| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu niste sfaturi sau pareri. Nu stiu ce se intampla cu mine. In preajma prietenilor mei ma comport normal, sunt o persoana care rade si glumeste dar in fata persoanei pe care o plac sunt total schimbata. Am crezut ca lucrul asta se schimba pe parcusul anilor ajutata de experientele vietii dar am ajuns la varsta de 19 ani cu aceeasi problema la bord. Am avut relatii serioase, am avut intalniri, am invatat din greseli pe care poate le fac si astazi dar timiditatea mea nu s-a dizolvat complet. In prezent imi place un baiat si mi-as dori ca el sa simta acelasi lucru. Eu nu il pot intreba, pur si simplu nu sunt genul, consider ca baiatul ar trebui sa faca primul pas. Dupa cum spuneam, il plac iar in primele zile am avut senzatia ca si el simte acelasi lucru. Dar apoi am vazut ca el se comporta la fel cu toate fetele. La inceput ne intelegeam bine, si acum e la fel, nu neg asta dar eu as vrea sa stam mai mult de vorba. Imi place cum vorbeste, imi place cum gandeste, imi plac multe lucruri la el. Stau si ma intreb ce ar trebui sa fac. Ma simt ca un copil, parca ar fi prima data pentru mine cand sunt in preajma unui baiat pe care il plac. Si pe deasupra, mica mea problema parca ingreuneaza situatia. Am vorbit cu el unele lucruri pe care mai apoi imi spune ca nu le mai stie dar am impresia ca minte pentru ca de fapt nu le-a uitat. El poarta mai multe conversatii cu alte fete, cu mine nu. Si cand suntem impreuna, scoatem doua vorbe apoi se lasa o liniste si eu plec. Nu stiu ce motiv ar avea sa nu imi dea atentie tocmai mie. Nu sunt neingrijita si nu stiu ce ar putea si in neregula, chiar el mi-a spus ca arat foarte bine dar cu toate astea ma evita. Stiu ca aspectul nu e totul. As vrea sa stiu ce ati face voi in locul meu? Sa-l las? Si cum pot sa scap complet de timiditatea mea? Mai sunt baieti care mi-au propus o relatie dar eu nu ma pot gandi decat la el. Si stiu sigur ca o parte din ei vor doar o aventura, chiar daca ei sustin altceva. Iar eu nu sunt genul.
Va multumesc! Va doresc o seara frumoasa!
Funda si vot pentru fiecare raspuns.

Răspuns Câştigător
| CriZz a răspuns:

Stiu raspunsul si rezolvarea problemei tale. Mai intai, daca intr-adevar el vorbeste cu restul fetelor, dar cu tine nu, inseamna ca te trateaza intr-un mod special, diferit fata de ele. Asta dovedeste( pe langa faptul ca a spus ca arati foarte bine) ca si el se confrunta cu ceva... anume. Poate ii place de tine, dar nu e sigur, sau asteapta (asemeni tie) un semn cum ca sentimentele ii sunt impartasite. Poate daca nu ai mai lasa linistea sa va inconjoare, ai intreba tot felul de chestii banale (ai auzit de melodia asta?, ai vazut filmul asta?, am mancat aseara o pizza, a fost super doar ca am varsat sos pe mine) s-ar naste conversatii luungi, cu licariri in ochi, rasete etc. Totul trebuie luat incet pentru a incepe o relatie frumoasa. E nevoie de amuzament, tachinare, suparari false si muuuulta rabdare. Trebuie sa stai in fiecare seara sa te gandesti ce frumos ati ras azi, cum te-a privit, despre ce ti-a vorbit etc. si sa analizezi. Baietii sunt uneori neglijenti si lasa semne in faptele lor. Ghideaza-te dupa ele.
Cat despre timiditate, las-o in pace. Sa stii ca multi baieti prefera fetele retrase, pe care trecuie sa se straduiasca sa le impresioneze decat cele nonsalante, care spun imediat "da, asa e" si nu pun importanta in nimic. Asa esti tu, unica si interesanta in felul tau.
Sper ca te-am ajutat. Daca mai imi vine ceva in minte ma voi intoarce happy
O seara frumoasa si tie :*

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Esti o fata normala si nu vad ca ai fi timida. Ai si tu dorintele tale si neimplinirile specifice vartei. Cat despre baiatul tau, cred ca la 19 ani ai inteles ca azi conteaza doar sexul, nimic mai mult.

| Azµre a răspuns:

Cred că nu îl interesează prea mult ceea ce e între voi, până acum tot să facă pasul acela. Eu zic să îți vezi de viața înainte nu te opri în loc.

| gazza01 a răspuns:

Nu prea pari timida... Mai bine lasa'l pentru ca sincer happy pare plictisit de tine! big grin

| BlackheartQueen a răspuns (pentru gazza01):

Nu cred ca l-am plictisit cu ceva. Nu sunt genul care sa plictiseasca. Oricum, iti multumesc pentru raspuns. happy