| AlcaponeGalatzeanu a întrebat:

Cum fac sa alung timiditatea? va rog frumos sa ma ajutati.Deci in general ma comport cat se poate de normal, dar cand vine vorba sa discut cu o fata(mai ales s'o plac) totul se duce de rapa...De exemplu...am o vecina pe care o plac mult si chestia e ca simt ca si ea ma place, dar nu stiu cum s'o abordez, cum s'o intreb daca vrea sa fie prietena mea angry ma pierd cu totul straight face
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Roberta a răspuns:

De ce esti timid? Eu nu mi-am dat seama, cu maaaare parere de rau, ca fiecare a ratat cateva ocazii excelente de a invata cate ceva datorita acestei timiditati absolut inutile. Este perfect inutil sa fii timid! Asta trebuie sa iti intre cat se poate de bine in cap! Nu spun ca trebuie sa fii un tupeist nesimtit, asa cum se considera ca este "cool", nu trebuie sa confunzi comportamentul deschis cu lipsa de bun simt. Fiindca de fapt asta este timiditatea - a-ti "cenzura" comportamentul intr-un mod cat se poate de gresit si unutil. "Cenzura" este buna pentru a nu fi marlan, nicidecum pentru a te opri de la a-i spune femeii iubite "imi place de tine" sau "ma simt atat de bine cu tine" sau "mi-as dori sa fiu cu tine cat mai mult fiindca imi placi" sau "de abia astept sa te revad fiindca simt ca fara tine nu imi este la fel de bine" si altele, sentimente atat de obisnuite, de sincere.
Ok, i-ai spus! Ce a fost atat de greu? Daca "rade de mine"? Pai atunci nu este decat o fraiera la care nici macar nu merita sa te uiti - tine minte, alege femei inteligente nu numai femei frumoase. De la femeile inteligente ai intotdeuna cate ceva de invatat. Si asta iti doresti : sa inveti cat mai mult si cat mai repede. Nu ai ce cauta cu fraierele care "casca gura" la toate prostiile, care "sparg seminte" in loc sa faca dragoste, care "cad pe spate" la toate aiurelile la moda, care schimba baietii "ca pe ciorapi" (uneori chiar mai des decat ciorapii) doar ca sa arate ce "femei tari" sunt ele. Timiditatea este si o urmare a lipsei de incredere in fortele proprii, o problema datorata subestimarii propriilor forte. Vrei sa ai mai multa incredere in tine? Invata! Nu ma refer la 10-le de la aritmetica (cu toate ca si asta este cat se poate de bun!). Invata din tot ceea ce se intampla in jurul tau, raporteza-te la tot ceea ce se intampla, formeaza-ti opiniile si exprima-ti parerile, contruieste-ti o scara normala a valorilor si respect-o intotdeuna. In acest fel vei invata CINE esti si mai ales UNDE esti, nu te vei mai subestima niciodata pentru a fi un timid, dar nici nu te vei supraaprecia pentru a fi un nesimtit. Vei sti foarte bine care iti este nivelul si atunci vei putea sa "cresti" mereu fiindca vei sti si vei vedea cum de fiecare data ai mai adaugat ceva la personalitatea ta. Modeleaza-te.

4 răspunsuri:
| Roberta a răspuns:

Nu te baza pe o "partida cat mai perfecta" chiar de prima data, dar nici nu te apuca sa tremuri la gandul ca "o sa fie naspa" - o sa fie bine... pentru prima data.

Răspuns utilizator avertizat
| AlcaponeGalatzeanu explică:

Va multumesc enorm pentru raspunsurile primite...si totusi lucrul care ma ingrozeste pe mine dupa ce abordez o fata consta in consecinte si fel de fel de intrebari pe care mi le pun eu: daca nu iese bine? daca o dau in bara? etc etc chestii care ma descurajeaza

| AlcaponeGalatzeanu explică:

Si da Rahela...multe ocazii mi s'au ivit in viata mea dar le'am dat cu piciorul.si totul din cauza timiditatii sad