| IAmDone a întrebat:

Cum e cu fumatul? laughing
Adica, la ce varsta v-ati apucat sau daca nu fumati, la ce varsta ati tras primul fum?
Am 14 si vreau doar sa trag vara asta, ceva sfaturi?
Eu cred ca intr-o tabara e cel mai bine si nu te descopera parintii.

11 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

O întrebare simplă: De ce vrei să fumezi?

| Zapacitaaaa a răspuns:

La 14 ani m-am apucat, am vrut si eu sa vad cum sta treaba si de atunci fumez (de 3 ani ). Nu te apuca sfatul meu (decat daca vrei sa te dai mare in fata altora ceea ce nu te sfatuiesc ). E cam naspa ca nu te mai poti lasa daca ajungi dependent si o sa dai la bani pe ele de numa numa.

| positivity a răspuns:

Nu am fumat nici o dată și nici nu am de gând să o fac, sau bine, nu prea curând!
De ce ai vrea să fumezi, să-ți pui în pericol sănătatea?
Eu una te sfătuiesc să uiți de asta, pentru că mai târziu îți va părea bine că ai luat decizia de a nu fuma!

| Radu284 a răspuns:

M-am apucat pe la 12 ani. Probabil ca nu a fost cea mai buna decizie din viata mea, dar deocamdata nu pot sa ma plang.

Daca nu exista un motiv bun pentru care sa te apuci de fumat, sfatul meu ar fi sa nu o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum e cu fumatul?
Păi îți descriu eu, ca să îți treacă curiozitatea, cum e prima dată:

În funcție de tăria țigărilor poți să amețești și să-ți vină să pici. Nu chiar să pici, dar amețești. Există un efect, lipsa inhibițiilor, dar în cantități destul de mici, aduci multe toxine pentru organism și de-aia, zăpăcești orice centru.

Am auzit că mulți nu rămân dependenți de la prima țigară. Poți simți nevoia în continuare să mai tragi una. Dar nu e cine știe ce. Dacă nu mai fumezi, trece repede orice poftă. Dacă da, rămâi dependent și apare o stare de nervi când nu le ai.

E o aromă destul de neparfumată, dură, cu miros neplăcut ulterior, dar creează dependență. Uneori chiar poate să te doară gâtul și plămânii, să ai o jenă.

| HellGirl666 a răspuns:

✰ Eu m-am apucat la 13 ani din curiozitate, dar nu simțeam nimic special și m-am hotărât să nu irosesc banii inutil.

| marinaa9 a răspuns:

La 13 ani jumate, a fost nasol la primele 2-3 fumuri, caci ametesti dupa, fiecare om reactioneaza diferit la tutun.nu te-as sfatui sa te apuci, da dependenta, si daca-ti cad bani in mana primul lucru pe care-l vei face va fi sa iti iei tigari, eu cel putin fac asa laughing te-as sfatui sa strangi bani si sa iti iei o tigara electronica, e costisitoare dar in final te va costa mai putin decat nu stiu cate pachete de tigari

| CaptainPanda a răspuns:

NU TE APUCA e cea mai mare dependenta, iar apoi nu o sa te mai poti lasa.

| Andreutza098 a răspuns:

Buna
Nu te sfatuiesc sa incerci, faci o mare greseala.Sint sanse sa devii dependent iar mai tirziu vei regreta.Si inca o intrebare:
Cu ce te va ajuta soarta daca vei fuma?!
E viata ta=faci ce vrei
A fost doar un sfat
O seara buna.

| Ani4you a răspuns:

M-am apucat la 13 ani si pana atunci am o fata cuminte cu prieteni nu m-am apucat de fumat doar ca sa fiu mai cu coarne pur si simplu dintr-o prostie iar dupa ce am inceput sa fumez serios au venit si celelalte de atunci am inceput sa fac prostii si nu ma mai pot lasa poate pentru aproape toata clasa fumeaza. Stai linistita nu te descopera parintii poti sa faci asta si afara langa casa ta oriunde! rolling on the floor

| alessiailies a răspuns:

M-am apucat la 11 ani si nu am murit inca