ajutat, succes!